Główny Inspektorat Sanitarny radzi: Na plażę najlepiej z lodówką

/ pixabay.com/12019/CC0

  

Główny Inspektorat Sanitarny radzi, żeby wybierając się na plażę lub wycieczkę w upalne dni, żywność wziąć w lodówce turystycznej lub zadowolić się suchym prowiantem.

GIS na swojej stronie internetowej zwraca uwagę, że przygotowując przekąski na drogę należy wziąć pod uwagę, iż część żywności łatwo się psuje.

"Jest to żywność nietrwała mikrobiologicznie, do której możemy zaliczyć np. lody, ciasta, sałatki, kanapki z mięsem, serem, rybami, wyroby mięsne, mleko i produkty mleczne. Taka żywność powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych"

– wyjaśnia Inspektorat.

Jeżeli nie mamy lodówki turystycznej, a wybieramy się na dłuższe wycieczki lub na plażę, najlepiej zabierać produkty "suche", dobrze umyte owoce i warzywa oraz koniecznie napoje.

GIS ostrzega, że w wyniku złego przechowywania żywności podczas upałów bardzo łatwo o zatrucia pokarmowe.

"Do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, wymioty i nudności, osłabienie, uderzenia gorąca. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz nie doprowadzić do odwodnienia organizmu"

- wskazuje.

Szczególnie latem trzeba zwracać uwagę na warunki przechowywania żywności w sklepach i lokalach gastronomicznych. Dotyczy to przede wszystkim żywności nietrwałej mikrobiologicznie, która powinna być przechowywana w urządzeniach chłodniczych.

"Jeśli przechowywanie żywności wywoła Twoje wątpliwości – dla własnego i innych bezpieczeństwa nie wahaj się zgłosić nieprawidłowości do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej"

– zachęca GIS na stronie internetowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna poniesie konsekwencje swoich skandalicznych słów? Jest reakcja europosła

Grzegorz Schetyna / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, prof. Ryszard Legutko wysłał do przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Josepha Daula list, w którym wzywa do "potępienia stosowanych przez Platformę Obywatelską praktyk z okresu nazizmu, wymierzonych w oponentów politycznych". Chodzi m.in. o wypowiedź Grzegorza Schetyny o "szarańczy".

PO należy w Parlamencie Europejskim do frakcji EPL. Podczas sobotniej konwencji regionalnej Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu lider PO Grzegorz Schetyna mówił m.in., że w najbliższych wyborach Polacy wybiorą między "wolnością" a "brakiem wolności".

Musimy wygrać te wybory i zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę – powiedział szef PO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Schetyna w amoku. Mówił coś o... „PiS-owskiej szarańczy”, a przy okazji obraził sędziów

Prof. Ryszard Legutko wysłał list do Daula w imieniu delegacji PiS. Zwrócił w nim uwagę "na niepokojące wydarzenia i wypowiedzi z udziałem czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, zaobserwowane w czasie kampanii samorządowej" w Polsce i przywołuje m.in. słowa Schetyny.

Tego typu dehumanizująca retoryka jest nie do zaakceptowania w ustach żadnego polityka i zawiera ona w sobie drugi, bardzo niepokojący podtekst - takie słowa były powszechnie stosowane przez nazistowskie Niemcy w okresie Holokaustu wobec Żydów. Kolejnego dnia poseł Platformy Obywatelskiej poszedł o krok dalej zamieszczając plakat z głównymi politykami Prawa i Sprawiedliwości na tle i z motto, zaczerpniętymi wprost z nazistowskiego propagandowego plakatu używanego w czasie II wojny światowej – pisze europoseł.

Zdaniem przewodniczącego EKR tego typu zachowanie jest niedopuszczalne.

Słyszeliśmy na forum tego parlamentu europosłów z wielu grup politycznych, w tym z PO, potępiających jakikolwiek wpływ nazizmu na współczesną politykę a jednak widzimy, że stosują oni ten sam okropny język i zdjęcia w czasie kampanii wyborczej w Polsce – uważa Ryszard Legutko.

Przewodniczący EKR pyta Daula, czy EPL zamierza ustosunkować się do wypowiedzi i działań polityków PO? „Dlatego chciałbym zapytać, czy w Europejskiej Partii Ludowej jest miejsce dla partii, która stosuje nazistowskie praktyki w kampanii samorządowej? Jakie działania zamierzają podjąć liderzy EPL wobec ugrupowania, które obraża nie tylko konkurentów politycznych, ale także miliony Polaków?” - pyta Legutko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl