Od roku 1989 nie było takich statystyk

/ telewizjarepublika.pl

  

Wiceminister Bartosz Marczuk w wypowiedzi dla Telewizji Republika ocenił, że Program „Dobry Start” - jest programem powszechnym. Jego zdaniem udało się oderwać politykę rodzinną od polityki socjalnej. Ocenił także pozostałe projekty społeczne rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Jest to wynik symptomatyczny. Od roku 1989 nie mieliśmy takich statystyk.(…) Jesteśmy czwartym krajem w UE z najniższym bezrobociem. Przyczynia się do tego koniunktura, wzrost gospodarczy. To również kwestia wciągania nowinek na rynek pracy.

- powiedział wiceminister.

To co powinniśmy teraz na rynku pracy robić – to skupić się na osobach, które tego potrzebują – czyli bezrobotnych

- dodał.

Program „Dobry Start” wiceminister uznał za inwestycję w edukację polskich dzieci. Jest on adresowany do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można składać już od 1 lipca.

To program, który będzie pomagać rodzicom w tych trudnych momentach. Uczniowie otrzymają jednorazowo 300 zł na wyprawkę. (…) Im szybciej się ten wniosek złoży, tym szybciej otrzyma się wypłatę. (…) Jest to program powszechny. Oderwaliśmy politykę rodzinną od polityki socjalnej. (…) Świadczenie nie jest adresowane dla studentów. 

- mówił Marczuk.

Ten program ma trzy cele: przyrost naturalny, inwestycja w Polaków i dzieci oraz redukcja wysokiego wskaźnika skrajnego ubóstwa dzieci. Skrajne ubóstwo to miara pieniędzy jaka przypada na jedną osobę w rodzinie. Przed wprowadzeniem programu 500 + takich dzieci było ponad 700 tys. (…) Po zaledwie dwóch latach liczba tych dzieci została zredukowana o połowę. Spodziewamy się, że ta liczba jeszcze się zmniejszy

- podkreślił.

Kolejną propozycją rządu, której celem jest wsparcie kobiet, jest projekt "Mama plus". Polegać ma on na wprowadzeniu darmowych leków dla kobiet w ciąży. Zakłada on także premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka, a także minimalna emeryturę dla kobiet posiadających min. czwórkę dzieci.

"To było niesprawiedliwe – kiedy matki wychowywały po 7/8 dzieci, poświęcały się nim, a później zostawały z niczym i musiały się dzielić emeryturą z mężem" - ocenił Marczuk.

W tej chwili w Ministerstwie Rodziny toczą się prace nad projektem ustawy, niedługo zostanie on zaprezentowany opinii publicznej. (…) Myślę, że wejdzie on w przyszłym roku w życie i będzie działać również wstecz

- powiedział wiceminister.

"Panie w Polsce są świetnie wykszatałcone i jeśli mają swoje ambicje zawodowe, to państwo powinno im to zapewniać – również przy posiadaniu dzieci. (…) Do tego będzie służył program „Mamy plus”. - dodał.

Administracyjnie jest to bardzo trudne do zrealizowania. Istnieje pewna wolność pracodawcy. (…) W Polsce ta luka płacowa pomiędzy kobietami, a mężczyznami jest jedna z najniższych w UE. My jako społeczeństwo nie mamy z tym ogromnego problemu.

- powiedział Bartosz Marczuk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna. telewizjarepublika.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ich krew uratowała komuś życie

Krwiodawstwo w Policji / lubuska.policja.gov.pl

  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze wyróżniło nowosolskich policjantów medalem „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu”. Mundurowi regularnie oddawali krew by ratować życie innego człowieka. Uroczystość odbyła się w zielonogórskiej Palmiarni.

Nowosolscy policjanci chętnie dzielą się najcenniejszym darem życia – własną krwią. Wśród mundurowych wielu jest takich, którzy regularnie oddają krew, aby pomóc potrzebującym.

Przed nowosolską komendą co jakiś czas pojawia się mobilny punkt poboru krwi. Z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Nowej Soli - insp. Grzegorza Karpińskiego, Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli oraz Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi policjanci, a także inni mieszkańcy powiatu, mogą systematycznie oddawać krew.

Chętni muszą wypełnić specjalny formularz, oddać odrobinę krwi do analizy, a następnie przejść badanie lekarskie. Po uzyskaniu akceptacji, można już oddać najcenniejszy dar dla potrzebujących, własną krew. Warto dodać, że ponad dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy przed Komendą Powiatową Policji w Nowej Soli stanął autobus przeznaczony do poboru krwi, pojawił się pomysł, aby utworzyć Honorowy Klub Dawców Krwi, zrzeszający policjantów i innych mundurowych.

Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi obecnie liczy już kilkudziesięciu członków. Liczba policjantów deklarująca chęć niesienia pomocy stale rośnie. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna i cenna jest krew w ratowaniu ludzkiego życia. We wtorek (16 października) Rejonowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze zaprosił przedstawicieli PKHDK z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli na uroczystość z okazji „60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża”. Medal za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża odebrali przedstawiciele klubu: st. asp. Marek Kozak oraz asp. szt Marek Woźny. To zaszczytne wyróżnienie w imieniu Ministra Zdrowia wręczyła Pani Monika Fabisz–Kołodzińska Dyrektor RCKiK w Zielonej Górze podczas uroczystości, która odbyła się w zielonogórskiej Palmiarni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl