Minister zdrowia zapowiada nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty

/ twitter.com/MinZdrowia

  

Nowe pilotaże, m.in. w dziecięcej opiece psychiatrycznej, zmiany dot. dyżurów lekarskich, ramy prawne dla Agencji Badań Medycznych i analiza kalendarza szczepień – to niektóre powakacyjne plany Ministerstwa Zdrowia, które zapowiada szef resortu Łukasz Szumowski.

Jednym z moich priorytetów jest nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty; trwają nad nią prace - chciałbym, by jesienią była gotowa. Planujemy w niej m.in. zmianę podejścia do specjalizacji i uregulowanie dyżurów medycznych

– wskazał minister.

Postulaty dotyczące tych obszarów znalazły się w zawartym w lutym przez szefa MZ z lekarzami-rezydentami porozumieniu kończącym protest młodych lekarzy, którzy wypowiadali klauzulę opt-out, umożliwiającą pracownikom pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Ponowiono je także w wydanym w środę stanowisku środowiska lekarskiego.

W porozumieniu z lekarzami-rezydentami, w paragrafie 11, jest napisane, że minister zdrowia przedłoży Radzie Ministrów projekt ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, w którym znajdą się rozwiązania dot. kształcenia podyplomowego lekarzy i naboru na specjalizacje, dyżurów medycznych, w pierwszym kwartale 2019 r. Chcemy zrobić to wcześniej

– powiedział minister.

Pytany o środowe stanowisko, w którym lekarze, "mając świadomość nadchodzącej katastrofy w ochronie zdrowia, wyrażają głębokie zaniepokojenie brakiem wystarczających działań zmierzających do poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce", szef MZ przekazał, że był na tym spotkaniu w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej i wyjaśnił wiele kwestii. Podkreślił, że "jest w dialogu ze środowiskiem lekarskim".

Kolejnym ważnym dla mnie tematem jest Agencja Badań Medycznych. Po wakacjach projekt ją powołujący powinien trafić do konsultacji społecznych

– powiedział minister. Agencja ma m.in. zajmować się przyznawaniem grantów dla naukowców na realizację projektów badawczych oraz realizować badania naukowe zarówno zlecane przez administrację, jak i własne.

Badania z obszaru medycyny nie pasują ani do NCN (Narodowego Centrum Nauki) i badań podstawowych ani do NCBiR (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) i badań wdrożeniowych. Na całym świecie jest tak, że zajmują się tym odrębne agencje, to są zupełnie inne pieniądze, inna struktura badań, inne gremia" – wskazał Szumowski.

To niezwykle ważne przedsięwzięcie, budowa narzędzia do prowadzenia w zakresie zdrowia tzw. evidence based politics (polityki opartej na dowodach). To będzie narzędzie dla Rady Ministrów, premiera, parlamentu, Ministerstwa Zdrowia. Agencja Badań Medycznych ma być w zdrowiu czymś na kształt Centrum Analiz Strategicznych w polityce. Agencja ma być narzędziem, by prowadzić politykę zdrowotną w sposób racjonalny i udokumentowany

- powiedział.

To nie będzie jak w piosence Kuby Sienkiewicza, że +docent za biurkiem (…) dłubie i gmera, napisze, wymyśli+, tylko to będzie np. udzielanie odpowiedzi m.in. na pytanie dlaczego Polacy umierają częściej na jakąś chorobę niż inni, albo gdzie są najbardziej zagrożeni smogiem – wskazał.

Minister zapowiada także dalsze budowanie modelu opieki koordynowanej.

Po wakacjach ruszamy z pilotażem narodowej sieci onkologicznej, pilotażem kompleksowej opieki nad osobami z niewydolnością serca i pilotażem zabiegowego leczenia udaru mózgu – wskazał, zaznaczając, że jest to realizacja expose premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zapowiadał w expose, oprócz zwiększenia nakładów, także m.in. położenie większego nacisku na profilaktykę zdrowotną, uruchomienie Narodowego Instytutu Onkologii oraz działania w obszarze kardiologii.

Druga połowa roku to z pewnością kontynuacja procesu informatyzacji, poszerzenie e-recepty, wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta. Planujemy też działania dotyczące uszczelnienia procesów wywozowych leków, bo rozwiązania już istnieją, ale wymagają implementacji – wymienił minister.

Po podpisaniu przez prezydenta noweli dotyczącej dopalaczy, resort będzie miał za zadanie przygotowanie odpowiednich aktów wykonawczych, m.in. rozporządzeń – dodał, podkreślając, iż nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ułatwi ograniczenie wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Zakłada ona, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

Na liście priorytetów ministra – jak sam podkreśla - niezmiennie jest skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów i diagnostyki.

Kierujemy dodatkowy strumień pieniędzy, jednocześnie uszczelniając system, m.in. chcąc precyzyjnie określać kryteria wykonywania zabiegów czy badań, np. usuwania zaćmy i wykonywania tomografii

– wskazał.

MZ – jak wyliczał – planuje m.in. zmianę wycen w niektórych obszarach.

Musimy zwiększyć środki, musimy zachęcić lekarzy do powrotu do publicznej służby zdrowia, a to można zrobić poprzez zwiększenie wyceny, poprzez jasne kryteria i bonusy za skracanie kolejek – powiedział.

Wśród planów Szumowski wymienił też uruchomienie środowiskowej psychiatrii dziecięcej - trwają prace nad założeniami pilotażu. "Chcemy, by pierwszym kontaktem dla dzieci z problemami nie był szpital psychiatryczny, tylko raczej poradnia psychiatryczno-psychologiczno-pedagogiczna" – przekazał.

Szef MZ wśród tegorocznych zamierzeń wymienia także analizę kalendarza szczepień. "Chcemy dokonać swoistego audytu kalendarza szczepień, mamy wiele nowych informacji. Może się okazać, że coś trzeba będzie dodać, ująć lub przesunąć. Trudno to przesądzić teraz" – powiedział minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śląsk z Barylskim na ławce - tylko na remis

/ By Op - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15939509

  

Do momentu czerwonej kartki dla Dorde Cotry to Śląsk był zespołem lepszym i przeważał. Grając w przewadze jednego zawodnika Korona zdołała doprowadzić do remisu, ale to było wszystko, co kibice zobaczyli w niedzielne mroźne popołudnie we Wrocławiu. Śląsk - Korona - 1:1.

Lepiej spotkanie rozpoczęli goście, którzy jako pierwsi zagrozili bramce rywali. Najpierw z dystansu strzelił Marcin Cebula, a kilka chwil później z pola karnego spudłował włoski Elia Soriano. Wrocławianie odpowiedzieli stałym fragmentem gry, po którym byli bliscy zdobycia gola. Po dośrodkowaniu Matthias Hamrol tak piąstkował, że piłka trafiła pod nogi Łotysza Igorsa Tarasovsa, który zdecydował się od razu na uderzenie i pomylił się o centymetry.

Od tego momentu obraz gry się zmienił. Gra się wyrównała i toczyła głównie w środkowej strefie. Sytuacji bramkowych było niewiele, ale za to nie brakowało walki i ostrych starć. Z czasem zaczęła zarysowywać się przewaga gospodarzy, którzy po przejęciu piłki potrafili szybciej wymienić kilka podań i przedostać się w pole karne przyjezdnych.

Po jednej z takich szybkich akcji Arkadiusz Piech zagrał na lewe skrzydło do Roberta Picha. Słowak odważnie wbiegł w pole karne i mocnym strzałem z lewej nogi pod poprzeczkę nie dał szans bramkarzowi gości.

Gol sprawił, że kolejny raz sytuacja na boisku się zmieniła. Korona zaczęła grać agresywniej i gra przesunęła się bliżej pola karnego miejscowych. Kilka razy w polu karnym wrocławian zrobiło się gorąco, ale to oni zdobyli drugiego gola.

Po stałym fragmencie gry do siatki z bliska trafił Piech. Korona ustawiła już piłkę na środku boiska, ale sędzia wstrzymał wznowienie gry i pokazał, że nasłuchuje arbitrów odpowiadających za weryfikację wideo. Przerwa trwała dosyć długo i w końcu Paweł Raczkowski nie uznał gola, odgwizdując pozycję spaloną jednego z graczy Śląska.

Korona rzuciła się do ataku i jeszcze przed przerwą mogła doprowadzić do remisu. Po dośrodkowaniu z lewej strony głową strzelił Soriano, ale Jakuba Słowika uratowała poprzeczka.

Druga połowa rozpoczęła się od czerwonej kartki, którą ukarany został Cotra. Początkowo obrońca Śląska ujrzał żółtą kartką za atak łokciem na Mateja Pucko, ale po analizie VAR arbiter zmienił decyzję i usunął zawodnika gospodarzy z boiska.

Od tego momentu zarysowała się przewaga Korony, ale na boisku było więcej walki, fauli i przerw w grze niż sytuacji bramkowych. Kielczanie naciskali i już po 10 minutach gry w przewadze doprowadzili do remisu. Po rzucie wolnym w polu karnym Śląska piłka trafiła do Michaela Gardawskiego, który z bliska trafił do siatki.

Gol niewiele zmienił – Korona w przewadze nadal nacierała, a gospodarze odgryzali się kontratakami i stałymi fragmentami. Przyjezdni nie mieli jednak pomysłu na sforsowania dobrze dysponowanej defensywy Śląska. Poza strzałem Jakuba Żubrowskiego nie zmusili Słowika do wysiłku.

W doliczonym czasie gry zwycięskiego gola mógł za to zdobyć Śląsk. W zamieszaniu w polu karnym piłka odbiła się od Michała Chrapka i kiedy wydawało się, że wpadnie do siatki trafiła w poprzeczkę. To był ostatni ciekawy akcent w niedzielnym meczu, w którym gospodarzy poprowadził po raz pierwszy Paweł Barylski. Do końca rundy ten szkoleniowiec zastąpił zwolnionego Tadeusza Pawłowskiego.


Śląsk Wrocław – Korona Kielce 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Robert Pich (27), 1:1 Michael Gardawski (64-głową).

Żółta kartka – Śląsk Wrocław: Mateusz Radecki, Łukasz Broź, Michał Chrapek; Korona Kielce: Oliver Petrak, Ivan Marquez, Jakub Żubrowski, Elhadji Pape Diaw. Czerwona kartka – Śląsk Wrocław: Dorde Cotra (53-faul).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 3 710.

Śląsk Wrocław: Jakub Słowik – Łukasz Broź, Mariusz Pawelec, Wojciech Golla, Dorde Cotra – Robert Pich, Igors Tarasovs, Mateusz Radecki, Farshad Ahmadzadeh (70. Damian Gąska) – Arkadiusz Piech (80. Michał Chrapek), Marcin Robak.

Korona Kielce: Matthias Hamrol - Adnan Kovacevic, Elhadji Pape Diaw, Ivan Marquez (46. Ivan Jukic) - Marcin Cebula (81. Łukasz Kosakiewicz), Matej Pucko, Oliver Petrak (46. Maciej Górski), Jakub Żubrowski, Mateusz Możdżeń, Michael Gardawski - Elia Soriano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl