Festiwal Sacrum non Profanum: w hołdzie Paderewskiemu

Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 - zm. 1941) / fot. ninateka.pl

  

Koncerty w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu odbędą się w ramach rozpoczynającego się w czwartek Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Czternasta edycja poświęcona jest twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.

Od 2010 r. – od roku Chopina - poświęcamy festiwal przede wszystkim dorobkowi jednego kompozytora. W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a żaden kompozytor nie wiąże się z tym wydarzeniem tak bardzo, jak Ignacy Jan Paderewski. Znalazł się on w centrum walki o wolność i między innymi dzięki fortepianowi tę wolność dla nas wygrał

– mówi współorganizatorka festiwalu Anna Koprowicz.

Dodała, że jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wykonanie Symfonii h-moll "Polonia".

Kompozycja po raz pierwszy zabrzmi na Pomorzu Zachodnim, a także – najprawdopodobniej – po raz pierwszy w Berlinie

 – zaznaczyła Koprowicz.

Symfonię Polonia zagra Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej pod batutą dyrektora festiwalu Bohdana Boguszewskiego. Jak powiedziała Anna Koprowicz, to kolejny akcent poświęcony Paderewskiemu. To we Lwowie, w 1910 r. po raz pierwszy wykonano kompozycję przed polską publicznością z okazji setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Rok później zagrano ją w Warszawie.

W szczecińskiej filharmonii po raz pierwszy zabrzmi też utwór poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, skomponowany przez pianistę jazzowego Adama Makowicza.

Melomani czekają na ten utwór z ogromnym zainteresowaniem. To dla nas bardzo ważne wydarzenie

 – podkreśliła współorganizatorka festiwalu. Koncert, podczas którego będzie można usłyszeć także standardy jazzowe, odbędzie się w sobotę.

Festiwal rozpocznie w czwartek pokaz filmu "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" w szczecińskim kinie Pionier 1907. Towarzyszyć mu będzie konferencja naukowa "Niepodległość wygrał na fortepianie".

Utwory pianisty i działacza niepodległościowego, m.in. Uwertura i Fantazja polska, zabrzmią podczas piątkowego koncertu "Hommage a Ignacy Jan Paderewski" w szczecińskiej filharmonii.

Symfonię Polonia będzie można usłyszeć w berlińskiej bazylice św. Jana Chrzciciela w niedzielę, a w Szczecinie w poniedziałek w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. W kolejnych dniach festiwalu w szczecińskiej bazylice, a także w kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu wykonywane będą utwory patrona festiwalu.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się, oprócz Orkiestry Narodowej Filharmonii Lwowskiej, także organiści: Mari Fukumoto, Katarzyna Ganczarska i Roman Perucki, pianiści, m.in. Marianna Humetska, Ivan Shemchuk czy Mirosława Białas, saksofonista Krzysztof Medyna, a także Zespół Animato i Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych.

Festiwal zakończy się koncertem finałowym w wykonaniu Szczecin Philharmonic Big Band w sobotę 18 sierpnia. Organizatorem festiwalu jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Wydarzenie wspierają m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa zachodniopomorskiego, samorządy Szczecina i Rewala.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ich krew uratowała komuś życie

Krwiodawstwo w Policji / lubuska.policja.gov.pl

  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze wyróżniło nowosolskich policjantów medalem „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu”. Mundurowi regularnie oddawali krew by ratować życie innego człowieka. Uroczystość odbyła się w zielonogórskiej Palmiarni.

Nowosolscy policjanci chętnie dzielą się najcenniejszym darem życia – własną krwią. Wśród mundurowych wielu jest takich, którzy regularnie oddają krew, aby pomóc potrzebującym.

Przed nowosolską komendą co jakiś czas pojawia się mobilny punkt poboru krwi. Z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Nowej Soli - insp. Grzegorza Karpińskiego, Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli oraz Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi policjanci, a także inni mieszkańcy powiatu, mogą systematycznie oddawać krew.

Chętni muszą wypełnić specjalny formularz, oddać odrobinę krwi do analizy, a następnie przejść badanie lekarskie. Po uzyskaniu akceptacji, można już oddać najcenniejszy dar dla potrzebujących, własną krew. Warto dodać, że ponad dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy przed Komendą Powiatową Policji w Nowej Soli stanął autobus przeznaczony do poboru krwi, pojawił się pomysł, aby utworzyć Honorowy Klub Dawców Krwi, zrzeszający policjantów i innych mundurowych.

Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi obecnie liczy już kilkudziesięciu członków. Liczba policjantów deklarująca chęć niesienia pomocy stale rośnie. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna i cenna jest krew w ratowaniu ludzkiego życia. We wtorek (16 października) Rejonowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze zaprosił przedstawicieli PKHDK z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli na uroczystość z okazji „60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża”. Medal za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża odebrali przedstawiciele klubu: st. asp. Marek Kozak oraz asp. szt Marek Woźny. To zaszczytne wyróżnienie w imieniu Ministra Zdrowia wręczyła Pani Monika Fabisz–Kołodzińska Dyrektor RCKiK w Zielonej Górze podczas uroczystości, która odbyła się w zielonogórskiej Palmiarni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl