Darmowe czipowanie psów i kotów w stolicy

/ congerdesign

  

W kilkunastu warszawskich klinikach weterynaryjnych można za darmo zaczipować swojego zwierzaka.

Akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów prowadzi stołeczne Biuro Ochrony Środowiska we współpracy z kilkunastoma klinikami weterynaryjnymi działającymi w Warszawie.

Zabieg, polegający na wszczepieniu malutkiego mikroprocesora pod skórę zwierzęcia, trwa kilkanaście sekund. W urządzeniu zapisany jest numer, który trafia jest także do specjalnej Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. Do niego przypisane są dane właściciela zwierzęcia. Dzięki temu, jeżeli zwierzę się zgubi i zostanie odnalezione przez obcą osobę łatwo jest odnaleźć jego prawdziwego właściciela.

Czip nie wywołuje reakcji alergicznych, nie przeszkadza zwierzakom w normalnym funkcjonowaniu. Aby zaczipować swojego pupila wystarczy przyjść do kliniki, która współpracuje z Biurem Ochrony Środowiska, wypełnić wniosek o wykonanie zabiegu i przedstawić książeczkę zdrowia pupila. Jedynym warunkiem, by wszczepić czip, jest ukończone 12 tygodni życia zwierzęcia, a w przypadku psów dodatkowo należy mieć aktualne potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie.

14 dni po wizycie dane właściciela są już w międzynarodowej bazie SAFE-ANIMAL. To o tyle ważne, że tylko zaczipowane zwierzęta mogą podróżować po Unii Europejskiej.

Zdaniem dyrektora warszawskiego schroniska "Na Paluchu" Henryka Strzelczyka, "gdyby wszyscy czipowali swoje psy i koty, nie byłoby problemu z bezdomnością zwierząt".

Strzelczyk, cytowany w komunikacie prasowym stołecznego urzędu, poinformował, że "tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku na Palucha trafiło 1339 psów, z czego aż 524 zostało odebranych przez swojego pana bądź panią". Jak dodał, gorzej jest z kotami, bo na Palucha trafiło ich dotychczas w tym roku 548, ale tylko 81 wróciło do właścicieli.

Do 1 sierpnia 2018 r. w całej stolicy zaczipowano już 2598 zwierząt. W budżecie są jeszcze pieniądze na kolejne zabiegi. Z darmowego znakowania można skorzystać do 14 grudnia 2018 r. lub do momentu, kiedy zostaną wyczerpane środki finansowe przeznaczone na ten cel. Warszawski projekt darmowego, elektronicznego znakowania psów i kotów działa od 2007 roku. Do tej pory czip otrzymało 95 098 zwierząt. Tegoroczna akcja prowadzona jest w ramach realizacji "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2018 roku".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Komuniści wrócą na ulice Warszawy. Wiceminister: Skandaliczna decyzja w skandalicznym czasie

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Dziś 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przywrócenie na piedestał oprawców komunistycznych jest rzeczą absolutnie skandaliczną, szczególnie w takim dniu. I źle się stało, że sąd wydał takie rozstrzygnięcie, a prezydent Warszawy zwrócił się z taką propozycją do Rady Miasta - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl wiceszef MON, Wojciech Skurkiewicz.

Dziś, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na warszawskie ulice powróci komunizm. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że miasto stołeczne Warszawa może przywrócić nazwy ulic poddanych wcześniej dekomunizacji. [polecam:https://niezalezna.pl/249853-dorota-kania-ujawnia-skandal-wokol-dekomunizacji-warszawskich-ulic-ma-drugie-dno]

W rozmowie z  portalem Niezalezna.pl wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz ocenił, że "to skandaliczna decyzja i podejmowana w skandalicznym momencie".

Dziś 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przywrócenie na piedestał oprawców komunistycznych jest rzeczą absolutnie skandaliczną, szczególnie w takim dniu i źle się stało, że sąd wydał takie rozstrzygnięcie, a prezydent Warszawy zwrócił się z taką propozycją do Rady Miasta

- dodał.

Wiceminister wyraził jednak nadzieję, że "przyjdzie refleksja i opamiętanie, szczególnie dla radnych totalnej opozycji - PO i Nowoczesnej".

Postacie, które zostały zaproponowane i na które zostały zmienione nazwy ulic w Warszawie to są osoby, które w sposób wielki przysłużyły się Polsce, bo jak można np. porównywać "Inkę" do oprawców komunistycznych, czy KOR do 17 stycznia? Tych rzeczy jest wiele, to nie jest czas i pora i absolutnie nie powinno się to zdarzyć 

- powiedział.[polecam:https://niezalezna.pl/250101-minister-o-przywracaniu-komunistycznych-patronow-ulic-to-wstyd]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl