Święto giżyckiej brygady

/ mat. 15. GBZ / http://15bz.wp.mil.pl/pl/5_624.html

  

Trwają obchody święta 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dziś uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska w kościele pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. Po mszy Zawiszacy oraz goście udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie o godz. 10 rozpoczął się uroczysty apel z udziałem Wojskowej Orkiestry z Elbląga, żołnierzy armii sojuszniczych z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz licznie zaprzyjaźnionych przedstawicieli organizacji kultywujących tradycje pułków.

Miniony rok to dla żołnierzy brygady wytężony czas służby – poligonów, ćwiczeń oraz misji poza granicami kraju. To także czas aktywnego udziału w życiu społecznym mieszkańców naszych miast, regionu oraz kraju. Za nami wiele wyzwań i pracy, a przed nami jest ich jeszcze więcej – powiedział podczas uroczystości dowódca 15. GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Generał Gromadziński uhonorował odznaką pamiątkową 15. GBZ 129 zasłużonych Zawiszaków.

Trzeba przyznać, że miniony rok był szczególnie pracowity dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej brygady (…) udział w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie w ramach eFP, intensywna współpraca z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie było takiego miesiąca, w którym nasi żołnierze nie wypełniali zadań na poligonie, brali udział w ćwiczeniach Tumak-17, Sapina-18, Łasica- 18, Puma-18, Bull Run, Saber Strike 18. (…) Zorganizowanych zostało sześć edycji kursu przywództwa WILK, podczas którego podoficerowie młodsi sprawdzali swoje charaktery. Zawiszacy brali udział w zawodach sportowych na wszystkich szczeblach Wojska Polskiego i nie tylko. W panteonie najlepszych sportowców mamy mistrza Europy w wyciskaniu sztangi leżąc, wielokrotną medalistę Mistrzostw Polski, Europy i Świata w kajakarstwie, czterokrotnego mistrza Wojska Polskiego w MMA, medalistów w różnego rodzaju biegach ekstremalnych, piłce nożnej, żeglarstwie oraz innych dziedzinach. (…) Działalność żołnierzy brygady to również udział w akcjach dobroczynnych 'Paczka dla Bohatera' czy 'Szlachetna Paczka'

 – powiedział gen. bryg. Jarosław Gromadziński, cytowany przez oficjalny portal giżyckiej brygady. 

Podczas apelu 100 Zawiszaków (dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę) pod komendą kpt. Tomasza Dembińskiego zaprezentowało swoje umiejętności wyszkolenia walk wręcz z elementami ochrony VIP. Po defiladzie pododdziałów zaproszeni goście udali się do Klubu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Sali Kawaleryjskiej poświęconej Suwalskiej i Podlaskiej Brygadzie Kawalerii, z którymi związana jest historia 15. GBZ czytamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 15. GBZ, DG RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Zdanowskiej przypisywano tylko pomocnictwo". To orzekający sędzia powiedział o prezydent Łodzi

Hanna Zdanowska / fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Znane jest już zdanie odrębne sędziego Piotra Augustyniaka, przewodniczącego składu orzekającego Sądu Okręgowego w Łodzi, który niedawno podtrzymał wyrok skazujący na karę grzywny prezydent Łodzi Hannę Zdanowską. Sędzia, który ogłaszając orzeczenie, podkreślał, że nie zgadza się z nim, chciał warunkowego umorzenia postępowania wobec urzędującej prezydent Łodzi. Jak wskazał w swoim uzasadnieniu, „sąd pierwszej instancji nie dostrzegł istotnych różnic na korzyść Zdanowskiej” - czytamy w Dodatku Łódzkim "Gazety Polskiej Codziennie".

- To przecież Włodzimierzowi G. przypisywano przestępstwo, a jej jedynie pomocnictwo. To G. ubiegał się o kredyt i zdecydował o dokonaniu czynu przedłożenia nierzetelnych dokumentów

 – napisał sędzia w uzasadnieniu zdania odrębnego. I to według niego jest największą okolicznością łagodzącą.

Zdaniem sędziego Augustyniaka błędem jest też uznanie, że czyn Zdanowskiej charakteryzuje się znacznym stopniem szkodliwości społecznej. Sędzia wskazuje też, że jeśli kredyt jest spłacany, to nie ma szkody dla banku, a dokumenty, choć spreparowane to „wszystkie trzy stwierdzały tę samą okoliczność faktyczną – potwierdzenie otrzymania 50 tys. zł”.

Tymczasem z zeznań pracownic Banku Pocztowego, jakie złożyły one przed sądem, wynika, że nierzetelne dokumenty, czyli zaświadczenie o wkładzie własnym, pozwalały na uruchomienie kredytu i były niezbędne. W postępowaniu zwracały one też uwagę, że błędem był brak przeprowadzenia wizji lokalnej czy wykonanie operatu szacunkowego mieszkania, na którego zakup konkubent Zdanowskiej brał kredyt.

– Dokumenty powinny być potwierdzone przez dokumentację fotograficzną lub ocenę rzeczoznawcy

– stwierdziła była pracownica, która zajmowała się sprawą G.

Jednak ostatecznie decyzje w sprawie przyznania kredytu podejmowały dwie osoby: Szymon Midera, ówczesny wiceprezes Banku Pocztowego, potem społeczny doradca prezydent Zdanowskiej, oraz Liliana Hanuszkiewicz, ówczesna wicedyrektor oddziału Banku Pocztowego w Łodzi i koleżanka z dzieciństwa konkubenta Hanny Zdanowskiej, a następnie pracownik biura obsługi inwestora w łódzkim magistracie.

I choć Midera przed sądem przekonywał, że Zdanowska nie interweniowała u niego w sprawie kredytu, a Hanuszkiewicz mówiła, że spotkała G. na korytarzu i on od niej niczego nie chciał, to jednak kredyt bez szczegółowych formalności przyznali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie Dodatek Łódzki

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl