Trwa Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Liczna delegacja z Polski, list wystosował także prezydent Duda

/ Twitter.com/@KofC (screenshot)

  

10 kardynałów oraz ponad 100 arcybiskupów i biskupów z całego świata zgromadziła inauguracja 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, która rozpoczęła się we wtorek i potrwa do czwartku w Baltimore w Stanach Zjednoczonych.

Msza św. inaugurująca wydarzenie zgromadziła 10 kardynałów – m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA kard. Daniela DiNardo, arcybiskupa Bostonu kard. Seana O’Malleya, metropolitę waszyngtońskiego kard. Donalda Wuerla i kard. Timothy'ego Dolana z archidiecezji nowojorskiej – oraz ponad 100 arcybiskupów i biskupów z całego świata. W konwencji uczestniczy też liczna polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem.

Podczas inauguracji odczytano list, który do uczestników i organizatorów napisał prezydent Polski Andrzej Duda.

"Cieszę się, że od 12 lat Rycerze Kolumba obecni są także w Polsce, realizując dzieła, których istotą są wartości bliskie nam wszystkim. Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm to fundamentalne postawy, bez których trudno wyobrazić sobie wspólnotę obywatelską"

- podkreślił prezydent.

W imieniu papieża Franciszka Rycerzy Kolumba pozdrowił także kard. Pietro Parolin.

"Ojciec Święty ponawia wyrazy swojej wdzięczności za działalność charytatywną Rycerzy Kolumba wobec naszych braci i sióstr, członków większej rodziny chrześcijańskiej, którzy znoszą krzywdy i prześladowania za swoją wiarę"

– napisał watykański Sekretarz Stanu.

Cytowany w komunikacie kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce abp Wacław Depo zaznaczył, że Zakon Rycerzy Kolumba jest "zaproszeniem do współpracy, a jednocześnie do odpowiedzialności za to, żeby biedy zarówno duchowej i materialnej było jak najmniej na tym świecie". Tymczasem metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował Polskim Rycerzom Kolumba za pomoc w rozwoju Zakonu na Ukrainie.

- W tych pierwszych latach Rycerze zdziałali cuda w Ukrainie i wiem, że nadchodzące lata będą jeszcze bardziej owocne

 - ocenił hierarcha.

Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl A. Anderson, w swoim sprawozdaniu z ostatnich 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności powiedział: "Możemy powiedzieć, że za nami rok bratni, jakiego jeszcze nie było. Z dumą oznajmiam, że suma naszych darowizn wyniosła 185 mln dolarów. Nasz Zakon poświęcił w ostatnim roku bratnim również 75,6 miliona godzin na pracę wolontariuszy" - poinformował.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Handlowali "na lewo" ubraniami i butami. Aż przyszli agenci KAS!

zdjęcie ilustracyjne / / FLICKR/ DARIUSZ GĄSZCZYK/CC BY 2.0

  

Na ponad 450 tys. zł szacuje KAS straty Skarbu Państwa z tytułu niepłaconych podatków przy sprzedaży obuwia i odzieży za pośrednictwem Internetu. W przeszukania i kontrole zaangażowanych było prawie 30 funkcjonariuszy lubuskiej KAS – poinformowała w poniedziałek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

"Trwa ustalanie osób związanych z tym procederem. Za unikanie płacenia podatków grożą grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności. Mogli śmiało konkurować ceną, bo nie płacili ani podatku dochodowego, ani VAT-u"

– powiedziała rzecznik.

Dodała, że przeszukania odbyły się w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Podczas działań zabezpieczono towar (buty i odzież) oraz gotówkę.

Markowicz wyjaśniła, że sposób działania "oszustów podatkowych" był prosty. Zachęcali oni za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych do tzw. zakupów grupowych, sugerując, że te gwarantują korzystniejsze ceny. Następnie zamówienia realizowali jedynie w formie zapłaty gotówką.

Postępowanie mające wyjaśnić kulisy procederu prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp. pod nadzorem prokuratury, która na tym etapie nie podaje szczegółowych informacji w tej sprawie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl