Pieśni św. Hildegardy zabrzmią w Tyńcu

Żeński zespół Flores Rosarum / fot. YouTube

  

W najbliższą sobotę 21 lipca w Kościele Opactwa w Tyńcu odbędzie się wyjątkowy koncert - w wykonaniu zespołu Flores Rosarum zabrzmią średniowieczne kompozycje autorstwa św. Hildegardy z Bingen.

Program zawiera perły mistycznej poezji średniowiecza: pieśni i antyfony Hildegardy z Bingen, jednej z najważniejszych postaci w kulturze ówczesnej Europy. Niemiecka benedyktynka, której rady zasięgali współcześni jej władcy z papieżem włącznie, posiadała iście renesansową rozległość zainteresowań i umiejętności – od filozofii przez medycynę naturalną, na muzyce kończąc. Znaczącą część w jej dorobku stanowi sztuka – poezja, muzyka i malarstwo. Kompozycje Hildegardy, przeznaczone pierwotnie dla sióstr z własnego zakonu, wykonywane są w tym programie a cappella przez żeński zespół wokalny Flores Rosarum.

Zespół wokalny Flores Rosarum ("płatki róż") powstał w 2007 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.

Wstęp na koncert wolny. Start: 21.07 o godz. 19, Kościół Opactwa w Tyńcu.

W dniach 21 i 22 lipca w Opactwie tynieckim odbędzie się również prezentacja rękopisu pergaminowego Antyfonarza opata Mścisława. Obiekt ten powstał przed 1409 rokiem i przez dwa dni odwiedzający Opactwo będą mieli unikalną możliwość obejrzenia tego niezwykłego oryginału.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Śląskie kobiety - polskie twierdze” zagoszczą w Sejmie

Wystawa prezentuje sylwetki 42 kobiet - zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. / Fot. mat.pras.

  

23 października o godz. 11:00 w holu głównym gmachu sejmu (I piętro) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Śląskie kobiety - polskie twierdze”. Prezentuje ona sylwetki 42 kobiet - zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska.

Przedstawione zostaną kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zabraknie też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego. Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Ekspozycja ma na celu z jednej strony ukazanie wkładu kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, a z drugiej uczczenie przypadającej w listopadzie 2018 r. setnej rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Organizatorem wernisażu wystawy „Śląskie kobiety - polskie twierdze” jest poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski oraz Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska. Autorem wystawy jest dr Joanna Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.ple

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl