Kwestia Vidy

Prawdziwe gromy spadły na głowę chorwackiego obrońcy Domagoja Vidy. Po wygranym z reprezentacją Rosji ćwierćfinale mundialu – strzelił w nim bramkę – w internecie pojawił się filmik, na którym w towarzystwie byłego kolegi z reprezentacji Ognjena Vukojevicia wykrzykuje hasło „Sława Ukrainie!”.

Dodać warto, że obaj byli zawodnikami Dynama Kijów, a Vida współpracę z ukraińskim klubem zakończył dopiero co, więc jest dobrze poinformowany ws. wojny, którą Rosja toczy z Ukrainą. Oczywiście na sam filmik zareagowali Rosjanie, domagając się przeprosin i kary dla chorwackiej federacji piłkarskiej. Ciekawe, dlaczego ich tak to oburzyło? Prawdę mówiąc, nie podobają mi się wytyczne FIFA, że futbol, ta bezkrwawa wojna czasów pokoju, ma być apolityczny. Piłkarze i kibice mają być według piłkarskiej federacji jak bezduszne roboty. Poglądy powinni zostawiać za bramą stadionu. Wszelkie transparenty w jakikolwiek sposób nawiązujące do historii czy sytuacji politycznej są karane grzywnami. Podobnie takież okrzyki. Ale z drugiej strony pieniądze od Rosjan, czyli agresora w wojnie na Ukrainie, brać FIFA może. Czy to czasem nie jest hipokryzja?

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nie „Kler” przyniesie laicyzację

Nieliczni widzieli już film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”, ale niemal każdy ma  już na jego temat coś do powiedzenia. Dla jednych to argument na rzecz odejścia z Kościoła, dla innych obrzydliwy pamflet na wspaniałą instytucję.

Niezależnie jednak od nastawienia do tego filmu warto uświadomić sobie jedno: to nie on ogołocił Kościół z młodzieży i nie on sprawił, że instytucjonalnie Kościół słabnie. On co najwyżej da im uzasadnienie tego, dlaczego młodych, i to już od dawna, tam nie ma. I dlatego dla nas istotniejsza jest odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego młodzi i ci starsi również nie spotkali w nim Jezusa? Dlaczego nie zostali napełnieni Duchem Świętym? Dlaczego nie byliśmy w stanie przekazać im jedynego sensu bycia w Kościele, jakim jest spotkanie z żywym Bogiem? Bez tego Kościół jest pusty i w zasadzie niepotrzebny. Bez tego spotkania jest tylko jedną z wielu, choć głoszącą normy i zasady, instytucją. Jeśli więc ten film zniszczy wiarę czy będzie istotnym elementem fali laicyzacji, to dlatego, że wcześniej ja i Ty, a szerzej Kościół w Polsce zawalił pracę nad ewangelizacją, zadowolił się zarządzaniem i duszpasterstwem, a nie walką o każdą duszę.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl