74 lata temu rozpoczęła się operacja Ostra Brama

/ By unknown, after description page of the polish national archive - Polish national archive, signature: 37-1385; http://audiovis

  

74 lata temu – 7 lipca 1944 roku – zaczęła się operacja Ostra Brama – początek walk żołnierzy Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu AK z Niemcami o Wilno. Odziały dowodzone przez płk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" atakowały miasto wspólnie z Armią Czerwoną. Plan operacji opracowano w marcu 1944 roku w ramach akcji „Burza”, czyli występowania wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”.

Rozkaz operacyjny nr 1 „Ostra Brama” zawierał ogólne wytyczne walki o miasto i wycinkowe rozkazy dla oddziałów partyzanckich. Dowódcą operacji  został ppłk „Poleszczuk”. Uderzenie planowano wykonać pięcioma zgrupowaniami partyzanckimi: nr 1 „Wschód” – pod dowództwem mjr. Antoniego Olechnowicza „Pohoreckiego”, nr 2 „Północ” – mjr. „Węgielnego”, nr 3 „Południowy Wschód” – mjr. „Jaremy”, nr 4 „Południe” – mjr. Stanisława Sędziaka „Warty”, nr 5 „Zachód” – rtm. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Garnizonem wileńskim miał dowodzić ppłk „Ludwik”. Pozostałe zgrupowania wykonywały uderzenia pomocnicze. Datę uderzenia ustalono na 7 lipca, o godz. 23. 

Ponieważ Armia Czerwona zbliżała się szybciej, już o świcie 7 lipca, „Wilk” zdecydował o natychmiastowym rozpoczęciu akcji. Mimo, iż nie udało się skoncentrować tyle sił, ile zakładano, rozpoczęto intensywne walki z Niemcami. Ok. godz. 12 do walczących oddziałów AK dołączyły regularne jednostki rosyjskie. Sześć dni później Wilno zostało wyzwolone.

Pchor. Jerzy Jensch „Krepdeszyn” i kpr. Artur Rychter „Zan” zawiesili biało-czerwoną flagę na wieży zamkowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nawalny może już opuścić Rosję?

Aleksiej Nawalny / By Bogomolov.PL - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26783801

  

Z najnowszych informacji potwierdzonych przez rosyjską służbę komornicza wynika, że anulowany został zakaz wyjazdu za granicę, którym wcześniej objęto jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Ppozycjonista zapłacił grzywnę, w związku z czym zniesiono nałożone na niego ograniczenia i zakazy.

Z bazy komorników sądowych wynika, że przeciwko Nawalnemu wszczęte zostało postępowanie w celu egzekucji nałożonej na niego grzywny. W bazie danych komorników obwodu kirowskiego znajduje się informacja o postępowaniu wszczętym 9 listopada br. Dotyczy ono egzekucji grzywny w wysokości ok. 2,1 mln rubli (prawie 31 tys. USD). Karę tę sąd nałożył na opozycyjnego polityka w związku z domniemanymi defraudacjami na szkodę spółki Kirowles.

Nawalny zamieścił dziś po południu na swoim blogu zdjęcie rachunku potwierdzającego spłatę grzywny. Dokonanie opłaty potwierdziła też służba komornicza - podał TASS.

Polityk ocenia, że zakaz wyjazdu za granicę nałożono na niego nielegalnie, ponieważ nie został o nim powiadomiony odpowiednio wcześniej.

Jeszcze dziś rano Nawalny informował, że zabrano mu paszport na lotnisku, gdy udawał się na ogłoszenie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w dotyczącej go sprawie, i nie pozwolono mu wyjechać. Trybunał ten powinien 15 listopada wydać orzeczenie w sprawie skargi Nawalnego przeciwko rządowi Rosji. Opozycjonista wskazywał w tej skardze, że w latach 2012-2014 został siedmiokrotnie zatrzymany, aresztowany i skazany na kary administracyjne. Nawalny argumentuje, że w ten sposób naruszano jego prawa z powodów politycznych.

Europejski Trybunał już raz rozpatrywał tę sprawę i w 2017 roku zadecydował, że w sześciu przypadkach prawa Nawalnego zostały naruszone.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl