Węgry biorą przykład z Polski. Będą wydawać więcej na armię i zbrojenia

/ flickr.com

  

Węgry z pewnością spełnią do 2024 r. wymóg przeznaczania na obronę 2 proc. PKB – powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych tego kraju Péter Szijjártó po zakończeniu szczytu NATO w Brukseli.

Dodał, że Węgry są gotowe omówić amerykańską propozycję, by osiągnąć wymagany poziom wydatków na obronę przed wyznaczonym terminem. Zastrzegł jednak, że postulowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa poziom wydatków na obronę wynoszący 4 proc. PKB jest na razie dla Węgier nierealny.

Najpierw chcemy osiągnąć 2-procentowy poziom wyznaczony na podstawie pierwotnego porozumienia. Dopiero potem warto się zastanawiać, jaki krok byłby uzasadniony lub możliwy w celu zwiększenia wkładu

– oznajmił węgierski polityk. 

Dodał, że na szczycie wywiązał się spór dotyczący tego, na ile uczciwy jest podział wydatków na cele obronne oraz o ile należałoby przyśpieszyć obecny termin 2024 r. na osiągnięcie 2-procentowego poziomu wydatków na obronę. Jak podkreślił, europejscy sojusznicy zaznaczyli, że Europa przeznacza obecnie o 33 mld dol. więcej na bezpieczeństwo, niż kiedy Trump obejmował urząd prezydenta.

Szijjarto zaznaczył jednak, że mimo poważnych sporów największą siłą Sojuszu jest jedność.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Watch Docs w Rzeszowie: o prawach człowieka w filmie

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

  

22 filmy z całego świata poruszające temat łamania praw człowieka będzie można zobaczyć podczas trzech dni Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie", który w środę rozpoczął się w Rzeszowie. Festiwal po raz 12. organizuje WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Jak poinformował rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, na festiwalu będzie można zobaczyć filmy m.in. z Danii, Finlandii, Chin, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kambodży, Polski, USA, Zimbabwe, Włoch, Niemiec i Szwecji. Ocenił, że Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą jest jednym z największych w Polsce. Każdego roku w projekcjach i imprezach towarzyszących uczestniczy kilka tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród propozycji są filmy opowiadające o dramacie afgańskiej nastolatki, od której zależy los rodziny obawiającej się deportacji z Danii, o cmentarzysku łodzi i ich rosnących cenach na Lampedusie, którymi afrykańscy migranci przepłynęli do Europy. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć historie prania pieniędzy w Zimbabwe, utylizacji niewypałów po fińsku i historię dwóch nowojorskich wysp, na których są wysypisko śmieci i cmentarz dla bezdomnych

 – wymieniał Pawlak.

W pierwszym dniu festiwalu odbędzie się finał XII Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka, w którym brali udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny.

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy ze Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku festiwal w Polsce już po raz 16. Uczestniczą w nim organizacje pozarządowe i ośrodki akademickie. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl