Wirus Zachodniego Nilu atakuje

/ pixabay.com/francok35/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Trzy osoby zmarły w Grecji w ciągu ostatnich 48 godzin w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu - poinformowało dziś greckie centrum ds. kontroli i prewencji chorób, Keelpno. Zmarli byli w wieku 70-80 lat; wirusa przeniosły komary Culex.

Większość osób z wirusem powodującym gorączkę Zachodniego Nilu zwykle nie ma objawów lub występują u nich niewielkie symptomy choroby. Jednak jeśli wirus przedostanie się do mózgu, zakażenie nim może być śmiertelne, ponieważ wywołuje zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu czy inne choroby tego organu.

Według Keelpno w trwającym od końca maja sezonie występowania w Grecji komarów przenoszących wirusa Zachodniego Nilu do 9 sierpnia doszło już do 90 przypadków zakażeń. 48 spośród zakażonych miało poważne choroby mózgu, a 12 przeszło delikatną infekcję, której towarzyszyła gorączka.

Obecnie w szpitalach w Grecji jest 16 osób zakażonych tym wirusem, z czego cztery są pacjentami oddziałów intensywnej terapii.

Najwięcej przypadków choroby odnotowano w stołecznym regionie Attyki i północnym rejonie Macedonii Środkowej.

Jednocześnie centrum ds. chorób wezwało władze gmin wyjątkowo narażonych na zakażenie wirusem, by informowały obywateli o profilaktyce. Podkreślono również, że prawdopodobnie będzie dochodziło do kolejnych przypadków zachorowań w całym kraju.

W grupie największego ryzyka zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są osoby w podeszłym wieku, chorzy na cukrzycę oraz ci, którzy w przeszłości byli poddani przeszczepom organów.

Na obszarach, gdzie ryzyko zakażeniem wzrasta, zaleca się stosowanie środków odstraszających owady, noszenie długich spodni i ubrań w jasnych kolorach oraz by o wschodzie i zachodzie słońca pozostawać wewnątrz budynków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kampania nie musi być nudna. O spocie Wassermann będzie głośno! To trzeba zobaczyć

Małgorzata Wassermann / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, a zdecydowana większość polityków zdążyła nas już przyzwyczaić do utartych schematów choćby w kwestii spotów wyborczych. Tymczasem najnowszy spot ubiegającej się o urząd prezydenta Krakowa Małgorzaty Wassermann wywołał niemałe poruszenie. To trzeba zobaczyć!

Spot zdecydowanie różni się od materiałów, które mogliśmy dotąd oglądać w ramach kampanii wyborczej. Krótki film opatrzony jest też specjalnym komentarzem:

„Kampania nie musi być brutalna,
kampania nie musi być nudna,
kampania nie musi być...
 Uśmiechnij się, zapraszam na seans...
Za siedmioma górami i siedmioma rzekami było miasto.
A miastem od 16 lat rządził uczony Mąż...” - czytamy na facebookowym profilu Małgorzaty Wassermann

Jak widać, "kampania nie musi być nudna", a o tym spocie na pewno będzie głośno!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl