Pieśni św. Hildegardy zabrzmią w Tyńcu

Żeński zespół Flores Rosarum / fot. YouTube

  

W najbliższą sobotę 21 lipca w Kościele Opactwa w Tyńcu odbędzie się wyjątkowy koncert - w wykonaniu zespołu Flores Rosarum zabrzmią średniowieczne kompozycje autorstwa św. Hildegardy z Bingen.

Program zawiera perły mistycznej poezji średniowiecza: pieśni i antyfony Hildegardy z Bingen, jednej z najważniejszych postaci w kulturze ówczesnej Europy. Niemiecka benedyktynka, której rady zasięgali współcześni jej władcy z papieżem włącznie, posiadała iście renesansową rozległość zainteresowań i umiejętności – od filozofii przez medycynę naturalną, na muzyce kończąc. Znaczącą część w jej dorobku stanowi sztuka – poezja, muzyka i malarstwo. Kompozycje Hildegardy, przeznaczone pierwotnie dla sióstr z własnego zakonu, wykonywane są w tym programie a cappella przez żeński zespół wokalny Flores Rosarum.

Zespół wokalny Flores Rosarum ("płatki róż") powstał w 2007 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.

Wstęp na koncert wolny. Start: 21.07 o godz. 19, Kościół Opactwa w Tyńcu.

W dniach 21 i 22 lipca w Opactwie tynieckim odbędzie się również prezentacja rękopisu pergaminowego Antyfonarza opata Mścisława. Obiekt ten powstał przed 1409 rokiem i przez dwa dni odwiedzający Opactwo będą mieli unikalną możliwość obejrzenia tego niezwykłego oryginału.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiadomo, kiedy PiS zainauguruje kampanię wyborczą

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

– Inauguracja kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, odbędzie się w pierwszych dniach września, prawdopodobnie w Warszawie – zapowiedział szef sztabu wyborczego PiS, Tomasz Poręba. Europoseł dodał, że wtedy planowana jest też prezentacja hasła kampanii wyborczej.

Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba pytany był w Polsat News o datę zapowiadanej na wrzesień inauguracji kampanii wyborczej PiS.

To będą pierwsze dni września. To będzie duża konwencja, podczas której narzucimy - myślę - temat tej kampanii – powiedział.

Dodał, że prawdopodobnie wtedy zostanie zaprezentowane hasło kampanii wyborczej.

Na pytanie o to, w jakim mieście odbędzie się inauguracja, Tomasz Poręba odparł:

Myślę, że będzie w Warszawie.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl