Kierowco, uważaj na bociany

/ pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany, które uczą się latać i coraz częściej padają ofiarą wypadków komunikacyjnych. Chodzi o bezpieczeństwo zarówno ptaków, jak i ludzi - podkreśla ornitolog i przyrodnik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.

W ostatnich dniach wiele młodych bocianów opuściło gniazda, by rozpocząć pierwsze loty. Są już ofiary - tylko w ciągu dwóch dni na terenie powiatu siedleckiego, trzy młode bociany - w tym dwa zaobrączkowane w gminach Paprotnia i Zbuczyn - zostały zabite przez samochody

- mówi dr Kaługa.

W związku z tym ornitolog apeluje do kierowców, aby jadąc przez obszary wiejskie zachowali dodatkową czujność i zwracali uwagę na boćki.

Środek lata to czas, kiedy młode bociany uczą się fruwać. Czasami zdarza się tak, że lądują na poboczu drogi, skąd nie mogą szybko odlecieć; albo startują z pobocza, gdzie poszukują pokarmu. W niektórych przypadkach przelatują nisko nad drogą z jednej łąki na drugą. Wlatują wówczas na kurs kolizyjny w stosunku do aut. Jeśli kierowca jedzie szybko i nie jest na taką sytuację przygotowany - to niestety ptak ginie - mówi Ireneusz Kaługa.

Zwraca on uwagę na przyczynę problemu: fakt, że przybywa samochodów - i że ludzie, zwłaszcza młodzi - jeżdżą zbyt szybko. Nie zwalniają nawet na wsi, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę.

"Niedawno o godzinie 21:00 strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach poprosili mnie o interwencję w okolicy Nasiłowa, w gminie Paprotnia - mówiąc, że w lesie na drodze leży bocian wymagający pomocy. Młody bocian miał zgruchotany kręgosłup, obydwa skrzydła..." - opowiada ornitolog. Jego zdaniem miejsce znalezienia wskazuje na to, że ptak żerował na poboczu - lub że był to jego pierwszy lot, w trakcie którego potrącił go samochód. Gniazdo, które opuścił, znajduje się bezpośrednio przy drodze, co również zwiększa ryzyko zagrożenia.

Co roku na terenie powiatu siedleckiego, w którym Ireneusz Kaługa prowadzi akcję obrączkowania, kilkanaście bocianów jest zabijanych przez samochody. Ta liczba zwiększa się od kilku lat i - jak zakłada ornitolog - zapewne będzie rosła, zwłaszcza na terenach o dużym zagęszczeniu tych ptaków.

Obecnie o możliwości spotkania zwierzęcia na drodze ostrzegają kierowców znaki z wizerunkiem łosia, jelenia, dzika czy krowy. Dr Kaługa proponuje, aby przygotować nowy wzór ostrzegawczy - żółty trójkąt z wizerunkiem bociana. Można by go umieszczać okresowo w okolicach miejscowości, gdzie obecne są duże skupiska bocianów - albo tam, gdzie wypadki z bocianami powtarzają się co roku.

Można by go domontowywać do znaków już istniejących na czas mniej więcej miesiąca, kiedy młode ptaki zaczynają fruwać i są najbardziej narażone na kolizje. Pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko bocianów, ale również pasażerów i kierowców

- mówi.

Taki znak, umieszczony przy drodze choćby na kilka tygodni, będzie działał na zasadzie nowości:

O, nie było wcześniej czegoś takiego! - i może zwrócić uwagę kierowców, którzy często jeżdżą "na pamięć" - sugeruje Ireneusz Kaługa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: festiwal teatralny i... Palikot

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

13 spektakli, w tym m.in. "Wujaszek Wania" Iwana Wyrypajewa i "Zapiski z wygnania" Magdy Umer, znalazły się w programie 11. festiwalu Boska Komedia, który rozpocznie się 8 grudnia w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświeca motto "Dziwny jest ten świat". Słuszne, bo imprezie towarzyszy... spotkanie z Januszem Palikotem.

Przyzwyczailiśmy do tego, że polski teatr w ostatnich latach był teatrem bardzo krytycznym, pełnym krzyku, groteski, przekrzywienia. Można powiedzieć, że artyści nieustająco próbowali diagnozować i "nakłuwać" klasę średnią, która trochę przysnęła w złudzeniu i iluzji małej stabilizacji. (...) Nagle - zamiast głosu krytycznego, głosu buntu - zaczął pojawiać się gest introspekcji, coś, co można nazwać zbliżeniem w stronę człowieka, czymś, co jest nasłuchiwaniem i gestem bardziej empatycznym

 - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

W jej trakcie ogłoszono program 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który odbędzie się w dniach 8-16 grudnia. W konkursie głównym znalazło się 13 spektakli z ubiegłego sezonu, m.in. "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie i "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer ze stołecznego Teatru Polonia. Widzowie obejrzą także dwa spektakle Michała Borczucha - "Czarne papugi" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz "Żaby" (Teatr Studio w Warszawie). Do konkursu głównego zakwalifikowały się także: "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), "Pod presją" Mai Kleczewskiej (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie).

W ocenie Szydłowskiego, w programie tegorocznej edycji znalazło się wiele spektakli z klasyczną narracją. "Mamy mniej spektakli epicko malujących obraz Polski współczesnej, a więcej portretów. Więcej jest ról zaprezentowanych na scenach bardziej esencjonalnie, więc pojawia się trochę inna perspektywa, bardziej intymna, a - moim zdaniem - dzięki temu bardziej intensywna" - podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu.

Na większą liczbę kameralnych spektakli zwrócił uwagę również selekcjoner festiwalu, krytyk teatralny Jacek Wakar. "Dla mnie siłą polskiego teatru dzisiaj jest cofnięcie się do historii i próba opowiadania o tym, jak los jednostki może urosnąć do rangi doświadczenia ogółu, zbiorowości" - powiedział i dodał, że "warto bardzo uważnie oglądać te pozornie klasyczne spektakle".

"Siłą festiwalu Boska Komedia zawsze było zderzenie różnych języków teatralnych, i tak będzie również w tym roku. Ale przez klasyczne teksty, pozornie klasyczne narracje, możemy dowiedzieć się czegoś bardzo ważnego"

- ocenił Wakar. Jak dodał, tegoroczna edycja będzie również okazją do spotkania z artystami, którzy - mimo ogromnego dorobku - rzadko bywali na tym festiwalu lub dopiero teraz na nim zadebiutują.

11. festiwalowi Boska Komedia towarzyszyć będzie sekcja "Paradiso - nowe energie", w której prezentowane zostaną spektakle młodych twórców. Odbędą się również wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", w którym udział wezmą reżyser Krystian Lupa oraz... polityk Janusz Palikot.

Organizatorami festiwalu są Teatr Łaźna Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Bilety dostępne będą od 19 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl