74 lata temu rozpoczęła się operacja Ostra Brama

/ By unknown, after description page of the polish national archive - Polish national archive, signature: 37-1385; http://audiovis

  

74 lata temu – 7 lipca 1944 roku – zaczęła się operacja Ostra Brama – początek walk żołnierzy Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu AK z Niemcami o Wilno. Odziały dowodzone przez płk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" atakowały miasto wspólnie z Armią Czerwoną. Plan operacji opracowano w marcu 1944 roku w ramach akcji „Burza”, czyli występowania wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”.

Rozkaz operacyjny nr 1 „Ostra Brama” zawierał ogólne wytyczne walki o miasto i wycinkowe rozkazy dla oddziałów partyzanckich. Dowódcą operacji  został ppłk „Poleszczuk”. Uderzenie planowano wykonać pięcioma zgrupowaniami partyzanckimi: nr 1 „Wschód” – pod dowództwem mjr. Antoniego Olechnowicza „Pohoreckiego”, nr 2 „Północ” – mjr. „Węgielnego”, nr 3 „Południowy Wschód” – mjr. „Jaremy”, nr 4 „Południe” – mjr. Stanisława Sędziaka „Warty”, nr 5 „Zachód” – rtm. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Garnizonem wileńskim miał dowodzić ppłk „Ludwik”. Pozostałe zgrupowania wykonywały uderzenia pomocnicze. Datę uderzenia ustalono na 7 lipca, o godz. 23. 

Ponieważ Armia Czerwona zbliżała się szybciej, już o świcie 7 lipca, „Wilk” zdecydował o natychmiastowym rozpoczęciu akcji. Mimo, iż nie udało się skoncentrować tyle sił, ile zakładano, rozpoczęto intensywne walki z Niemcami. Ok. godz. 12 do walczących oddziałów AK dołączyły regularne jednostki rosyjskie. Sześć dni później Wilno zostało wyzwolone.

Pchor. Jerzy Jensch „Krepdeszyn” i kpr. Artur Rychter „Zan” zawiesili biało-czerwoną flagę na wieży zamkowej.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki: U źródeł naszego państwa stały nie łupieżcze wyprawy, tylko ciężka praca

/ screen TVP Info

  

- Jestem pewien, że bez etosu pracy rolników, bez wiary rolników w Polskę, bez ciężkiej, żmudnej pracy i życzliwości Polska nie byłaby i nie będzie tak silna i potężna jak może być. (...) U źródeł państwa stała praca na roli, ciężka praca, nie wyprawy łupieżcze, tylko ciężka praca i wiarę w dbałość o ziemię i miłość do tej ziemi - powiedział podczas święta "Wdzięczni polskiej wsi" premier Mateusz Morawiecki.

- Szczęść Boże, dzień dobry, witaj, polska wsi

- rozpoczął swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

- Chciałem wyrazić największe podziękowanie za to, co robicie dla naszej ojczyzny, dbając o jej zasoby, tradycję, kulturę, o nią całą. Dzisiaj spotykamy się nieprzypadkowo w 100-lecie odzyskania niepodległości. Nie byłoby jej bez trudu ludzi polskiej wsi, którzy przechowali największe wartości polskiej kultury, polski język, tradycje. To wasza wielka zasługa, wielka zasługa naszych przodków - ten cud niepodległości, który niesiemy jak żagiew w przyszłość

- przypomniał prezes Rady Ministrów. 

- Jestem pewien, że bez etosu pracy rolników, bez wiary rolników w Polskę, bez ciężkiej, żmudnej pracy i życzliwości Polska nie byłaby i nie będzie tak silna i potężna jak może być. Nawet nazwa naszego najpiękniejszego kraju pochodzi od plemenia Polan, a ta - od słowa pole. U źródeł państwa stała praca na roli, ciężka praca, nie wyprawy łupieżcze, tylko ciężka praca i wiarę w dbałość o ziemię i miłość do tej ziemi

- dodał premier.

Pierwsze święto „Wdzięczni polskiej wsi” w Wąwolnicy zainaugurowała msza święta celebrowana przez metropolitę lubelskiego, abpa Stanisława Budzika.

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl