Wykryć i zneutralizować brudną bombę

/ mat. CSWIiCH / http://cswiich.wp.mil.pl/pl/1_1778.html

  

Przedstawiciele Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu wzięli udział w międzynarodowej konferencji Non-Conventional Threat 2018, poświęconej zagrożeniom niekonwencjonalnym, takim jak np. improwizowane ładunki wybuchowe (IED) czy bomby z substancjami chemicznymi i radioaktywnymi. Konferencję zorganizowano w dn. 3-5 lipca w Vught w Holandii.

Łatwy dostęp do różnorodnych informacji i materiałów oprócz bezdyskusyjnych zalet niesie wiele zagrożeń. Jednym z nich jest możliwość budowy improwizowanych urządzeń wybuchowych połączonych ze środkami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi (CBRN IED). Jest to potencjalny środek walki mogący być użyty przez grupy terrorystyczne lub pojedynczych zamachowców, tzw. samotnych wilków - informuje oficjalny portal CSWIiCH.

W jaki sposób rozpoznać takie urządzenia? Jak przeprowadzić operację ich neutralizacji? Jaki sprzęt jest niezbędny, a jaki pożądany? Jaki system przeciwdziałania jest najbardziej efektywny? Na te pytania starano się odpowiedzieć podczas konferencji NCT 2018, zorganizowanej w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych w Vught w Holandii.

Wrocławska jednostka reprezentowana była przez trzech oficerów: ppłk. Piotra Tomków, mjr. Artura Marcinkowskiego oraz por. Wojciecha Mellera. Podczas konferencji ppłk Tomków zapoznał jej uczestników z polskim systemem antyterrorystycznym, podkreślając rolę CSWIiCH w zakresie szkolenia sił przeciwdziałających zagrożeniu IED, zarówno w kraju jak i za granicą. Prezentacja obejmowała także zapoznanie z zasadami usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wykorzystanie patroli saperskich do podejmowania przedmiotów pochodzenia wojskowego. Tak duża liczba zaangażowanych sił jest unikalna na terenie Europy - czytamy.

Podczas trzech dni, oprócz części plenarnej, organizowane były praktyczne ćwiczenia grup EOD. Instruktorzy z NCT przygotowali szereg zdarzeń, które były wstępnie analizowane, a potem rozwiązywane przez międzynarodowe grupy z Polski (1. Pułk Saperów i 2. Mazowiecki Pułk Saperów), Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej i Czech. Przedstawiciele CSWIiCH pełnili rolę koordynatorów działań polskiej grupy, która prowadziła rozpoznanie i neutralizację CBRN IED, m.in. na stacji metra oraz w pomieszczeniach gospodarczych - podaje oficjalny portal wrocławskiego Centrum.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CSWIiCH

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Akcja "Ratusz Rafała" zbiera żniwo. Kolejna osoba o niejasnych powiązaniach w otoczeniu Trzaskowskiego

/ twitter.com/screenshot

  

Samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości prezentują sylwetki „podejrzanych” osób w otoczeniu Rafała Trzaskowskiego, w ramach akcji "Ratusz Rafała". Dotychczas ujawnili dwie osoby, które w atmosferze skandalu były pozbawione swoich funkcji, a dziś znajdują się w bezpośrednim zapleczu Rafała Trzaskowskiego. Są to Jarosław Jóźwiak - który wyleciał z hukiem z ratusza i Lech Barycki -pozbawiony w atmosferze skandalu funkcji w gabinecie politycznym Ewy Kopacz. Dziś zaprezentowano kolejną osobę z otoczenia Trzaskowskiego, która ma wątpliwą przeszłość w relacjach z warszawskim ratuszem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ale się tłumaczy! Akcja „Ratusz Rafała” wywołała lawinę

Kolejnym człowiekiem (o niejasnych powiązaniach) z otoczenia kandydata Koalicji Obywatelskiej, jest zdaniem radnych PiS, Robert Faliszewski. 

Pełnił on funkcję radnego i w tym samym czasie był członkiem zarządu w klubie sportowym, karmionym miejskimi dotacjami i korzystającym z miejskiej infrastruktury.

Nawet "Gazeta Wyborcza" pisała o relacjach Faliszewskiego z warszawskim ratuszem:

Radni nie mogą prowadzić działalności na miejskim majątku, a taka sytuacja miała miejsce - orzekł sąd administracyjny. Chodzi o radnego z Ursusa, który zasiadał w zarządzie klubu sportowego, dotowanego przez dzielnicę. Spółka radnego dostawała zlecenia od klubu. Mimo to, pewnie dotrwa on do końca kadencji.

- alarmowała gazeta z Czerskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Samorządowcy prześwietlą otoczenie Trzaskowskiego. Na liście jest już radny, który wyleciał z gabinetu politycznego Ewy Kopacz

Jak widać podejrzane powiązania wspierających Trzaskowskiego działaczy totalnej opozycji nie robią na nim wrażenia. Gratulujemy dobrego samopoczucia, tylko co na to wyborcy..?

 

Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl