„Konserwatyzm” francuski

Krótka informacja o możliwości wprowadzenia do francuskich szkół publicznych nauki hymnu i dyktand mówi więcej o współczesnej kondycji tego kraju niż wiele uczonych traktatów.

Wysoka Rada ds. Nauki zaleciła ministrowi edukacji przywrócenie w nowym roku szkolnym dyktand z języka francuskiego i naukę „Marsylianki”. Wymaganie od dzieci znajomości hymnu wydawałoby się rzeczą normalną. Nad Sekwaną to jednak rewolucja, choć może nawet bardziej kontrrewolucja. „Konserwatyści są zachwyceni” – pisze podobno prawicowy dziennik „Le Figaro”. Nauka „Marsylianki” jest obudowana jednak całym programem edukacji „moralnej i obywatelskiej”. W jej skład wchodzi już bardziej „postępowa” nauka „poszanowania innych”, „dzielenia wartości Republiki” i „budowy kultury obywatelskiej”.

Wspomniana Rada uznała, że w programie dla CE2 (odpowiednik polskiej trzeciej klasy) ma się znaleźć nauczanie pierwszych dwóch zwrotek „Marsylianki”, a w CM2 (klasa piąta) uczniowie mają jeszcze poznać podstawy wiedzy o funkcjonowaniu Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Po latach upraszczania programów i odmóżdżania młodzieży przewrót niemal… kopernikański.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Przestańcie się dziwić

Południe, 15 sierpnia, 98 lat po odparciu bolszewickiej inwazji na Europę. Na dziesięć newsów portalu Tvn24 cztery mówią o tragicznym wypadku komunikacyjnym w Genui, dwa o uroczystościach państwowych, a jeden o niższych wypłatach w Korei Południowej. Święto Wojska Polskiego i święto państwowe opisane z perspektywy utrudnień drogowych nieważne, kłopotliwe. Dlaczego tak się boicie, że nad Wisłą przypomnimy dorobek naszej narodowej wspólnoty?

Przeszkadza Wam walka z nazizmem, z bolszewizmem, kazania prymasa Wyszyńskiego, a „Wyborcza” ostatnio umniejszała zwycięstwo pod… Grunwaldem. Już nawet Krzyżaków wolicie niż nas? Nawet jeśli Wasi przodkowie przyszli tu z Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, nawet jeśli dziadkowie przyjechali za limuzyną NKWD czy z biura Wandy Wasilewskiej, możecie tę wspólnotę polską uznać, uszanować i się dołączyć. Nie chcecie? Obcy Wam nadal Dmowski, nawet Piłsudski, Jagiełło? Przestańcie się więc chociaż dziwić, że jesteście nam tak kompletnie obcy.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl