Czarne chmury nad polskim Kościołem

Z diecezji w całej Polsce docierają informacje, że systematycznie spada liczba powołań zarówno kapłańskich, jak i zakonnych. Oczywiście nie jest tak źle jak w krajach Europy Zachodniej, ale wyraźnie gorzej niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Na pewno problemem jest formacja dzieci i młodzieży, a odpowiadają za to nie tylko katecheci i duchowni, lecz także rodziny i całe ich otoczenie. Drugi problem jest taki, że w dorosłość w Polsce wchodzą roczniki niżu demograficznego. Kolejny – współczesnemu młodemu mężczyźnie trudniej niż kiedyś podjąć decyzję o kapłaństwie, nawet jeśli jest głęboko wierzący. To wymaga charakteru i skupienia, a współczesny świat pełen jest „rozpraszaczy” i całej masy innych „atrakcyjnych opcji”. Może też po prostu za mało, jako polscy katolicy, modlimy się o powołania. Tak czy inaczej nie ma co się oszukiwać. Trendy są negatywne, a w połączeniu z badaniami religijności młodzieży jest się czym martwić. Tymczasem powiedzenie sobie, że jest problem, to już połowa sukcesu. I dobrze, że hierarchowie polskiego Kościoła głośno o nim mówią.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

Prezent dla starych esbeków

Zewsząd dobywa się rechot z wysokości salonów, że nic tak nie napędza „Klerowi” widzów jak jego krytyka. To, że Smarzowski sobie zarobi dodatkowe srebrniki, nie jest takim problemem jak to, że przekroczył kolejne granice przyzwoitości, przedstawiając duchowieństwo tak karykaturalnie, jak robili to z wrogami nazistowskimi i sowieckimi reżyserzy obu totalitarnych państw.

Ciekawe, że obraz Polski i Kościoła w „Klerze” łączy pedofilię z Solidarnością, a o funkcjonariuszach SB nie ma ani jednego złego słowa. Siedząc w warszawskim kinie, wśród dość podstarzałej widowni, trudno było oprzeć się wrażeniu, że na sali siedzą ludzie, którzy 30 lat temu marzyli o nakręceniu takiej propagandy, ale im władze nie pozwalały. „Kler” jest jak prezent dla starych esbeków, bo skoro odebrano im emerytury, to na pocieszenie mają propagandę lepszą niż za najlepszych lat PRL.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl