Jubileusz Antoniego Macierewicza nie przeszedł bez echa w mediach. Znalazł się na „jedynkach” dzienników

/ fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Huczne obchody jubileuszu 70. urodzin Antoniego Macierewicza nie umknęły mediom, które dziś na pierwszych stronach zwracają uwagę na sobotnia uroczystość. Zwrócono uwagę na ciepłe słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego pod adresem byłego szefa MON, "Fakt" wskazywał także na "olbrzymi tort będący ukoronowaniem uroczystości", "Super Express" na "życzenia od znamienitych gości", a portal "Gazety Wyborczej" - na sprawność fizyczną Antoniego Macierewicza.

W sobotę hucznie obchodziliśmy dziś 70. urodziny Antoniego Macierewicza - byłego szefa MON, wieloletniego działacza opozycji antykomunistycznej, a potem bojownika o w pełni wolne państwo polskie. Na urodzinowej gali, zorganizowanej przez media Strefy Wolnego Słowa, była rodzina oraz wielu przyjaciół i znajomych polityka. Wśród znakomitych gości byli m.in. Jarosław Kaczyński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Naimski i wielu, wielu innych.

CZYTAJ WIĘCEJ: 70. urodziny Antoniego Macierewicza ze Strefą Wolnego Słowa - FOTOGALERIA

Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie szczędził ciepłych i pełnych szacunku słów dla Antoniego Macierewicza. W swoim przemówieniu wskazywał na ważne zadania, jakie stawały w przeszłości przed jubilatem - KOR, wyjaśnienie tragedii smoleńskiej, objęcie teki ministra obrony.

- Trzeba być niezwykle twardym, asertywnym człowiekiem, żeby rozstawać się z układem generalsko-pułkownikowskim, który funkcjonował. Dokonał tam rzeczy charakterystycznych, dzięki swojej osobowości i niezwykłej sile. Antoni Macierewicz jest człowiekiem, mimo godnej 70-tki, niezwykle młodzieńczym. Jego rówieśnicy zazdroszczą tego straszliwie, kiedy patrzą na te skoki z trampoliny czy z wieży. Jest jeszcze daleko do końca, Antoni jeszcze bardzo wiele dla Polski zdziała

mówił podczas sobotniej uroczystości prezes Kaczyński. 

Wspaniałej fecie na cześć Antoniego Macierewicza poświęciły dziś miejsce liczne tytuły prasowe, także te, które trudno określić mianem prorządowych. Jubileusz 70. urodzin byłego szefa MON znalazł się na "jedynkach" "Faktu" i "Super Expressu". Gazety prezentowały liczne fotografie, wskazując okazały tort będący ukoronowaniem uroczystości czy kwiaty i prezenty dla Antoniego Macierewicza od znakomitych gości.

Dużo miejsca poświęcono również obecności Jarosława Kaczyńskiego oraz jego płomiennemu przemówieniuO słowach prezesa PiS już w sobotę, tuż po wystąpieniu, pisały niemal wszystkie polskie portale informacyjne.

O uroczystości wspomniał także portal internetowy "Gazety Wyborczej" podkreślając... sprawność fizyczną byłego szefa MON. Chodzi tutaj o film, na którym Antoni Macierewicz wykonuje efektowny skok do wody. W mediach społecznościowych rozpowszechnił go Edmund Janniger.

"Formę Antoniego Macierewicza zachwalał podczas swojego przemówienia Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił, że niektórzy mu jej zazdroszczą. Wspomniał też o skokach do wody z wieży, które są ponoć domeną Macierewicza"

- czytamy na stronie gazeta.pl.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Fakt, Super Express, gazeta.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: festiwal teatralny i... Palikot

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

13 spektakli, w tym m.in. "Wujaszek Wania" Iwana Wyrypajewa i "Zapiski z wygnania" Magdy Umer, znalazły się w programie 11. festiwalu Boska Komedia, który rozpocznie się 8 grudnia w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświeca motto "Dziwny jest ten świat". Słuszne, bo imprezie towarzyszy... spotkanie z Januszem Palikotem.

Przyzwyczailiśmy do tego, że polski teatr w ostatnich latach był teatrem bardzo krytycznym, pełnym krzyku, groteski, przekrzywienia. Można powiedzieć, że artyści nieustająco próbowali diagnozować i "nakłuwać" klasę średnią, która trochę przysnęła w złudzeniu i iluzji małej stabilizacji. (...) Nagle - zamiast głosu krytycznego, głosu buntu - zaczął pojawiać się gest introspekcji, coś, co można nazwać zbliżeniem w stronę człowieka, czymś, co jest nasłuchiwaniem i gestem bardziej empatycznym

 - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

W jej trakcie ogłoszono program 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który odbędzie się w dniach 8-16 grudnia. W konkursie głównym znalazło się 13 spektakli z ubiegłego sezonu, m.in. "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie i "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer ze stołecznego Teatru Polonia. Widzowie obejrzą także dwa spektakle Michała Borczucha - "Czarne papugi" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz "Żaby" (Teatr Studio w Warszawie). Do konkursu głównego zakwalifikowały się także: "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), "Pod presją" Mai Kleczewskiej (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie).

W ocenie Szydłowskiego, w programie tegorocznej edycji znalazło się wiele spektakli z klasyczną narracją. "Mamy mniej spektakli epicko malujących obraz Polski współczesnej, a więcej portretów. Więcej jest ról zaprezentowanych na scenach bardziej esencjonalnie, więc pojawia się trochę inna perspektywa, bardziej intymna, a - moim zdaniem - dzięki temu bardziej intensywna" - podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu.

Na większą liczbę kameralnych spektakli zwrócił uwagę również selekcjoner festiwalu, krytyk teatralny Jacek Wakar. "Dla mnie siłą polskiego teatru dzisiaj jest cofnięcie się do historii i próba opowiadania o tym, jak los jednostki może urosnąć do rangi doświadczenia ogółu, zbiorowości" - powiedział i dodał, że "warto bardzo uważnie oglądać te pozornie klasyczne spektakle".

"Siłą festiwalu Boska Komedia zawsze było zderzenie różnych języków teatralnych, i tak będzie również w tym roku. Ale przez klasyczne teksty, pozornie klasyczne narracje, możemy dowiedzieć się czegoś bardzo ważnego"

- ocenił Wakar. Jak dodał, tegoroczna edycja będzie również okazją do spotkania z artystami, którzy - mimo ogromnego dorobku - rzadko bywali na tym festiwalu lub dopiero teraz na nim zadebiutują.

11. festiwalowi Boska Komedia towarzyszyć będzie sekcja "Paradiso - nowe energie", w której prezentowane zostaną spektakle młodych twórców. Odbędą się również wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", w którym udział wezmą reżyser Krystian Lupa oraz... polityk Janusz Palikot.

Organizatorami festiwalu są Teatr Łaźna Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Bilety dostępne będą od 19 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl