Tomasz Sakiewicz: tak twardego języka prezydenta USA wobec Rosji nie było od lat

/ @tvp_info

  

- Jeżeli zarzuty, że Trump jest prorosyjski, byłyby prawdziwe, to jak wyglądałby antyrosyjski prezydent USA? Chyba od czasów Ronalda Reagana nikt takim twardym językiem i tak konkretnie z Rosją nie rozmawiał – mówił dziś w programie „Minęła 20” redaktor Tomasz Sakiewicz. Publicysta dodał też parę zdań o… schizofrenicznej narracji Niemiec.

Donald Trump pojawił się na szycie NATO w Brukseli, gdzie z jego ust padło m.in. parę ostrych słów pod adresem Niemiec. 

To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy powinny być przeciwko Rosji. Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów

– mówił Trump.

Trump wskazał przy tym Polskę jako kraj, „który nie przyjąłby gazu” od Rosji, bo nie chce być „jej zakładnikiem”.

Niemcy to zakładnik Rosji. Pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego

– mówił.

Do tych słów lidera Stanów Zjednoczonych odniósł się dziś redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska” i dziennika „Gazeta Polska Codziennie” Tomasz Sakiewicz, który był gościem programu „Minęła 20”.

Prowadzący TVP Info Michał Rachoń zapytał redaktora o to, jak wytłumaczyć te ostre wypowiedzi Trumpa pod adresem Kremla i oskarżenia go przez amerykańską opozycje o… prorosyjskość? 

Jeżeli zarzuty, że Trump jest prorosyjski, byłyby prawdziwe, to jak wyglądałby antyrosyjski prezydent USA? Chyba od czasów Ronalda Reagana nikt takim twardym językiem i tak konkretnie z Rosją nie rozmawiał. Bo trzeba pamiętać, że za słowami Trumpa idą amerykańskie wojska, których jest coraz więcej w tym regionie. Idzie pomysł stałych baz, który na razie jeszcze nie jest pewny, ale można powiedzieć, że pewna szala zaczyna się być może przechylać. Zresztą zobaczymy, co będzie po tym szczycie. Bo być może efektem tego szczytu będzie zmiana dyskusji wobec stałych baz amerykańskich w Polsce. No i też realna ocena polityki niemieckiej, która jest co najmniej schizofreniczna. Rzeczywiście mówienie, że Niemcy wzmacniają swoją obronę przed Rosja, w momencie, kiedy oni mają jeden z najniższych procentów wydatków w NATO, na swoją obronę. A jednocześnie przepompowują pieniądze do Rosji. Trump po prostu nazwał rzeczy po imieniu. I do części Niemców to dociera

- stwierdził Sakiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy dostają po uszach od Trumpa. Jaka jest ich odpowiedź? „Przyzwyczailiśmy się”

Dla nas jest to narracja schizofreniczna, bo w jakiejś ze spraw muszą kłamać. Albo widzą w Rosji zagrożenie i wtedy rzeczywiście trzeba zwiększać zbrojenia, albo w Rosji nie ma zagrożenia, no i wtedy powinni odrzucić całą retorykę amerykańską

- dodał redaktor naczelny.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Prezydent USA zrozumiał, jak ważne są relacje z Polską”. Tak twierdzi jego współpracownik

Michał Rachoń i Corey Lewandowski / TVP Info print screen

  

Prezydent (Donald Trump) zrozumiał, jak bardzo ważne są relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską (...). Prezydent docenia wagę tych stosunków – powiedział Corey Lewandowski, b. szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa dziś w TVP Info. Według Lewandowskiego budowa w Polsce „Fort Trump” jest bardzo poważnie rozważana na najwyższych szczeblach amerykańskiej administracji.

Według amerykańskiego urzędnika, Stany dostrzegają fakt, że Polska zadeklarowała chęć uczestniczenia w kosztach budowy „Fort Trump”.

Najważniejsze jest to, żeby przypomnieć naszym sojusznikom, że zawsze będziemy za nimi, i naszym wrogom, że zawsze będziemy przeciwko nim

- oświadczył.

We wrześniu prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się „Fort Trump”.

Trump ocenił wówczas, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardy dolarów. - Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów - powiedział.

O budowie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem rozmawiał w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Po spotkaniu ocenił, że polska koncepcja stałej obecności sił amerykańskich w Polsce została dobrze przyjęta w Pentagonie, a rozmowa z Mattisem na ten temat przebiegła w „dobrej atmosferze”.

Corey Lewandowski był pierwszym menadżerem kampanii prezydenckiej Trumpa - od stycznia 2015 roku, czyli jeszcze zanim oficjalnie ogłosił on start w wyścigu do Białego Domu, do czerwca 2016 roku, gdy zakończyły się prawybory Partii Republikańskiej. Od tego czasu pracuje jako lobbysta polityczny i komentator polityczny. Jak zaznaczył, ma cały czas regularny kontakt z prezydentem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl