Wakacje - smutny czas dla zwierząt

/ pixabay.com/StockSnap

  

W miesiącach letnich liczba porzuconych zwierząt wzrasta o około 30 proc. - powiedział Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Za porzucenie zwierzęcia grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Z obserwacji Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wynika, że każdego roku w miesiącach letnich liczba porzuconych zwierząt wzrasta o około 30 proc.

- W okresie wakacyjnym, w ferworze planowania wyjazdów, urlopów, często zapominamy o zabezpieczeniu naszego zwierzęcia - powiedział Dąbrowski.

Towarzystwo w prowadzonej kampanii społecznej przypomina, że badania wskazują, iż pies ma świadomość trzyletniego dziecka, a porzucenie sprawia mu cierpienie.

- Każde porzucenie jest czymś strasznym. Zwierzę nigdy nie rozumie, dlaczego zostało porzucone. Ono będzie kochało swojego właściciela i będzie na niego czekało - powiedział Dąbrowski.

Zgodnie z prawem, "porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje", jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Jeżeli sprawca takiego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, wówczas podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

- Okoliczności temu towarzyszące to np. wypuszczenie zwierzęcia na bardzo ruchliwą autostradę, w skutek czego wpada ono pod samochód, bądź przywiązanie go w lesie linką, drutem, który wrzyna się w skórę - mówił Dąbrowski.

W razie skazania za znęcanie się nad zwierzęciem, sąd obligatoryjnie orzeka także nawiązkę w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

- Osoby znęcające się nad zwierzętami spotykają się nie tylko z sankcjami karnymi wynikającymi z popełnienia czynu zabronionego, ale też z ostracyzmem społecznym - podkreślił Dąbrowski.

Zwrócił uwagę, że udowodnienie faktu świadomego porzucenia zwierzęcia musi być poparte materiałem dowodowym - mogą to być np. zeznania świadków lub zapisy z kamer, które zarejestrowały moment porzucenia zwierzęcia.

Dąbrowski przypomniał, że planując wakacje, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu potrzeb zwierząt, którymi się opiekujemy. Zwierzę można przekazać pod opiekę bliskiej nam osoby lub np. dać jej klucze do naszego domu, by przychodziła je karmić, poić i wyprowadzać na spacer. Psa lub kota można także przekazać do specjalnych hoteli dla zwierząt, w których będą miały zapewnioną opiekę. Warto także zaplanować taki wypoczynek, w którym zwierzę będzie mogło nam towarzyszyć.

- Tylko od nas zależy, czy chcemy, by nasz najbliższy przyjaciel był zabezpieczony, czy nie - dodał Dąbrowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

10 mln zł na tworzenie m.in. wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego / stevepb CC0

  

10 mln zł przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na tworzenie na Podkarpaciu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Dofinansowanie może też być przeznaczone na szkolenia z zakresu opieki na osobami niesamodzielnymi. Pieniądze pochodzą z regionalnego programu operacyjnego.

Dyrektor WUP Tomasz Czop poinformował dziś, że w ramach konkursu tworzone mogą być wypożyczalnie nie tylko sprzętu rehabilitacyjnego, ale również wspomagającego lub pielęgnacyjnego.

Sprzęt taki ma służyć wspomaganiu funkcjonowania osób niesamodzielnych w domach rodzinnych. Pobyt w domu rodzinnym, w przypadku braku wskazań do opieki instytucjonalnej, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób chorych i niepełnosprawnych

 – podkreślił.

Na dofinansowanie mogą liczyć również projekty zakładające szkolenia osób opiekujących się osobami niesamodzielnymi, a które wymagają rehabilitacji. Ze szkoleń takich mogą skorzystać m.in. członkowie rodzin i opiekunowie prawni.

Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. zł. Wnioski można składać od 17 grudnia 2018 r. do 11 stycznia 2019 r.

Czop przypomniał, że w ramach poprzedniego konkursu dofinansowano 16 wypożyczalni, a wartość projektów przekroczyła 14,5 mln zł. - Ze wsparcia skorzystało ponad 3 tys. osób, a do końca realizacji działań skorzystać ma w sumie 6 tys. osób niesamodzielnych – podkreślił.

Zdaniem dyrektora rzeszowskiego WUP liczba osób korzystających z wypożyczalni tego rodzaju sprzętu świadczy o skali problemu i potrzebach mieszkańców Podkarpacia.

Osoby chore, które bez niezbędnego wyposażenia nie mogłyby przebywać w domu, to osoby, które nie mają środków finansowych na zakup sprzętu, przede wszystkim ze względu na znaczące koszty leczenia i opieki. Często również, zanim otrzymają orzeczenie o niepełnosprawności, które uprawnia do korzystania z dofinansowania ze środków PFRON do zakupu sprzętu, pozostawieni są bez możliwości pomocy

– powiedział.

Ogłoszony konkurs finansowany jest z regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: regionalny rynek pracy, integracja społeczna, jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl