Dziś święto Służby Więziennej

/ Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta

Służba Więzienna to jedna z kluczowych formacji dla bezpieczeństwa państwa, wymagająca wysokich kwalifikacji; ważne, by była nowoczesna i odpowiadała na wyzwania współczesnego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów święta Służby Więziennej.

Na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Służby Więziennej pod narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Antoniego Padewskiego, którą odprawił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński. Następnie przedstawiciele SW przemaszerowali na pl. Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna część obchodów z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

- Służba Więzienna to nie jest taka służba, która byłaby pełniona w świetle i blasku reflektorów; to służba, która najczęściej dla społeczeństwa jest mało widoczna, często bywa także i niewdzięczna, bo to służba bardzo trudna, wymagająca niezwykle wysokich kwalifikacji zawodowych, etycznych i moralnych 

- mówił prezydent podczas Centralnych Obchodów Święta Służby Więziennej, odbywających się pod jego patronatem.

Zdaniem Dudy, "niezwykle ważne" jest, by była to formacja nowoczesna, która jest w stanie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata "jakie istnieją dla bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Prezydent wyraził też nadzieję, że modernizacja Służby Więziennej pomoże jej funkcjonariuszom wypełniać swoje obowiązki "jeszcze doskonalej i bezpieczniej".

- Pełnicie jedną z najważniejszych i kluczowych służb dla bezpieczeństwa państwa 

- oświadczył prezydent, zwracając się do funkcjonariuszy tej formacji zgromadzonych na warszawskim Placu Piłsudskiego. Według niego, każdy obywatel docenia ich pracę.

Wcześniej odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy Służby Więziennej. Przyznano także pośmiertne odznaczenia "Za zasługi w pracy penitencjarnej".

- Ogromnie się cieszę, że tylu młodych ludzi w stopniu oficera będzie od dzisiaj w tej formacji (...) To niezwykle ważne, by w służbie było jak najwięcej ludzi bardzo dobrze przygotowanych, wysoko wykształconych - mówił prezydent.

Głos zabrał również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zaznaczył, że nie ma bezpieczeństwa państwa bez Służby Więziennej. Dodał, że to służba"absolutnie wyjątkowa" dla Polski.

- Nie bez powodu marszałek Józef Piłsudski jako jedną z pierwszych instytucji w nowo tworzącym się państwie w 1918 r. powołał Straż Więzienną. Dlatego, że wiedział, że nie ma bezpieczeństwa państwa polskiego bez Straży Więziennej 

- powiedział Jaki i dodał, że dla obywateli Polski najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Premier Mateusz Morawiecki w liście z okazji święta tej formacji napisał, że zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest "absolutnym priorytetem polskiego rządu".

- Wielka w tym rola funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy każdego dnia chronią społeczeństwo przed sprawcami przestępstw - dodał. Podkreślił, że nowoczesne państwo potrzebuje nowoczesnych służb - "otwartych na nowe idee i odważnie patrzących w przyszłość, by jak najlepiej wypełniać swe zadania".

- Taka jest służba więzienna, przechodząca kompleksową reformę - nowa i zmodernizowana infrastruktura, nowe wyposażenie, nowe zasady rekrutacji i kształcenia funkcjonariuszy przyczynią się do jej rozwoju - ocenił premier.

Wskazał, że w budowaniu przyszłości tej służby znaczenie ma również "pamięć o jej tożsamości i dziedzictwie".

- Dzisiejsze uroczystości nabierają szczególnego wyrazu w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Oddajemy dzisiaj cześć funkcjonariuszom, którzy swą ciężką i odpowiedzialną pracą, umacniali odradzającą się Rzeczpospolitą (...). Dzisiejsi funkcjonariusze z dumą niosą testament i przywołują etos tych poprzedników z okresu międzywojnia - ich dzieło trwa i rozwija się - zaznaczył premier.

Szef rządu podziękował funkcjonariuszom SW za "codzienną, niełatwą i odpowiedzialną służbę". Życzył również "sukcesów i sił do sprostania wszelkim wyzwaniom, a także osobistej satysfakcji z wypełniania zadań zwiększających bezpieczeństwo rodaków".

List od premiera odczytał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Po oficjalnych wystąpieniach władz państwowych prezydent Andrzej Duda i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Obchody zakończyły się uroczystą defiladą pododdziałów Służby Więziennej.

Służba Więzienna jest trzecią największa formacją mundurową w Polsce. Kompania reprezentacyjna SW bierze m.in. udział w uroczystościach państwowych upamiętniających najważniejsze wydarzenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mecenas buduje napięcie przed przesłuchaniem Czarneckiego? KNF odpiera zarzuty

Roman Giertych / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Pełnomocnik biznesmena - Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy biznesmena z Chrzanowskim. Dziś mecenas poinformował, że drugie zawiadomienie jakie złożył w prokuraturze, wskazywało na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej. Rzecznik KNF Jacek Barszczewski uznał zarzuty Giertycha za bezpodstawne.

W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne - twierdzi rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Giertych zarzuca KNF nadużycie uprawnień i wskazuje na "możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia" Getin Noble Banku.

W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne

- napisał rzecznik KNF w stanowisku przysłanym do PAP. [polecam:https://niezalezna.pl/245476-pelnomocnik-czarneckiego-oczywiscie-giertych]

Dodał, że na szczegółowe pytania nie może odpowiedzieć, ponieważ jest to "niemożliwe z uwagi na fakt, że ich zakres dotyczy działań nadzorczych UKNF i objęty jest ustawową tajemnicą zawodową, a także z uwagi na dobro czynności prowadzonych w tej sprawie przez właściwe służby".

Mecenas Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy biznesmena, właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. [polecam:https://niezalezna.pl/245826-giertych-podal-termin-przesluchania-leszka-czarneckiego]

Czarnecki w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy ten był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Giertych podkreślił w sobotę, we wpisie zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku, że "drugie zawiadomienie jakie złożył (w prokuraturze) dotyczyło przestępstwa nadużycia uprawnień, ale wskazywało również na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego. Banku, który na początku tej historii był wart na giełdzie kilka miliardów złotych".

Przesłuchanie przez wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach Leszka Czarneckiego odbędzie się 19 listopada.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl