Rzecznik SN wydał oświadczenie w sprawie przeszłości Iwulskiego. Cenckiewicz nie zostawił tego bez komentarza

Józef Iwulski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W przedstawianych danych na temat służby wojskowej prezesa SN Józefa Iwulskiego nie ma nic wyjątkowego - oświadczył dziś rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Dodał, że absolwenci prawa "stosunkowo często" powoływani byli do służby w WSW. - To mieszanka niewiedzy prawniczej i manipulacji - napisał na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, komentując oświadczenie rzecznika SN.

Sędzia Laskowski wydał oświadczenie - jak zaznaczył - w związku "z powtarzającymi się doniesieniami na temat służby wojskowej sędziego Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego".

- Przed zredagowaniem sensacyjnych doniesień w tej materii warto zapoznać się z całością faktów historycznych i rzetelnie przedstawić je wszystkie, unikając ocen wynikających z postrzegania faktów wyłącznie w barwach czarnej i białej

 - podkreślił rzecznik SN.

Wczoraj dyrektor Wojskowego Bura Historycznego Sławomir Cenckiewicz napisał na Twitterze, że sędzia Iwulski "jest oficerem Ludowego Wojska Polskiego i szkolonym żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej". Jak dodał, Iwulski "ma foto w mundurze WSW!". "Widziałem jego akta w IPN" - zaznaczył Cenckiewicz. Ocenił, że premier Mateusz Morawiecki "miał rację mówiąc o komunistach w Sądzie Najwyższym".

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski był oficerem LWP i szkolonym żołnierzem WSW!

- WSW od początku ustawy o IPN jest traktowana jako organ bezpieczeństwa państwa i osoby, które miały związek jako współpracownicy, jako żołnierze tej służby są w jakimś sensie przez ustawę o IPN i ustawę lustracyjną za ten fakt piętnowani. Zwłaszcza w sytuacji, gdy ukrywają tę informację o swojej przeszłości

 - mówił Cenckiewicz w TVP Info.

Sędzia Laskowski w dzisiejszym oświadczeniu podkreślił, że "wobec powtarzających się doniesień na temat służby wojskowej sędziego Iwulskiego warto przypomnieć, że w latach 70. studenci i absolwenci szkół wyższych objęci byli obowiązkiem odbycia szkolenia wojskowego i rocznej służby po zakończeniu studiów".

"Absolwenci prawa stosunkowo często powoływani byli do służby w WSW, ówczesnej żandarmerii wojskowej. Jak wynika z przedstawianych informacji sędzia Iwulski odbywał służbę w pododdziale prewencji, co przede wszystkim oznaczało udział w patrolach WSW w miejscach publicznych i nie miało nic wspólnego z zadaniami kontrwywiadowczymi"

- zauważył rzecznik SN.

Jak zaznaczył, wówczas "odbycie służby po ukończeniu studiów wyższych z reguły kończyło się nadaniem stopnia oficerskiego", zaś obowiązek dotyczył, "poza osobami niezdolnymi do służby wojskowej, wszystkich mężczyzn absolwentów szkół wyższych. "W przedstawianych danych nie ma nic wyjątkowego" - dodał sędzia Laskowski.

Wskazał też, że "odbycie obowiązkowej (niezawodowej) służby wojskowej w WSW nie było objęte koniecznością wykazywania w oświadczeniach lustracyjnych", co wynika wprost z ustawy z o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990.

Do oświadczenia odniósł się na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, wskazując na to, że w WSW Józef Iwulski dosłużył się stopnia kapitana. 

Przytoczone przez historyka oświadczenie Józef Iwulski wydał w poniedziałek, po publikacjach "Gazety Polskiej Codziennie" i portalu niezalezna.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Podporucznik Iwulski orzekał w stanie wojennym. Był w składzie, który skazał działaczy KPN

Iwulski oświadczył, że w stanie wojennym w pierwszej instancji ws. politycznych orzekał w jednej sprawie, w której orzeczono kary więzienia i złożył zdanie odrębne za uniewinnieniem wszystkich oskarżonych.

- W innych przywoływanych sprawach nie wykluczam, że mogłem orzekać w postanowieniach incydentalnych tzn. niewiążących się z rozstrzygnięciem o kwestii odpowiedzialności karnej, np. dotyczących wyłączenia sędziego, przekazania sprawy do innego sądu, zawieszenia postępowania

 - dodał.

CZYTAJ: Orzekał w stanie wojennym, dziś tłumaczy się ze swojej przeszłości. Iwulski wydał oświadczenie

W innym wpisie, Sławomir Cenckiewicz dzisiejsze oświadczenie Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Iwulskiego określił mianem "mieszanki niewiedzy prawniczej i manipulacji".

Do tej kwestii historyk odniósł się również na antenie Polskie Radia 24:

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, Twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gigantyczne środki na infrastrukturę kolejową

/ Václav Pastucha/SXC

  

– Realizowana przez PKP modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym remont ok. 200 dworców i przebudowa szlaków, pochłonie w najbliższych latach 100 mld zł – zapowiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury w trakcie konferencji prasowej na dworcu PKP we Włocławku, który będzie objęty programem modernizacji powiedział, że PKP realizuje aktualnie „wielkie wyzwania”, które dostosowują spółkę i jej infrastrukturę „do potrzeb XXI wieku”.

PKP dzisiaj to wyzwania na kwotę 100 mld zł – dodał.

Wyliczył przy tym m.in., że przebudowa krajowych szlaków kolejowych w najbliższych latach pochłonie 67 mld zł, a na utrzymanie sieci kolejowej - co jest niezmiernie ważne, jak ocenił minister – przeznaczonych zostanie ok. 24 mld zł.

W tym wszystkim nie może nie być miejsca na politykę dworcową – zaznaczył.

Dodał, że budynek dworca PKP we Włocławku, jak wiele podobnych obiektów, wymaga modernizacji, przebudowy i dostosowania dla potrzeb podróżnych, „bo podróż to nie tylko przejazd pociągiem, ale także wygodny przystanek, bezpieczny peron i budynek dworcowy, w którym każdy podróżny może znaleźć schronienie”.

I taki program dworcowy, w ramach tych 100 mld zł, na kwotę 1,5 mld zł realizuje właśnie PKP także tutaj, we Włocławku – oświadczył.

Minister zapowiedział, że program modernizacji dworców kolejowych obejmie w sumie ok. 200 budynków w całej Polsce.

To niezmiernie ważne, aby na co dzień dostrzegać problemy naszych małych ojczyzn, problemy lokalnych społeczności – dodał.

Według PKP, modernizacja dworca PKP we Włocławku powinna zostać sfinalizowana w 2022 r. – przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych ma zostać ogłoszony do końca 2018 roku.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl