Ostatni Tiger trafił do Bundeswehry

/ flickr.com

  

Urząd ds. uzbrojenia Bundeswehry (BAAINBw) poinformował w ubiegłym tygodniu o dostarczeniu przez Airbus Helicopters ostatniego z 68 zamówionych śmigłowców szturmowych Eurocopter Tiger do Bundeswehry.

W uroczystości przekazania przez producenta w zakładach Airbus Helicopters w Donauwörth ostatniego śmigłowca brał udział m.in. pułkownik Ulrich Ott, który podkreślił, że konstrukcja sprawdziła się w operacjach prowadzonych w Afganistanie oraz Mali. Same Tigery mają być ważną częścią kontyngentu niemieckiego w ramach pełnienia dyżuru w Siłach Szybkiego Reagowania NATO (NATO Response Force - NRF) oraz szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF) w 2023 roku.

Strona niemiecka dysponuje wersją śmigłowca wsparcia ogniowego UHT (Unterstützungshubschrauber). Model ten dysponuje kierowanymi pociskami przeciwpancernymi PARS 3 LR lub HOT3, niekierowanymi Hydra 70 mm jak i przeciwlotniczymi AIM-92 Stinger. Nie posada jednak działka. Helikopter ten głowicę obserwacyjną w podczerwieni i CCD umieszczoną ma nad wirnikiem zamiast nad kabiną. Maszyna osiąga prędkość maksymalną 280 km/h dzięki dwóm silnikom Rolls-Royce/MTU 390 o mocy 870 kW każdy. Zasięg taktyczny wynosi 740 km a operować bez przerwy może do 5 godzin dzięki dodatkowym zbiornikom.   Pierwszy z helikopterów trafił do niemieckich SZ w 2005 roku. Poza Niemcami śmigłowcami Eurocopter Tiger dysponują również Australia, Francja i Hiszpania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Warszawa: niewybuch na ul. Złotej

  

Na ul. Złotej w warszawskim Śródmieściu znaleziono niewybuch. Służby zarządziły ewakuację trzech bloków w rejonie znaleziska; na miejsce jedzie patrol saperski - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Jak poinformował podkom. Piotr Świstak z biura prasowego KSP, na niewybuch natknęli się robotnicy podczas prac ziemnych prowadzonych na ul. Złotej.

"Około godz. 11 policjanci otrzymali zgłoszenie, że na ul. Złotej 73 pracownicy, którzy wykonywali tam prace budowlane, zauważyli pocisk z czasów II wojny światowej. Jest to pocisk o wymiarach 40 na 50 centymetrów"

- powiedział.

Teren wokół miejsca prac i okolica zabezpieczane są przez stołecznych policjantów. Na miejsce został wezwany patrol saperów.

"Mieszkańcy bloków 71,73 i 75 zostali ewakuowani, to jest około 50 osób. Również Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego na czas tych działań postawiło specjalny autobus, gdzie osoby ewakuowane mogą spokojnie przeczekać czas ewakuacji. Większość osób, które zostały ewakuowane, udało się do swoich rodzin, a niektórzy skorzystali z autobusu"

- dodał Świstak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl