Na terenie Nadleśnictwa Żmigród zamieszkało pięć młodych sokołów wędrownych

sokół wędrowny / 70154

  

Kolejnych pięć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród. W tym roku w ramach programu reintrodukcji tego gatunku na Dolny Śląsk sprowadzono 34 sokoły wędrowne.

Akcja reintrodukcji jest prowadzona na terenie całego kraju. W 2018 r. na Dolny Śląsk sprowadzono łącznie 34 ptaki ze Słowacji, Niemiec i krajowych hodowli.

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. „Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych, m.in. z powodu zatrucia środowiska szkodliwą chemią” - powiedział w przesłanym PAP komunikacie Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jeszcze na początku XX wieku sokół wędrowny występował w całym kraju. Do zagłady drapieżników przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT, który po dostaniu się do organizmów ptaków, nie był z nich wydalany i kumulował się w ich tkankach. Zaburzał on gospodarkę wapnem co skutkowało tym, że składane jaja miały zbyt cienkie skorupki, które pękały pod ciężarem wysiadującej je samicy.

Jak podano, Fundusz od lat wspiera akcje reintrodukcji sokołów. Sprowadzane z zagranicznych i polskich hodowli ptaki są umieszczane w sztucznych gniazdach i dokarmiane, a później wypuszczane na wolność.

Od początku akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zasiedlono na Dolnym Śląsku 187 sztuk tych drapieżników. „W ostatnich trzech latach projekt przyniósł pierwsze sukcesy: wylęgło się wówczas 11 sokołów” – poinformowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lubawski obiecuje pomoc dla działkowców

Ogródki działkowe / pixabay.com/Efraimstochter /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Jeżeli będę prezydentem, to miasto co roku przekaże co najmniej milion złotych na poprawę infrastruktury ogrodów działkowych - zapowiedział dziś ubiegający się o reelekcję prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Lubawski podkreślił na konferencji prasowej, że miasto w ponad 50 proc. składa się z terenów zielonych, a na jego terenie funkcjonuje 17 ogrodów działkowych.

Ogrody działkowe to są +zielone płuca+ Kielc, czyli te 17 ogrodów pracuje na to, pracuje rękami naszych mieszkańców, niekoniecznie angażując środki miasta. To jest też sposób na życie dla wielu ludzi i to nie zawsze tylko osób starszych, bo młodzi ludzie też kupują, przejmują działki od starszych i to zjawisko nie jest czymś wyjątkowym, więc to jest dobry sygnał

– podkreślił Lubawski.

Przypomniał, że w tym roku miasto po raz pierwszy uruchomiło fundusz na poprawę infrastruktury ogrodów działkowych. - Obiecałem w swoim programie, że jeżeli będę prezydentem, to co roku będzie co najmniej milion złotych na to, aby poprawiać drogi wewnętrzne, kanalizację, wodociągi, dach, jeśli będzie taka potrzeba" – zaznaczył Lubawski.

- Nie będziemy kupować niestety na przykład cebulek tulipana, bo tego się nie da za te pieniądze, ale da się poprawiać infrastrukturę, bo przecież tutaj są kielczanie. Nie wydajemy na kogoś tam, tylko sami zaspokajamy te potrzeby, które dotyczą tych właśnie ludzi – dodał prezydent Kielc.

Podkreślił, że sam ma wielu znajomych, którzy mają ogrody działkowe i trochę zazdrości im tej "symbiozy z przyrodą", która czyni ich lepszymi ludźmi.

Lubawski, zapytany dlaczego dopiero w tym roku pojawił się w mieście fundusz wsparcia ogrodów działkowych, odparł, że wcześniej nie miał do tego "odpowiednich instrumentów".

Cała inicjatywa wspierania infrastruktury ogrodów działkowych wyszła z ogrodu +Magnolia+, bo oni przyszli do mnie, nękali mnie i wszyscy urzędnicy mówili na początku: +nie możemy dawać prywatnym podmiotom w ogrodach działkowych żadnych pieniędzy+. Okazało się, że jak się bardzo chce, to znajdzie się takie rozwiązanie prawne, w którym takie działanie jest możliwe

– powiedział Lubawski.

Urzędujący od 2002 r. bezpartyjny Lubawski – popierany przez Zjednoczoną Prawicę - ubiega się o piątą kadencję, z sygnowanego własnym nazwiskiem komitetu Porozumienie Samorządowe.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl