Kolejny sukces rządu. Potężna inwestycja w Ostrołęce! Zobacz ZDJĘCIA

Podpisanie umowy odbyło się w siedzibie ostrołęckiej elektrowni / fot. niezalezna.pl

Dla 50-tysięcznej Ostrołęki na Mazowszu dzisiejszy dzień zapisze się złotymi zgłoskami w historii miasta. W obecności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dokonano podpisania umowy na budowę bloku C ostrołęckiej elektrowni o mocy 1000 MW. To kolejny sukces rządu i powrót do inwestycji, którą koalicja PO-PSL próbowała wyrzucić do kosza.

W 2012 roku grupa Energa dość niespodziewanie wycofała się z planowanej budowy bloku C elektrowni w Ostrołęce. Dla wschodniej Polski był to duży cios, bo przecież elektrownia miała być ogromną szansą na rozwój całego regionu. Za kadencji PO-PSL uważano jednak inaczej. Dziś wielka inwestycja staje się faktem. Konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems będzie wykonawcą ostatniej węglowej elektrowni w Polsce, co dziś potwierdzono zawartą umową.

- Wyrażam zadowolenie, że dochodzi do podpisania tego kontaktu. Mam nadzieję, że budowa rozpocznie się szybko, bo jak usłyszałem - wszyscy są przygotowani. Od 2015 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o 5 procent. To właśnie jeden duży blok energetyczny. Realizacja tego projektu spowoduje, że będę miał mniej nieprzespanych nocy. Ta decyzja spowoduje nie tylko pewne uspokojenie u nas. Jesteśmy dobrymi sąsiadami dla państw bałtyckich. Budowa tego bloku zapewnia stabilną energetyczną synchronizację państw bałtyckich z systemem energetycznym Unii Europejskiej - mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, który osobiście wziął udział w uroczystości.

Szef resortu energii podkreślił, że rząd dąży do tego, by poziom życia obywateli był podobny jak w całej Unii Europejskiej. Jak przyznał...

To największa inwestycja na wschodniej części Polski od 1990 roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę podobną inwestycję, która miała miejsce w Kozienicach, tam w ciągu dwóch najgorętszych lat na placu budowy było zatrudnionych 120 firm, a wielkość zatrudnienia dochodziła do 7 tysięcy ludzi. To wielkie miejsce do zatrudnienia na tej troszeczkę gołej przemysłowo wschodniej części Polski. To jeden z większych placów budowy w Polsce, przybędzie tu fachowców, ludzie się dokształcą.

Starania o budowę nowej elektrowni w Ostrołęce doskonale pamiętają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow byli jednymi z tych, którzy walczyli o zmianę niekorzystnej decyzji wydanej przez ówcześnie rządzących. Przed sześcioma laty zablokowano budowę, choć wcześniej włożono mnóstwo wysiłku i pieniędzy w przygotowanie terenu pod inwestycję. O tym, jak za rządów PO-PSL traktowano nie tylko tę inwestycję, ale także parlamentarzystów, osobiście mówił poseł Czartoryski.

W 2007 roku padły pierwsze zapewnienia, że Energa rozpocznie prace nad budową nowej elektrowni w Ostrołęce. Był trudny rok 2012, kiedy projekt został zawieszony i zamknięty. Pamiętam, że z senatorem Robertem Mamątowem byliśmy wtedy w siedzibie Energa SA. Nikt nie odważył się z nami spotkać, nikt nam nie podał ręki. Dzwoniłem wtedy do ministra Tchórzewskiego, a Krzysztof powiedział: "Arku, będzie taki czas, kiedy zmieni się rząd i powrócimy do tego projektu". Z całego serca dziękujemy panu ministrowi za wieloletnią determinację.

Niezwykle zadowolony z podpisania umowy na wykonanie bloku C elektrowni w Ostrołęce był Arkadiusz Siwko, prezes Energa SA. Złożył on podziękowania osobom, bez których nie byłoby możliwe doprowadzenie tej inwestycji do szczęśliwego końca.

Bez pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i całego rządu nie byłyby możliwe decyzje o rozwoju gospodarczym kraju i inwestycji, która stanowi nowe miejsca pracy, buduje bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne. Bez zaangażowania, determinacji i nadzoru ministra Krzysztofa Tchórzewskiego ta inwestycja by nie powstała - mówił Siwko.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski nie ukrywał wzruszenia decyzją o podpisaniu umowy na budowę elektrowni. - To dla regionu wyjątkowy prezent. To co jest szansą dla tej wyjątkowej, bohaterskiej ziemi, przekazujecie nam w 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Różne obszary dziś łączymy. Z jednej strony 100 lat od odzyskania niepodległości, kiedy Polacy mówili, że Polska znów jest wolna. A polska energetyka jest utrzymaniem i utrwalaniem tej niepodległości - stwierdził.

Obecny podczas uroczystości radca ds. ekonomicznych w ambasadzie USA John Armstrong podkreślił, że podpisana umowa świadczy o tym, że dla Polski i USA bezpieczeństwo energetyczne jest sprawą szczególną. Przekazał także serdeczne życzenia i gratulacje od władz Stanów Zjednoczonych.

Kiedy rozpocznie się budowa elektrowni? Dokładnej daty nie można jeszcze podać, choć minister Tchórzewski wyraził nadzieję, że ekipy na placu budowy pojawią się jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku. Obietnica wyborcza, którą złożyli Jarosław Kaczyński i Beata Szydło, staje się faktem.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kontrola CBA w bydgoskim ratuszu. Nieoficjalnie wiadomo, że dotyczy głośnej inwestycji

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje bydgoski urząd miejski i inwestycje na Wyspie Młyńskiej na Brdzie - dowiedziała się dziś Polska Agencja Prasowa. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że badana inwestycja, to Młyny Rothera.

Rzeczniczka prasowa miasta Marta Stachowiak potwierdziła, że "w Urzędzie Miasta trwa kontrola dotycząca procesu zagospodarowania Młynów Rothera oraz realizacji inwestycji przy ul. Fordońskiej". Pytana o kontrolę powiedziała PAP, że kontrola nie została zainicjowana przez miasto, ale ratusz współpracuje z wykonującymi ją funkcjonariuszami.

- Kontrolujący uzyskali oczekiwane dokumenty

 - zapewniła.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura wyjaśnił w rozmowie z PAP, że agenci wydziału zamiejscowego CBA w Bydgoszczy weszli do urzędu i kontrolują dokumentację dotyczącą miejskich inwestycji i gospodarowania mieniem miasta w latach 2013-18.

- Kontrola dotyczy zachowania podczas działań miasta określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących inwestycji

- powiedział.

Zaznaczył, że taka kontrola rozpoczęła się w sierpniu i potrwa do 21 listopada.

- Zgodnie z ustawa kontrole trwają trzy miesiące. W przypadkach szczególnych szef CBA może ją jednak przedłużyć - maksymalnie do sześciu miesięcy

- powiedział Kaczorek.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że główne zadanie funkcjonariuszy, to skontrolowanie inwestycji w ścisłym centrum Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej – tzw. Młynów Rothera odkupionych przez miasto od dewelopera za 29,5 mln zł. Transakcja z 2013 r. z firmą Nordic Development dotyczyła Młynu Rothera, Spichrza Zbożowego i Spichrza Mącznego. Miasto część kwoty przekazała w gotówce, a resztę przekazując firmie inne nieruchomości.

CBA zajmuje się też analizą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brdyujścia przy ul. Pilickiej - wynika z informacji PAP.

Biuro sprawdza teraz przetarg na wykonanie robót budowlanych na Wyspie Młyńskiej. Kontrolerzy przyjrzą się też dokładnie rozliczeniu pieniędzy z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko uzyskanych na ten cel od 2014 r. przez Bydgoszcz.

Środki - 15 mln zł trafiły do miasta na I etap inwestycji w ramach konkursu przeprowadzonego przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Koszt tej części inwestycji na Wyspie Młyńskiej miał wynieść 21 mln zł.

Całość inwestycji rewitalizacji Młynów Rothera wykonywana jest przez Budimex i ma kosztować w sumie 74,9 mln zł netto według umowy z czerwca 2018 r. Termin zakończenia robót ustalono na 29 grudnia 2020 r.

Budynki w założeniu mają być nową wizytówką miasta. Wyspa Młyńska na Brdzie leży między Starym Rynkiem, a budynkiem Opery Nova.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl