Gawłowski jeszcze dziś wyjdzie z aresztu? Jest decyzja w sprawie kaucji dla posła PO

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Sąd Okręgowy w Szczecinie odrzucił wniosek prokuratury o wstrzymanie wykonania postanowienia ws. kaucji dla Stanisława Gawłowskiego. Jednocześnie pełnomocnik posła PO, deklaruje, że Gawłowski „powinien dziś wyjść z aresztu”. Z ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że trwają już procedury w tej sprawie, a polityk może opuścić areszt ok godziny 15:00.

Na uwagę zasługuje fakt, że szczeciński Sąd Okręgowy, rozpoznając wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Gawłowskiego, zdecydował o dalszym stosowaniu aresztu, ale zastrzegł, że zostanie on uchylony po wpłaceniu przez polityka 500 tysięcy złotych w ciągu 14 dni. Jest to więc w dalszym ciągu środek zapobiegawczy, na co sąd wyraźnie zwracał uwagę, przyznając po raz kolejny rację prokuraturze w kontekście obawy mataczenia przez Gawłowskiego w sprawie.

Mec. Włodzimierz Łyczywek powiedział dziennikarzom, że Gawłowski jeszcze dziś powinien wyjść z aresztu.

Po wpłaceniu kwoty 500 tys. zł, którą nota bene złoży cała rodzina i z różnych kont będą (pieniądze) wpłacane (...), przyjadę z tymi dowodami wpłat (do szczecińskiej delegatury Prokuratury Krajowej) i wszyscy ci, którzy będą „na raty” te 500 tys. wpłacać, muszą złożyć oświadczenie i pouczenie o tym, że kaucja przepadnie, gdyby się ukrywał czy uciekał (...) pan poseł Gawłowski i w związku z tym dziś powinien wyjść

– mówił pełnomocnik posła PO Włodzimierz Łyczywek.

Jak wynika z ustaleń portalu niezalezna.pl, pełnomocnik Gawłowskiego deklarował, że wymaganą kwotę zbierze w ciągu godziny i dostarczy do sądu wszelkie niezbędne dokumenty, umożliwiające rozpoczęcie dalszych formalności związanych z opuszczeniem przez Gawłowskiego aresztu.

Wiemy już, że ma zostać wpłacona kaucja. Pełnomocnik Gawłowskiego zapowiedział, że w ciągu godziny powinny zostać zebrane wpłaty od całej rodziny. W ten sposób ma zostać zebrana cała suma wyznaczona przez sąd na kaucję. Mecenas Łyczywek ma przywieźć do sądu dowody tych wpłat, które zostaną dołączone do materiału dowodowego. Należy jednak podkreślić, że sąd w całości zgodził się z argumentacją prokuratury, iż areszt jest konieczny. Wskazano, że zachodzi duże prawdopodobieństwo matactwa, jednak podkreślono, że kaucja także jest w tym przypadku środkiem zapobiegawczym. Co ciekawe, już po raz trzeci w tej sprawie, kolejny skład sędziowski przychylił się do argumentacji prokuratury i stwierdził, że w sprawie istnieje obawa mataczenia. Tym razem zdecydowano jednak o wyborze innego środka zapobiegawczego, niż areszt

– mówi obecny na miejscu Tomasz Duklanowski dziennikarz Radia Szczecin i portalu niezalezna.pl.

Z naszych ustaleń wynika, że jeśli pełnomocnik posła Gawłowskiego dopełni wszelkich formalności związanych z potwierdzeniem zebrania środków na kaucję dla polityka, wówczas Gawłowski będzie mógł opuścić areszt najprawdopodobniej ok godziny 15:00.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spięcie na linii Pekin-Waszyngton. W tle sprawa aresztowania wiceprezes firmy Huawei

Flagi USA i Chin / flickr.com/U.S. Department of Agriculture/Domena publiczna

  

Do chińskiego MSZ wezwano dzisiaj ambasadora USA w Pekinie i przekazano mu protest w związku z aresztowaniem w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei. Zażądano, by władze amerykańskie wycofały nakaz aresztowania Meng.

Dyrektor finansowa największego chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego została aresztowana 1 grudnia na wniosek władz USA, które wystąpiły o jej ekstradycję. Waszyngton podejrzewa ją o ukrycie związków swej firmy z przedsiębiorstwem, które próbowało sprzedać urządzenia Iranowi, wbrew nałożonym na ten kraj sankcjom amerykańskim.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Le Yucheng złożył protest na ręce amerykańskiego ambasadora Terry’ego Branstada i ocenił, że wniosek o zatrzymanie Meng w Kanadzie był „nierozsądnym żądaniem” ze strony władz USA. Wiceprezes Huawei zatrzymano na lotnisku w Vancouver, gdzie przesiadała się do innego samolotu. [polecam:https://niezalezna.pl/249183-oburzenie-aresztem-wiceprezes-huawei]

- Działania USA poważnie naruszyły prawa obywatelki Chin i były w swej istocie bardzo złośliwe

- powiedział Le Branstadowi. Podobne uwagi dzień wcześniej przekazał ambasadorowi kanadyjskiemu.

Wiceszef chińskiego MSZ wezwał przy tym władze USA do wycofania nakazu aresztowania Meng.

- Chiny udzielą dalszej odpowiedzi w zależności od działań USA

 - oznajmił, nie rozwijając tematu. Ambasadorowi Kanady zagroził w sobotę „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Meng nie zostanie natychmiast zwolniona.

Według komentatorów aresztowanie Meng może dodatkowo utrudnić osiągnięcie porozumienia w toczonym przez USA i Chiny sporze handlowym. 1 grudnia, czyli tego samego dnia, gdy została ona zatrzymana, prezydenci obu krajów, Donald Trump i Xi Jinping, zjedli razem obiad w Buenos Aires, uzgadniając przy tym 90-dniowe „zawieszenie broni” w wojnie celnej. [polecam:https://niezalezna.pl/248388-kolejna-odslona-wojny-handlowej-usa-chiny-ogloszono-zawieszenie-broni]

Aresztowanie Meng wzbudziło niepokój działających w Chinach amerykańskich firm, które obawiają się odwetu ze strony Pekinu. Według agencji Reutera temat ten poruszany był na niedawnym spotkaniu członków kadry kierowniczej amerykańskich przedsiębiorstw w Singapurze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl