Trump spotka się z Junckerem

/ FLICKR,COM/IVAN DAVID GOMEZ ARCE/CC BY 2.0

  

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie 25 lipca - podała Komisja Europejska. Spotkanie ma służyć m.in. złagodzeniu konfliktu handlowego na linii Bruksela-Waszyngton.

- Przewodniczący Juncker i prezydent Trump będą pracować nad poprawą handlu transatlantyckiego oraz budowaniem silniejszego partnerstwa gospodarczego - poinformowała Komisja.

Zgodnie z jej komunikatem, mają rozmawiać o "pogłębionej współpracy między rządami i instytucjami Unii Europejskiej a Stanami Zjednoczonymi w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, bezpieczeństwa energetycznego oraz wzrostu gospodarczego".

Informację o planowanym spotkaniu przekazała również rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Wydany przez Biały Dom komunikat w tej sprawie był - jak pisze agencja AFP - niemal identyczny jak oświadczenie KE, nie zawierał jednak sformułowania "pogłębiona współpraca".

Spotkanie ma służyć złagodzeniu sporu handlowego na linii Bruksela-Waszyngton.

Agencje przypominają, że w wyemitowanym w weekend wywiadzie dla telewizji CBS News Trump powiedział:

- Myślę, że Unia Europejska to wróg, co oni nam robią w kwestii handlu. Nie pomyślelibyście tego o UE, ale jest ona wrogiem - dodał.

Zapowiadając pod koniec czerwca swoją wizytę w USA, Juncker powiedział, że należy "oddramatyzować relacje" między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

- My potrzebujemy tych relacji, USA potrzebują tych relacji. Nie jestem pewien, czy uda nam się znaleźć porozumienie między USA i Unią Europejską, ale spróbujemy - mówił szef KE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Leśnicy przygotowali ok. 6 tys. świątecznych choinek

/ _Alicja_

  

Około 6 tys. choinek przygotowali do sprzedaży przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Jak podkreślają, drzewko z plantacji choinkowych jest bardziej ekologiczne niż sztuczna choinka.

"Leśnicy przygotowali na święta około 6 tys. drzewek" - powiedziała Jolanta Gaczyńska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Pastwowych w Szczecinie. Jak dodał, najwięcej jest świerków, które są najbardziej popularne, ale można kupić także sosny i jodły.

"Drzewka pochodzące z plantacji choinkowych można kupić w każdym nadleśnictwie w kilku miejscach. Zazwyczaj są to leśniczówki, szkółki leśne czy siedziby poszczególnych nadleśnictw. Dokładne miejsca sprzedaży, godziny otwarcia punktów i ceny można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw"

- dodała Gaczyńska. Podkreśliła, że jeżeli decydujemy się kupić drzewko od leśników, będziemy mieć pewność, że pochodzi ono z plantacji i zostało legalnie wycięte.

Dodaje, że przy wyborze drzewka powinniśmy zwracać uwagę na jego świeżość, ponieważ drzewka, które są najbardziej świeże, postoją najdłużej. "Świeżą choinkę można poznać po zielonych igłach i gałęziach, które powinny się uginać, a nie łamać. Jeżeli gałęzie się łamią oznacza to, że drzewko jest suche i nie postoi długo" - dodała.

"Drzewka przygotowane przez leśników trafiają do sprzedaży w partiach wyciętych tuż przed sprzedażą, co powoduje, że są świeże" - przekonuje Gaczyńska. Jak podkreślają leśnicy, dyskusja o wyższości sztucznej choinki nad świeżą wywołana jest nieznajomością form produkcji tej drugiej.

Leśnicy pozyskują drzewka podczas zabiegów hodowlanych lub oferują pochodzące z plantacji choinkowych. Plantacje takie zakłada się m.in. pod liniami wysokiego napięcia, pod którymi nigdy nie będzie wysokiego lasu. Drzewka te chronią także klimat, ponieważ zanim trafią do domów, tak jak inne drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, oddając tlen. Świeże drzewka choinkowe można po świętach zutylizować, np. przeznaczyć na kompost.

Jeśli chodzi o sztuczne drzewka, to można ich wprawdzie używać wielokrotnie, ale sama produkcja jest szkodliwa dla środowiska, a recykling w zasadzie niemożliwy. Sztuczne choinki wykonane są z PCV i metalu. Rozkład może potrwać nawet 400 lat. W czasie produkcji zanieczyszczane jest także powietrze i woda.

Sztuczna choinka ponadto nie pachnie tak, jak świeża, która wydziela olejki eteryczne.

Choinka naturalna przyczynia się do emisji ok. 3,5 kg dwutlenku węgla (jeżeli jest później np. spalona), natomiast spalenie sztucznej sprawia, że do atmosfery trafia 40 kilogramów dwutlenku węgla.

RDLP w Szczecinie to jedna z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województw: zachodniopomorskiego lubuskiego i wielkopolskiego. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 690 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 660 tys. ha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl