To już dziś! Śpiewaj z nami powstańcze piosenki na Powązkach!

Tak było w zeszłym roku / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Jest już tradycją, że w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i czytelnicy „Gazety Polskiej Codziennie” gromadzą się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach, by wspólnym śpiewem oddać hołd uczestnikom zrywu z 1944 r. Zapraszamy również i dziś o godzinie 17:45 na to wyjątkowe wydarzenie. Jak co roku 1 sierpnia do „Gazety Polskiej Codziennie” został dołączony śpiewnik z piosenkami powstańczymi. Śpiewniki będzie można również otrzymać na miejscu.

Wbrew wielu opiniom połączenie apelu pamięci czy składania wieńców ze śpiewaniem piosenek to dobry pomysł 

– uważa Agnieszka Pawlik-Regulska, która przy akompaniamencie Janusza Kani kolejny rok z rzędu będzie przewodziła powstańczym śpiewom zorganizowanym przez Strefę Wolnego Słowa.

Podczas uroczystości przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach wspólnie odśpiewamy pieśni, które 74 lata temu wiodły powstańców na barykady stolicy. Zabrzmią: „Marsz Żoliborza”, „Marsz Śródmieścia”, błagalna „Modlitwa obozowa” czy radośniejsze: „Serce w plecaku” i „Sanitariuszka Małgorzatka”. Jak wielokrotnie wspominali uczestnicy zrywu, piosenki te w trakcie wojennej gehenny dodawały im sił, były pełne błagania o zwycięstwo, przynosiły ukojenie, jednoczyły. Dlatego powstańcy tak chętnie wciąż przychodzą je śpiewać i przyprowadzają swoje wnuki.

Transmisja na żywo od 17:30

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne taśmy ujrzały światło dzienne. Tym razem PSL narzeka na... swoich działaczy!

/ Patryk Luboń/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnił rozmowę do której doszło w restauracji "Sowa i Przyjaciele" 30 stycznia 2014 roku. Dialog prowadzą Waldemar Pawlak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Co ciekawe, narzekają na... kadry PSL. „Nie chcą się uczyć” – to najbardziej znamiennie słowa z podsłuchanej rozmowy.

Poniżej treść rozmowy, którą ujawnia portal tvp.info:

Waldemar Pawlak: Na KUL-u przygotowywaliśmy i robiliśmy jeszcze tam […] taką właśnie możliwość doskonalenia dla tej naszej wyższej kadry politycznej. Niestety to tam potem…

Władysław Kosiniak-Kamysz: Niestety, chęci naszych kolegów…

Waldemar Pawlak: Nie chcą się uczyć.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie chcą. Kształcenie ustawiczne się nie przyjęło.


Waldemar Pawlak: Trzeba cały czas próby podejmować. […] żeby na przykład, którzy właśnie są w tym klubie politycznym, na pewno w wojewódzkim czy w tym krajowym, złapali trochę takiego szerszego spojrzenia na politykę. […] Przełożenia tych wielkich wartości – dobro wspólne, zasada solidarności, […] na taką praktykę działania. I pokazałem to na przykładzie straży pożarnej, gdzie, jak się wydaje, że takie tam […] podstaw […] żywy przykład wdrożenia zasady pomocniczości, gdzie rady, które może załatwić organizacja społeczna, nie musi załatwiać ani gmina, ani państwo. To była dobra okazja, żeby dla tych ludzi, to głównie była kadra urzędnicza, a tam niektórzy z nich kandydowali z PSL i ten poziom wojewódzki […] województwa lubelskiego. Natomiast myślę, że to jest zadanie, które jest przed nami, bo takiego szkolenia wyższej kadry dowódczej to nam brakuje.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl