Nowi oficerowie w polskiej armii

/ mat. arch.

  

323 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu otrzymało w piątek promocję na pierwszy stopień oficerski. Nowi podporucznicy rozpoczną służbę w jednostkach w całej Polsce, w różnych rodzajach sił zbrojnych.

Uroczysta promocja na stopień podporucznika odbyła się w piątek na Placu Gołębim wrocławskiego Rynku. Dokonali jej dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika oraz dowódca operacyjny RSZ gen. broni Sławomir Wojciechowski.

Rektor Akademii Wojsk Lądowych gen. brygady Dariusz Skorupka podkreślił, że promocja absolwentów na pierwszy stopień oficerski to ważna chwila, nie tylko dla wojskowych, ale też dla ich rodzin.

Nasi absolwenci włożyli dużo pracy intelektualnej, jak i wysiłku fizycznego, by nabyć odpowiednich cech, które pozwolą im być w przyszłości charyzmatycznymi dowódcami. Należą im się za to słowa najwyższego uznania. Podziękowania należą się też ich rodzicom za wychowanie w duchu patriotycznych wartości

 - powiedział rektor AWL.

Listy gratulacyjne do oficerów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicepremier Beata Szydło i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Od oficerów wymaga się najwięcej. Przed wami są zarówno wspaniałe, jak i trudne chwile, w których poczujecie ciężar odpowiedzialności za zadania wykonywane w imieniu społeczeństwa i dla jego dobra. Siły zbrojne zwłaszcza od swoich oficerów oczekują kreatywności i profesjonalizmu, gotowości do podejmowania wyzwań i umiejętności rozwiązywania problemów. Mundur oficerski domaga się także wysokich walorów moralnych i etycznych, w zamian otwiera przed najlepszymi możliwości awansu i rozwoju zawodowego oraz realizacji marzeń i zainteresowań

- napisał w liście minister Błaszczak. 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Wojsko musi być na Westerplatte”

/ prezydent.pl

  

Jutro prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte. Szef sejmowej komisji obrony Michał Jach powiedział w rozmowie z PAP, że pełny ceremoniał wojskowy podczas tych uroczystości to "sprawa o znaczeniu fundamentalnym".

Michał Jach podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby uroczystości na Westerplatte odbyły się "poza ceremoniałem wojskowym". Wyraził również nadzieję, że po "tych prowokacyjnych wystąpieniach" prezydent Gdańska "dogada się" z Ministerstwem Obrony Narodowej tak, by - jak mówił - "w godny sposób uczcić pamięć bohaterskich obrońcÓw Westerplatte".

Przed tygodniem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Adamowicz przekroczył kolejną granicę! Szef MON nie zostawił suchej nitki na jego decyzji

Adamowicz, odnosząc się do słów Błaszczaka, powiedział, że "Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte", zaś przedstawiciele służb mundurowych jak co roku są zapraszani i będą uczestniczyć w uroczystościach 1 września.

Tego samego dnia MON zareagowało. Resort obrony oświadczył, że prezydent Gdańska skłamał na konferencji prasowej mówiąc, że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte. MON podtrzymało swoje żądanie ws. przywrócenia obecności wojskowej podczas uroczystości 1 września.

We wtorek Adamowicz skierował list do ministra obrony narodowej, w którym zaprosił szefa MON na uroczystości 1 września na Westerplatte. Prezydent Gdańska podkreślił, że obchody na Westerplatte — zgodnie z obowiązującym ceremoniałem — są uroczystością patriotyczną - "nie mają więc ani charakteru państwowego, ani wojskowego".

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl