Włochy: wyrzucą śmieci z auta - będzie sroga kara

/ pixabay.com/IgorSaveliev

  

Kara do ponad 400 euro grozi we Włoszech za wyrzucanie śmieci przez okno w samochodzie. Wraz z nadejściem lata i masowych wyjazdów na wakacje nasilają się takie praktyki, które są surowo karane - przypomniały media.

Co trzeci Włoch wyrzuca przez okno samochodu niedopałki papierosa, gumę do żucia, chusteczki do nosa, resztki jedzenia czy nawet butelki i puszki po napojach - wynika z sondażu, przytoczonego przez agencję Ansa. Cytowani przez nią eksperci w dziedzinie ubezpieczeń zwracają uwagę, że to niecywilizowane zachowanie stanowi poważne zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Tym, co powinno powstrzymać przed nim kierowców i pasażerów jest kara przewidziana przez Kodeks Drogowy oraz przepisy dotyczące ochrony środowiska, która wynosi od 105 do 422 euro. Jeden z artykułów Kodeksu zabrania wyraźnie wyrzucania wszelkich odpadków zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postoju np. na światłach.

Przed trzema laty karę tę zaostrzono, gdy przepis połączono z rozporządzeniem o obowiązku ochrony środowiska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

10 mln zł na tworzenie m.in. wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego / stevepb CC0

  

10 mln zł przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na tworzenie na Podkarpaciu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Dofinansowanie może też być przeznaczone na szkolenia z zakresu opieki na osobami niesamodzielnymi. Pieniądze pochodzą z regionalnego programu operacyjnego.

Dyrektor WUP Tomasz Czop poinformował dziś, że w ramach konkursu tworzone mogą być wypożyczalnie nie tylko sprzętu rehabilitacyjnego, ale również wspomagającego lub pielęgnacyjnego.

Sprzęt taki ma służyć wspomaganiu funkcjonowania osób niesamodzielnych w domach rodzinnych. Pobyt w domu rodzinnym, w przypadku braku wskazań do opieki instytucjonalnej, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób chorych i niepełnosprawnych

 – podkreślił.

Na dofinansowanie mogą liczyć również projekty zakładające szkolenia osób opiekujących się osobami niesamodzielnymi, a które wymagają rehabilitacji. Ze szkoleń takich mogą skorzystać m.in. członkowie rodzin i opiekunowie prawni.

Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. zł. Wnioski można składać od 17 grudnia 2018 r. do 11 stycznia 2019 r.

Czop przypomniał, że w ramach poprzedniego konkursu dofinansowano 16 wypożyczalni, a wartość projektów przekroczyła 14,5 mln zł. - Ze wsparcia skorzystało ponad 3 tys. osób, a do końca realizacji działań skorzystać ma w sumie 6 tys. osób niesamodzielnych – podkreślił.

Zdaniem dyrektora rzeszowskiego WUP liczba osób korzystających z wypożyczalni tego rodzaju sprzętu świadczy o skali problemu i potrzebach mieszkańców Podkarpacia.

Osoby chore, które bez niezbędnego wyposażenia nie mogłyby przebywać w domu, to osoby, które nie mają środków finansowych na zakup sprzętu, przede wszystkim ze względu na znaczące koszty leczenia i opieki. Często również, zanim otrzymają orzeczenie o niepełnosprawności, które uprawnia do korzystania z dofinansowania ze środków PFRON do zakupu sprzętu, pozostawieni są bez możliwości pomocy

– powiedział.

Ogłoszony konkurs finansowany jest z regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: regionalny rynek pracy, integracja społeczna, jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl