Ostatni Tiger trafił do Bundeswehry

/ flickr.com

  

Urząd ds. uzbrojenia Bundeswehry (BAAINBw) poinformował w ubiegłym tygodniu o dostarczeniu przez Airbus Helicopters ostatniego z 68 zamówionych śmigłowców szturmowych Eurocopter Tiger do Bundeswehry.

W uroczystości przekazania przez producenta w zakładach Airbus Helicopters w Donauwörth ostatniego śmigłowca brał udział m.in. pułkownik Ulrich Ott, który podkreślił, że konstrukcja sprawdziła się w operacjach prowadzonych w Afganistanie oraz Mali. Same Tigery mają być ważną częścią kontyngentu niemieckiego w ramach pełnienia dyżuru w Siłach Szybkiego Reagowania NATO (NATO Response Force - NRF) oraz szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF) w 2023 roku.

Strona niemiecka dysponuje wersją śmigłowca wsparcia ogniowego UHT (Unterstützungshubschrauber). Model ten dysponuje kierowanymi pociskami przeciwpancernymi PARS 3 LR lub HOT3, niekierowanymi Hydra 70 mm jak i przeciwlotniczymi AIM-92 Stinger. Nie posada jednak działka. Helikopter ten głowicę obserwacyjną w podczerwieni i CCD umieszczoną ma nad wirnikiem zamiast nad kabiną. Maszyna osiąga prędkość maksymalną 280 km/h dzięki dwóm silnikom Rolls-Royce/MTU 390 o mocy 870 kW każdy. Zasięg taktyczny wynosi 740 km a operować bez przerwy może do 5 godzin dzięki dodatkowym zbiornikom.   Pierwszy z helikopterów trafił do niemieckich SZ w 2005 roku. Poza Niemcami śmigłowcami Eurocopter Tiger dysponują również Australia, Francja i Hiszpania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych! W tych sejmikach partia będzie rządzić samodzielnie

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie zdobyło wystarczającą liczbę mandatów, by samodzielnie rządzić w trzech sejmikach: w woj. podkarpackim, małopolskim i lubelskim.

Według informatorów PAP "z dotychczasowych szacunków jest więcej niż prawdopodobne", że w woj. lubelskim PiS uda się zdobyć 18 mandatów (na 33 mandaty w sejmiku).

Na Podkarpaciu, według szacunków lokalnego sztabu, PiS udało się zdobyć 22 mandaty (na 33).

Wszystko wskazuje, że samodzielną większość udało się osiągnąć również w Małopolsce – twierdzi źródło.

Według źródła w kilku z pozostałych sejmików PiS będzie miał "realne szanse" na zbudowanie większości koalicyjnej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że najwięcej głosów, jeśli chodzi o Małopolskę, listy Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku, zebrały w okręgu nowosądeckim oraz okręgu tarnowskim.

Koalicja Obywatelska zdobyła największą liczbę głosów jedynie w Krakowie.

Sprzeczne są natomiast informacje co do liczby zdobytych mandatów, pewne jest, że PiS ma ich w tej chwili co najmniej 21, a może nawet i 23 lub więcej, co daje samodzielną większość. 

Platformie i Nowoczesnej, czyli Koalicji Obywatelskiej. może przypaść maksymalnie 12 mandatów, zaś PSL – 4.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, dziennikpolski24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl