Na terenie Nadleśnictwa Żmigród zamieszkało pięć młodych sokołów wędrownych

sokół wędrowny / 70154

  

Kolejnych pięć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród. W tym roku w ramach programu reintrodukcji tego gatunku na Dolny Śląsk sprowadzono 34 sokoły wędrowne.

Akcja reintrodukcji jest prowadzona na terenie całego kraju. W 2018 r. na Dolny Śląsk sprowadzono łącznie 34 ptaki ze Słowacji, Niemiec i krajowych hodowli.

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. „Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych, m.in. z powodu zatrucia środowiska szkodliwą chemią” - powiedział w przesłanym PAP komunikacie Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jeszcze na początku XX wieku sokół wędrowny występował w całym kraju. Do zagłady drapieżników przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT, który po dostaniu się do organizmów ptaków, nie był z nich wydalany i kumulował się w ich tkankach. Zaburzał on gospodarkę wapnem co skutkowało tym, że składane jaja miały zbyt cienkie skorupki, które pękały pod ciężarem wysiadującej je samicy.

Jak podano, Fundusz od lat wspiera akcje reintrodukcji sokołów. Sprowadzane z zagranicznych i polskich hodowli ptaki są umieszczane w sztucznych gniazdach i dokarmiane, a później wypuszczane na wolność.

Od początku akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zasiedlono na Dolnym Śląsku 187 sztuk tych drapieżników. „W ostatnich trzech latach projekt przyniósł pierwsze sukcesy: wylęgło się wówczas 11 sokołów” – poinformowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Durczok wziął się za ocenę „polityczek” totalnej opozycji. I dostało mu się… od jednej z nich

Kamil Durczok / Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Kamil Durczok postanowił w mediach społecznościowych dokonać oceny "polityczek" totalnej opozycji. Padło na Barbarę Nowacką i Katarzynę Lubnauer. Były gwiazdor TVN bardzo wysoko ocenił telewizyjny występ Nowackiej, uznając, że kontrastuje ona z szefową partii Nowoczesna. W obronie partyjnej koleżanki stanęła Paulina Hennig-Kloska, pouczając Durczoka, że nie powinien zabierać głosu w kwestii "oceniania kobiet".

Były gwiazdor TVN, Kamil Durczok bardzo aktywnie komentuje życie polityczne w Polsce. Co pewien czas za pomocą mediów społecznościowych prezentuje swoje opinie i przemyślenia.

A to postraszy funkcjonariusza straży marszałkowskiej utratą pracy, to znowu w niewybrednych słowach skomentuje przystąpienie przez radnego Wojciecha Kałużę do Deklaracji Programowej dla Śląska.

[polecam:http://niezalezna.pl/231059-znany-dziennikarz-grozi-funkcjonariuszowi-w-sejmie-masz-rodzine-serio-wolisz-isc-na-zasilek]

[polecam:http://niezalezna.pl/246660-odszedl-z-tvn-w-atmosferze-skandalu-dzis-moralizuje-i-straszy-radnego-kaluze]

Tym razem Kamil Durczok podzielił się na Twitterze swoimi przemyśleniami na temat Katarzyny Lubnauer i Barbary Nowackiej. Problem w tym, że były frontmen telewizji z ulicy Wiertniczej pozwolił sobie na ocenę obu pań, a to z uwagi na skandal związany z jego odejściem z TVN może wyglądać, delikatnie mówiąc, na niestosowność.

[polecam:http://niezalezna.pl/234213-jest-uzasadnienie-wyroku-w-sprawie-durczoka-sad-jego-zachowanie-mialo-znamiona-molestowania]

"Bardzo dobra Barbara Nowacka w tvn24. Kontrast z Katarzyną Lubnauer. Ciekawe czy między paniami rozegra się rywalizacja o bycie rywalką dla  Grzegorza Schetyny ;)"

- napisał na Twitterze Durczok.

Katarzyna Lubnauer nie dostrzegła, lub nie chciała dostrzec żadnej niestosowności w komentarzu Durczoka. Oświadczyła jedynie, że nie konkuruje z Barbara Nowacką. 

W obronie partyjnej koleżanki stanęła Paulina Hennig-Kloska, pouczając byłego gwiazdora TVN, że nie powinien zabierać głosu w kwestii "oceniania kobiet".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl