Pożegnanie Ireny Szewińskiej. "Królowa królowej sportu" spoczęła w Alei Zasłużonych

Śp. Irena Szewińska / By Sławek - Szewińska Irena, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2994603

Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ireny Szewińskiej - najwybitniejszej polskiej lekkoatletki wszech czasów, rekordzistki świata i siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej. W uroczystościach wzięły udział najwyższe władze państwowe i przedstawiciele środowisk sportowych z całego świata. Irena Szewińska spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

W pogrzebie Ireny Szewińskiej udział wzięli m.in. para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe, a także delegacje kilku europejskich komitetów olimpijskich.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów.

"Królowa królowej sportu" - tak prezydent Andrzej Duda mówił o Szewińskiej podczas uroczystości pogrzebowych. I dodał:

Była wspaniała pod każdym względem. Myślę, że mogę to powiedzieć - miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski. Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to wdzięczni.

W czasie uroczystości pogrzebowych Ireny Szewińskiej głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki.

Była wielką nadzieją dla Polski w trudnych czasach. Dawała chwałę polskiemu sportowi, była wzorem nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich Polaków - mówił.

Na uroczystości pogrzebowe do Warszawy przybyli sportowi oficjele z całego świata.

Każdy, kto był świadkiem jej występów sportowych widział, w jakim stylu osiąga sukcesy, widział, że towarzyszy temu nieodparta elegancja. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Ireną jako przyjaciółką, zetknęli się z jej wielkim ciepłem i serdecznością.

- wspominał Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Z kolei minister sportu i turystyki Witold Bańka wspomniał, że powiedzieć o Szewińskiej "wybitna" to za mało. "Była najwybitniejszą polską sportsmenką, pierwszą damą polskiego sportu, naszą sportową matką" - podkreślił.

Irena Szewińska - wiceprezes PKOl i członkini MKOl - zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie. Miała 72 lata.

Zwycięski bieg na MŚ w 1977 roku:

Bieg po złoto na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku:

 Komentarz po zdobyciu złotego medalu IO:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Alternatywny marsz równości - LGBT zawitało do Gdyni

Wear It With Pride / flickr.com/Annamaria Vidović /CC BY-SA 2.0

  

Ok. 300 osób wzięło dzisiaj udział w Gdyni w Marszu Równych. Demonstracja, nawiązująca do Marszów Równości w innych miastach, przebiegała pod hasłami walki o prawa osób LGBT oraz innych wykluczonych grup społecznych. Była to pierwsza tego typu manifestacja w Gdyni.

Uczestnicy przemaszerowali kilka kilometrów spod pomnika Ofiar Grudnia'70 niedaleko Urzędu Miejskiego na Skwer Arki Gdyni obok Bulwaru Nadmorskiego. Marsz odbył się m.in. chodnikiem wzdłuż Świętojańskiej, głównej ulicy w Gdyni.

Dlaczego Marsz Równych, a nie Równości? Przede wszystkim po wydarzeniach w Lublinie uznaliśmy, że jest potrzeba wydarzenia oddolnego, przeciwnego kaprysom establishmentu. Oczywiście walczymy o prawa osób LGBT - to jest kręgosłup ideologiczny tego wydarzenia. Zgromadziliśmy się też jednak tutaj pod hasłami antyrasistowskimi, anfyfaszystowskimi i antynacjonalistycznymi. Chcemy społeczeństwa, które jest naprawdę równe, a nie po prostu takiego, które tylko deklaruje się, że jest równe, a wszyscy obywatele nie mają tych samych praw

- mówił organizator manifestacji Michał Goworowski z Partii Razem.

Dodał, że gdyńska inicjatywa jest "pierwszą alternatywą" wobec innych Marszów Równości.

Alternatywą wobec status quo. Oczywiście można powiedzieć, że na Marszach Równości w całej Polsce, na paradzie warszawskiej pojawiała się narracja pro pracownicza i antyfaszystowska. Jednak pozostała tylko w formie luźnych haseł. W Marszu Równych profil ekonomiczno-społeczny jest fundamentalny: walczymy o wyzwolenie środowiska LGBT oraz innych grup wykluczonych, osób niepełnosprawnych, kobiet, osób innych narodowości i religii. Nie promujemy tęczowego kapitalizmu, korporacji, które obliczyły, że kupno baneru na Marszu Równości trafia w ich target. A przede wszystkim, nie promujemy skompromitowanych neoliberalnych partii

- wyjaśnił Goworowski.

Podczas Marszu Równych jego uczestnicy skandowali takie hasła jak: "Nasza Gdynia jest tęczowa", "Wolność, równość, akceptacja", "Solidarność naszą bronią", "Chcemy kochać, nie umierać".

Na placu przed pomnikiem Ofiar Grudnia'70 oraz na Skwerze Arki Gdyni zgromadziła się kilkunastoosobowa grupa przeciwników Marszu Równych. Usiłowała zakłócić tę demonstrację wznosząc głośno hasła m.in. "Bóg, honor i ojczyzna", "Sodomici, lesby, geje, cała Gdynia z was się śmieje", "Nie tęczowa, nie czerwona, tylko polska narodowa".

Przeciwnicy Marszu Równych mieli też ze sobą duży transparent z napisem "Rodzina fundamentem narodu". Zwaśnione grupy odgradzała jednak skutecznie bardzo liczna grupa policjantów, która od początku do końca ochraniała marsz.

Współorganizatorami Marszu Równych w Gdyni były m.in. Partia Razem, Amnesty International, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa, a także lokalne grupy nieformalne – Kobiety w Czerni, Edukacja Seksualna Gdynia i Marzę o Gdyni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl