Dzieło Krzysztofa Pendereckiego otworzy słynny festiwal w Salzburgu

/ fot. flickr.com/Misterio de Cultura de la Nación Argentina

  

"Pasja według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, uznawana za arcydzieło sztuki sakralnej, otworzy 98. Salzburger Festspiele - jeden z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie - poinformował Instytut Adama Mickiewicza. Wydarzenie rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 30 sierpnia.

Jak podał IAM, 20 lipca utwór wykona Montreal Symphony Orchestra pod batutą maestro Kenta Nagano z towarzyszeniem chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Partie solowe wykonają śpiewacy: Sarah Wegener (sopran), Lucas Meachem (tenor) i Matthew Rose (bas), a narratorem będzie polski aktor Sławomir Holland. Koncert zorganizowano przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Salzburger Festspiele jest jednym z najważniejszych letnich wydarzeń muzycznych w Europie. Każdego roku przyciąga do Salzburga uznanych artystów i ponad 250 tysięczną rzeszę melomanów

 - podkreśla Instytut.

Poza otwierającą festiwal "Pasją wg. św. Łukasza" Pendereckiego program tegorocznej imprezy wypełnią dzieła Mozarta, Straussa i Czajkowskiego, a swoimi występami uświetnią ją m.in. filharmonicy wiedeńscy oraz Tobias Moretti, który wcieli się w rolę tytułowego bohatera sztuki "Jedermann" austriackiego dramaturga i pisarza Hugo von Hofmannsthala w reżyserii Michaela Sturmingera.

"Pasja" Pendereckiego, skomponowana na trzech solistów, recytatora, chór chłopięcy, trzy chóry mieszane oraz orkiestrę symfoniczną, uznawana jest za arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej.

Utwór przedstawia historię brutalnej śmierci, dającej jednak światło nadziei. Słuchacze śledzą wydarzenia biblijne - począwszy od otwierającego hymnu "O Crux, ave", aż do finałowej medytacji nad grobem Jezusa. Krzysztof Penderecki wykorzystał w swoim utworze łaciński tekst Ewangelii św. Łukasza oraz fragmenty wielkopostnych hymnów, psalmów i trenów

- przypomina IAM. Wykonanie 30 marca 1966 r. "Pasji według Świętego Łukasza”, utworu napisanego dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster, stanowiło punkt zwrotny w karierze artysty. 

W kwietniu 1966 r. po raz pierwszy wykonano "Pasję" w Polsce - w Filharmonii Krakowskiej oraz na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Utwór odczytywany był również w kontekście niespokojnej sytuacji politycznej drugiej połowy lat 60 - autorytarnych rządów Leonida Breżniewa w Związku Radzieckim i satelickich krajach Europy wschodniej oraz amerykańskiej wojny w Wietnamie

 - zwraca uwagę Instytut Adama Mickiewicza. 

Po niemieckim prawykonaniu pojawiły się też opinie, że Pasja odegrała istotną rolę w procesie normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Premiera utworu zbiegła się także z 1000-leciem Chrztu Polski.

"Pasja według świętego Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego jest jednym z nielicznych dzieł muzyki współczesnej, które znajdują się w abonamentowych programach filharmonii na całym świecie. IAM podkreśla, że wykonanie "Pasji według świętego Łukasza" na koncercie otwierającym Festiwal w Salzburgu stanowi efekt współpracy programu Polska Music (Instytut Adama Mickiewicza) oraz Salzburger Festspiele.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraiński kierowca z zarzutami

/ policja.pl

  

Zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku czego śmierć poniosły trzy osoby, a wiele doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, postawi w niedzielę przemyska prokuratura kierowcy ukraińskiego autokaru, który w nocy uległ wypadkowi w Leszczawie Dolnej (Podkarpackie).

Jak poinformowała zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu prok. Beata Starzecka-Skrzypiec, w niedzielę kierowca autokaru, 42-letni Mykoła Ł., będzie przesłuchany i zostaną mu przedstawione zarzuty.

Prokuratura wystąpi też z wnioskiem do sądu o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące.

Jak dodała prokuratur Starzecka-Skrzypiec, biegły z zakresu ruchu drogowego stwierdził, że kierowca jechał z prędkością znacznie przekraczającą dozwoloną w tym miejscu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że było to 70-80 km na godzinę przy ograniczeniu w tym miejscu do 30 km/h.

Za ten czyn Kodeks karny przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ł. miał zmiennika, ale – jak powiedziała prokurator – całą drogę od wyjazdu ze Lwowa sam prowadził. Był trzeźwy. Autokar wyjechał z tego miasta około godz. 16:30 w piątek.

Autokarem jechała wycieczka ze Lwowa do Wiednia. Wśród pasażerów byli dorośli i dzieci.

Do wypadku doszło na drodze nr 28 między Przemyślem a Sanokiem. Ukraiński autokar, którym podróżowały 54 osoby, na ostrym zakręcie przebił barierę energochłonną, zjechał z pasa jezdni i stoczył się z wysokiej, trawiastej skarpy, kilkakrotnie koziołkując.

W wypadku zginęły trzy osoby, które były zakleszczone w przewróconym autokarze, a 18 zostało rannych, w tym dziewięć ciężko. Do szpitali w regionie zostały przewiezione 51 osoby, podróżujące autokarem, także te, które nie uskarżały się na obrażenia.

W sobotę nadal hospitalizowanych jest 37 uczestników wypadku, w tym 10 dzieci. Przebywają w szpitalach w Przemyślu, Jarosławiu, Sanoku, Lesku, Ustrzykach Dolnych i Brzozowie.

Pozostałe osoby przebywają w jednym z hoteli w Przemyślu, gdzie mają zapewnioną pomoc psychologiczną, a także posiłek.

Na miejscu jest też konsul generalny Ukrainy. Przyjechał również kierowca i autokar zastępczy - ci, którzy zechcą, będą mogli wrócić do domu, gdy policja zezwoli im na opuszczenie Polski. Prokuratura będzie chciała ich prawdopodobnie przesłuchać.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl