Dzieło Krzysztofa Pendereckiego otworzy słynny festiwal w Salzburgu

/ fot. flickr.com/Misterio de Cultura de la Nación Argentina

  

"Pasja według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, uznawana za arcydzieło sztuki sakralnej, otworzy 98. Salzburger Festspiele - jeden z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie - poinformował Instytut Adama Mickiewicza. Wydarzenie rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 30 sierpnia.

Jak podał IAM, 20 lipca utwór wykona Montreal Symphony Orchestra pod batutą maestro Kenta Nagano z towarzyszeniem chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Partie solowe wykonają śpiewacy: Sarah Wegener (sopran), Lucas Meachem (tenor) i Matthew Rose (bas), a narratorem będzie polski aktor Sławomir Holland. Koncert zorganizowano przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Salzburger Festspiele jest jednym z najważniejszych letnich wydarzeń muzycznych w Europie. Każdego roku przyciąga do Salzburga uznanych artystów i ponad 250 tysięczną rzeszę melomanów

 - podkreśla Instytut.

Poza otwierającą festiwal "Pasją wg. św. Łukasza" Pendereckiego program tegorocznej imprezy wypełnią dzieła Mozarta, Straussa i Czajkowskiego, a swoimi występami uświetnią ją m.in. filharmonicy wiedeńscy oraz Tobias Moretti, który wcieli się w rolę tytułowego bohatera sztuki "Jedermann" austriackiego dramaturga i pisarza Hugo von Hofmannsthala w reżyserii Michaela Sturmingera.

"Pasja" Pendereckiego, skomponowana na trzech solistów, recytatora, chór chłopięcy, trzy chóry mieszane oraz orkiestrę symfoniczną, uznawana jest za arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej.

Utwór przedstawia historię brutalnej śmierci, dającej jednak światło nadziei. Słuchacze śledzą wydarzenia biblijne - począwszy od otwierającego hymnu "O Crux, ave", aż do finałowej medytacji nad grobem Jezusa. Krzysztof Penderecki wykorzystał w swoim utworze łaciński tekst Ewangelii św. Łukasza oraz fragmenty wielkopostnych hymnów, psalmów i trenów

- przypomina IAM. Wykonanie 30 marca 1966 r. "Pasji według Świętego Łukasza”, utworu napisanego dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster, stanowiło punkt zwrotny w karierze artysty. 

W kwietniu 1966 r. po raz pierwszy wykonano "Pasję" w Polsce - w Filharmonii Krakowskiej oraz na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Utwór odczytywany był również w kontekście niespokojnej sytuacji politycznej drugiej połowy lat 60 - autorytarnych rządów Leonida Breżniewa w Związku Radzieckim i satelickich krajach Europy wschodniej oraz amerykańskiej wojny w Wietnamie

 - zwraca uwagę Instytut Adama Mickiewicza. 

Po niemieckim prawykonaniu pojawiły się też opinie, że Pasja odegrała istotną rolę w procesie normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Premiera utworu zbiegła się także z 1000-leciem Chrztu Polski.

"Pasja według świętego Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego jest jednym z nielicznych dzieł muzyki współczesnej, które znajdują się w abonamentowych programach filharmonii na całym świecie. IAM podkreśla, że wykonanie "Pasji według świętego Łukasza" na koncercie otwierającym Festiwal w Salzburgu stanowi efekt współpracy programu Polska Music (Instytut Adama Mickiewicza) oraz Salzburger Festspiele.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To Himmler, a nie Smarzowski wymyślił, że zakony to siedlisko homoseksualistów. Mocny wywiad historyka

Dr Rafał Sierchuła i ks. Jarosław Wąsowicz, organizator Pielgrzymek Kibiców na Jasną Górę / niezalezna.pl

  

Ponad 20 tys. ochotników ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii ruszyło w czasie I wojny światowej bić się z generałem Hallerem o Polskę. Czyli kraj, którego nigdy… nie widzieli na oczy. Byli potomkami zwykłych emigrantów zarobkowych. Polski nie widzieli, ale słyszeli o niej. Z ambony, od polskich księży. Obejrzyj wywiad z historykiem dr Rafałem Sierchułą, po którym z antyklerykałów nie będzie co zbierać!

Także niewierzący, jeśli są patriotami, powinni bronić dziś Kościoła instytucjonalnego i księży. Zniszczenie tej ogólnopolskiej struktury, która sięga każdego miasteczka i wsi, skupiając wokół parafii patriotów, było celem każdego wroga Polski.

- Kościół pod zaborami, za nazistów i komunistów był zawsze czynnikiem spajającym naród. Uderzenie w Kościół to uderzenie w podstawy narodu. Stosowali tę metodę wszyscy zaborcy i wszystkie siły, które dążą do dezintegracji narodowej

– mówił w „Wywiadzie z chuliganem” gość Piotra Lisiewicza, historyk Rafał Sierchuła.

W historii często fizyczna eksterminacja księży poprzedzana była kampaniami na temat degeneracji instytucji Kościoła.

- Rewolucja francuska głosiła, że księża są zwyrodniali. To samo naziści i komuniści. To Himmler powiedział, że zakony to siedlisko homoseksualistów – mówi dr Sierchuła z IPN.

A potem były zbrodnie Niemców na księżach, których skala pozostaje zwykłym Polakom nieznana.

- Z ponad 1700 księży w obozie w Dachau zginęło ponad 800, czyli mniej więcej połowa. W Łódzkim 30 proc. aresztowanych księży zostało zamordowanych, we Włocławku blisko 50 proc., w Poznańskim około 36 proc. – wylicza historyk.

Jak podkreśla, Kościół polski to była zawsze struktura nie tylko religijna, ale państwotwórcza i narodowotwórcza.

- Na przełomie XIX i XX w. masę ludzi z Polski emigrowało za chlebem. Do Brazylii, do Stanów Zjednoczonych, do Kanady. Pierwsze co robili, jak dojeżdżali do tych miejscowości, to tworzyli parafię. I ksiądz, dobry Polak, tworzył tam polskie struktury państwotwórcze. Czym zaowocowało to krzewienie polskości na samym dole, w obcym kraju? W 1917 r. ponad 20 tysięcy emigrantów poszło do armii Hallera, walczyć o Polskę, której nie widzieli, a tylko słyszeli o niej z ambony – mówi dr Rafał Sierchuła.

Jak podkreśla, ważne jest to, żeby księża także dziś czuli, że oprócz misji religijnej, mają także posłannictwo patriotyczne i narodowe.

Mocna rozmowa poniżej, temat walki z Kościołem około 42 minuty:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl