Trwa Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Liczna delegacja z Polski, list wystosował także prezydent Duda

/ Twitter.com/@KofC (screenshot)

  

10 kardynałów oraz ponad 100 arcybiskupów i biskupów z całego świata zgromadziła inauguracja 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, która rozpoczęła się we wtorek i potrwa do czwartku w Baltimore w Stanach Zjednoczonych.

Msza św. inaugurująca wydarzenie zgromadziła 10 kardynałów – m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA kard. Daniela DiNardo, arcybiskupa Bostonu kard. Seana O’Malleya, metropolitę waszyngtońskiego kard. Donalda Wuerla i kard. Timothy'ego Dolana z archidiecezji nowojorskiej – oraz ponad 100 arcybiskupów i biskupów z całego świata. W konwencji uczestniczy też liczna polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem.

Podczas inauguracji odczytano list, który do uczestników i organizatorów napisał prezydent Polski Andrzej Duda.

"Cieszę się, że od 12 lat Rycerze Kolumba obecni są także w Polsce, realizując dzieła, których istotą są wartości bliskie nam wszystkim. Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm to fundamentalne postawy, bez których trudno wyobrazić sobie wspólnotę obywatelską"

- podkreślił prezydent.

W imieniu papieża Franciszka Rycerzy Kolumba pozdrowił także kard. Pietro Parolin.

"Ojciec Święty ponawia wyrazy swojej wdzięczności za działalność charytatywną Rycerzy Kolumba wobec naszych braci i sióstr, członków większej rodziny chrześcijańskiej, którzy znoszą krzywdy i prześladowania za swoją wiarę"

– napisał watykański Sekretarz Stanu.

Cytowany w komunikacie kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce abp Wacław Depo zaznaczył, że Zakon Rycerzy Kolumba jest "zaproszeniem do współpracy, a jednocześnie do odpowiedzialności za to, żeby biedy zarówno duchowej i materialnej było jak najmniej na tym świecie". Tymczasem metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował Polskim Rycerzom Kolumba za pomoc w rozwoju Zakonu na Ukrainie.

- W tych pierwszych latach Rycerze zdziałali cuda w Ukrainie i wiem, że nadchodzące lata będą jeszcze bardziej owocne

 - ocenił hierarcha.

Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl A. Anderson, w swoim sprawozdaniu z ostatnich 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności powiedział: "Możemy powiedzieć, że za nami rok bratni, jakiego jeszcze nie było. Z dumą oznajmiam, że suma naszych darowizn wyniosła 185 mln dolarów. Nasz Zakon poświęcił w ostatnim roku bratnim również 75,6 miliona godzin na pracę wolontariuszy" - poinformował.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszyła budowa nowej komendy policji w Wadowicach

/ flickr.com/ KancelariaPremiera/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Ruszyła budowa nowej komendy powiatowej policji w Wadowicach – podała rzecznik wadowickiej policji Agnieszka Petek. Budowa będzie kosztowała niespełna 30 mln zł. Otwarcie wstępnie zaplanowano na przełom 2020 i 2021 r.

Agnieszka Petek poinformowała, że wykonawca - firma z Nowego Sącza, która zwyciężyła w przetargu – przejęła już plac budowy i rozpoczęła prace.

Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń poinformował, że budowa ma potrwać do końca września 2020 r. Później komenda zostanie wyposażona w specjalistyczny sprzęt informatyczny, łącznościowy oraz kwaterunkowo-biurowy.

Otwarcie wstępnie planowane jest na przełom 2020 i 2021 r.

– dodał.mun

Firma, która zwyciężyła w przetargu, złożyła w przetargu najtańszą ofertę – 29,8 mln zł.

Nowa komenda powstanie na obrzeżach centrum Wadowic przy ul. Józefa Piłsudskiego. Staną tam dwa budynki: trzykondygnacyjny biurowo-administracyjny o powierzchni blisko 3,4 tys. m kw., a także niższy o jedno piętro - szkoleniowo-gospodarczo-garażowy o powierzchni 820 m kw. Powstaną m.in. drogi wewnętrzne, parking i zbiornik przeciwpożarowy. Oba obiekty będą pozbawione barier architektonicznych.

Po oddaniu do użytku nowej komendy stary budynek wróci do Skarbu Państwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl