Spowiedź w komfortowych warunkach. Klimatyzowane konfesjonały w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wnętrze bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej / By Piotr Osada - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10179958

  

Sześć nowych konfesjonałów szafowych, klimatyzowanych i dźwiękoszczelnych, stanęło w kalwaryjskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej. Kustosz sanktuarium o. Konrad Cholewa powiedział, że bernardyni chcą, by każdy przystępujący do spowiedzi czuł się dobrze i swobodnie.

Służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego podały, że konfesjonały zostały wykonane przez firmę z Włoch, specjalizującą się w wyposażaniu świątyń.

- Dostosowano je do wystroju bazyliki zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Są wyposażone w ogrzewanie oraz klimatyzację, w zależności od pory roku. Zapewniają dyskrecję i ciszę podczas spowiedzi oraz stwarzają warunki do przeprowadzenia rozmowy ze spowiednikiem w razie potrzeby i chęci penitenta

 – poinformowali Bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium.

Zdaniem kustosza sanktuarium o. Konrada Cholewy, zakup tych konfesjonałów jest reakcją na apele wiernych, którzy często prosili o godne warunki spowiedzi.

- Wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom. Chcemy, by każdy czuł się dobrze i swobodnie przystępując do sakramentu pokuty, podczas którego spotyka się z miłosiernym Bogiem

 – podkreślił o. Konrad.

Duchowny dodał, że sanktuarium kalwaryjskie jest miejscem nawróceń i spowiedzi wielu wiernych.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

W 1999 r. klasztor wraz z dróżkami został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, co sprawiło, że sanktuarium odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale i turyści z całego świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kołodziej i Dłużewska odznaczeni

Andrzej Kołodziej / Kafund [CC0], from Wikimedia Commons

  

Reżyserka Maria Dłużewska oraz działacz "Solidarności", Solidarności Walczącej i jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych Andrzej Kołodziej zostaną uhonorowani przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalami Pro Bono Poloniae. Odznaczenia odbiorą we wtorek w Warszawie.

Ceremonia przyznania medali odbędzie się w stołecznym kinie Atlantic przed projekcją filmu "Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść" w reż. Marii Dłużewskiej. Film, opowiadający o losach Kołodzieja, przybliża okoliczności strajku sierpniowego na Wybrzeżu w 1980 r., a także historię powstania "Solidarności" i okres działalności konspiracyjnej aż do obrad Okrągłego Stołu. W filmie wykorzystano materiały archiwalne i relacje świadków oraz uczestników tych wydarzeń.

Andrzej Kołodziej (ur. 1959 r.) jako 18-latek rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i zaangażował się w działalność opozycyjną m.in. jako drukarz i kolporter podziemnych pism. Zwolniony z gdańskiej stoczni, podjął pracę w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, gdzie w 1980 r. był przywódcą strajku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i współzałożycielem "Solidarności Walczącej" Oddział Trójmiasto. Od 2010 r. jest prezesem Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Maria Dłużewska (ur. 1951 r.) jest reżyserką filmową, scenarzystką, aktorką, dziennikarką. W 1972 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Występowała m.in. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, w Teatrze Dramatycznym w Gdyni i w Teatrze Polskim w Szczecinie. Od 1980 r. działała w NSZZ "Solidarność", a od 1984 r. - w "Solidarności Walczącej". Jest autorką książek i filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy smoleńskiej, m.in. "Mgła" (2011 r.), "Pogarda" (2011 r.), "Córki" (2012 r.), "Testament" (2013 r.) oraz "Polacy" (2013 r.).

Medal "Pro Bono Poloniae" został ustanowiony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dla upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyznawany jest osobom fizycznym i prawnym posiadającym "istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie i poza granicami Kraju, kultywowanie oraz popularyzację wiedzy o tradycjach niepodległościowych".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl