Pożegnanie Ireny Szewińskiej. "Królowa królowej sportu" spoczęła w Alei Zasłużonych

Śp. Irena Szewińska / By Sławek - Szewińska Irena, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2994603

Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ireny Szewińskiej - najwybitniejszej polskiej lekkoatletki wszech czasów, rekordzistki świata i siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej. W uroczystościach wzięły udział najwyższe władze państwowe i przedstawiciele środowisk sportowych z całego świata. Irena Szewińska spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

W pogrzebie Ireny Szewińskiej udział wzięli m.in. para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe, a także delegacje kilku europejskich komitetów olimpijskich.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów.

"Królowa królowej sportu" - tak prezydent Andrzej Duda mówił o Szewińskiej podczas uroczystości pogrzebowych. I dodał:

Była wspaniała pod każdym względem. Myślę, że mogę to powiedzieć - miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski. Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to wdzięczni.

W czasie uroczystości pogrzebowych Ireny Szewińskiej głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki.

Była wielką nadzieją dla Polski w trudnych czasach. Dawała chwałę polskiemu sportowi, była wzorem nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich Polaków - mówił.

Na uroczystości pogrzebowe do Warszawy przybyli sportowi oficjele z całego świata.

Każdy, kto był świadkiem jej występów sportowych widział, w jakim stylu osiąga sukcesy, widział, że towarzyszy temu nieodparta elegancja. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Ireną jako przyjaciółką, zetknęli się z jej wielkim ciepłem i serdecznością.

- wspominał Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Z kolei minister sportu i turystyki Witold Bańka wspomniał, że powiedzieć o Szewińskiej "wybitna" to za mało. "Była najwybitniejszą polską sportsmenką, pierwszą damą polskiego sportu, naszą sportową matką" - podkreślił.

Irena Szewińska - wiceprezes PKOl i członkini MKOl - zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie. Miała 72 lata.

Zwycięski bieg na MŚ w 1977 roku:

Bieg po złoto na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku:

 Komentarz po zdobyciu złotego medalu IO:

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będą pieniądze na żłobki w Łódzkiem. Wszystko za sprawą programu "Maluch Plus"

/ Twitter.com/@E_Rafalska

  

Dzięki zmianom w programie "Maluch plus" i większemu dofinansowaniu rośnie wskaźnik użłobkowienia. Cieszy, że nowe miejsca powstają także w tych najmniejszych gminach – powiedziała dziś w Łęczycy minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau poinformował, że w 2018 r. z programu "Maluch plus" trafi do województwa 14 mln zł.

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczyła w uroczystym otwarciu żłobka miejskiego w Łęczycy. Powstał on dzięki dofinansowaniu z rządowego programu "Maluch plus".

Pierwszy miejski żłobek w Łęczycy powstał w budynku przedszkola nr 2. Dla najmłodszych mieszkańców tego miasta przygotowano 18 miejsc. Remont i wyposażenie pomieszczeń kosztowały około 120 tys. zł. Dotacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokryła 80 proc. kosztów inwestycji.

- Jestem ogromnie zadowolona, że w Łęczycy – miejscowości, w której do tej pory nie funkcjonowała żadna instytucja opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia, powstał nowy żłobek, który proponuje opiekę dla osiemnaściorga dzieci. Dla nas to niezwykle ważne, że powstają takie placówki w niewielkich miejscowościach, w których do tej pory ich nie było

– powiedziała Rafalska.

Powstawanie takich miejsc – podkreśliła minister – pozwala rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Zaznaczyła, że dzięki temu życie w mniejszych miejscowościach staje się łatwiejsze niż w dużych miastach. Podziękowała też władzom samorządowym za zaangażowanie w inicjatywę.

- Nasz rządowy program "Maluch plus" wspiera właśnie takie samorządowe inicjatywy. Dofinansowuje modernizacje bądź inwestycje, a następnie pobyt dziecka. Dzięki zmianom w programie i większemu dofinansowaniu rośnie wskaźnik użłobkowienia

 – wyjaśniła minister.

Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej wskazała, że dzięki rządowym działaniom w ponad dwa lata liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi zwiększyła się w kraju o 70 proc.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau poinformował, że w 2018 r. z programu "Maluch plus" trafi do województwa 14 mln zł. Pieniądze te pozwolą utworzyć blisko 800 nowych miejsc dla dzieci. Dofinansują też ponad 1,6 tys. już istniejących.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl