Zawód: greenkeeper. To oni dbają o boiska piłkarskie

/ fot. pixabay.com

  

Odpowiednie przygotowanie murawy przed piłkarskim meczem wymaga wiele serca i pracy – uważa greenkeeper ekstraklasowego Piasta Gliwice Adrian Magiera. Dzięki jego pracy, piłkarze mogą później rozgrywać mecz w komfortowych warunkach. Zawód greenkeepeera jest coraz powszechniejszy w Polsce.

„Podczas upałów jest nie tylko sucho, ale też wysoka temperatura wywołuje choroby trawy. Zimą, w trakcie mrozów, blokowany jest z kolei dopływ składników pokarmowych dla murawy. Przy sześciu stopniach można jeszcze robić jakieś opryski, nawozy posypowe wymagają dziesięciu stopni” – wyjaśnia tajniki swojej pracy.

Magiera przyznał też, że żadne podlewanie nie zastąpi solidnego deszczu, a największym problemem mogą być burze z gradem.

„To po prostu nie to samo. Brak deszczu jest oczywiście problemem. Aby boisko latem wyglądało tak, jak podczas ostatniego meczu z Zagłębiem Lubin, trzeba włożyć wiele serca i pracy. Przygotowania wymagają wielu zabiegów już od wiosny. Tę pracę murawa oddaje nam latem i zimą” – wyjaśnił.

Greenkeeper Piasta Gliwice przyznaje, że koszenie murawy odbywa się według potrzeb, zwykle na treningach trawa jest wyższa o milimetr, czasem nie jest koszona w ogóle przed zajęciami.

„A nawadniania trzeba bardzo pilnować, by nie było przesuszeń, bo wtedy zaraz trawa wyleci i pojawią się plamy, widoczne z daleka. Przed meczem uruchamiane są zraszacze w zależności od pogody i decyzji trenera. Chodzi o zapewnienie lepszego poślizgu piłki” – powiedział.

Praca przy utrzymaniu boiska piłkarskiego właściwie nigdy się kończy. Dlatego greenkeeperzy mają ręce pełne roboty, ale z drugiej strony - boiska muszą wyglądać profesjonalnie. To w końcu Ekstraklasa.

„To zajęcie od poniedziałku do niedzieli. Nie ma dni wolnych, zawsze jest coś do zrobienia – opryski, koszenie, podlewania itd.” – zakończył Magiera.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Komuniści wrócą na ulice Warszawy. Wiceminister: Skandaliczna decyzja w skandalicznym czasie

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Dziś 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przywrócenie na piedestał oprawców komunistycznych jest rzeczą absolutnie skandaliczną, szczególnie w takim dniu. I źle się stało, że sąd wydał takie rozstrzygnięcie, a prezydent Warszawy zwrócił się z taką propozycją do Rady Miasta - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl wiceszef MON, Wojciech Skurkiewicz.

Dziś, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na warszawskie ulice powróci komunizm. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że miasto stołeczne Warszawa może przywrócić nazwy ulic poddanych wcześniej dekomunizacji. [polecam:https://niezalezna.pl/249853-dorota-kania-ujawnia-skandal-wokol-dekomunizacji-warszawskich-ulic-ma-drugie-dno]

W rozmowie z  portalem Niezalezna.pl wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz ocenił, że "to skandaliczna decyzja i podejmowana w skandalicznym momencie".

Dziś 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przywrócenie na piedestał oprawców komunistycznych jest rzeczą absolutnie skandaliczną, szczególnie w takim dniu i źle się stało, że sąd wydał takie rozstrzygnięcie, a prezydent Warszawy zwrócił się z taką propozycją do Rady Miasta

- dodał.

Wiceminister wyraził jednak nadzieję, że "przyjdzie refleksja i opamiętanie, szczególnie dla radnych totalnej opozycji - PO i Nowoczesnej".

Postacie, które zostały zaproponowane i na które zostały zmienione nazwy ulic w Warszawie to są osoby, które w sposób wielki przysłużyły się Polsce, bo jak można np. porównywać "Inkę" do oprawców komunistycznych, czy KOR do 17 stycznia? Tych rzeczy jest wiele, to nie jest czas i pora i absolutnie nie powinno się to zdarzyć 

- powiedział.[polecam:https://niezalezna.pl/250101-minister-o-przywracaniu-komunistycznych-patronow-ulic-to-wstyd]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl