Słowacy wyszli na ulice. Chcą wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza

/ By Ing.Mgr.Jozef Kotulič [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Na wezwanie inicjatywy Na rzecz Przyzwoitej Słowacji zorganizowano dzisiaj w Bratysławie kolejną, ósmą już demonstrację, domagając się wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej oraz zarzucając rządowi, że nic w tej sprawie nie robi.

Niewyjaśnione do tej pory zabójstwo reportera śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej w końcu lutego br. wywołało na Słowacji największe od upadku komunizmu protesty uliczne. W ich wyniku doszło do zmiany rządu.

Kuciak w swoim niedokończonym artykule pisał między innymi o aktywności włoskiej mafii na Słowacji i jej powiązaniach z osobami związanymi z byłym premierem Robertem Fico. W swoich tekstach Kuciak zajmował się także niepłaceniem podatków przez firmy z otoczenia Fico.

Dzisiejsza demonstracja wymierzona była w rząd Petera Pellegriniego, który zastąpił gabinet Fico z tej samej partii Kierunek Socjaldemokracja (Smer-SD).

Nasze żądania nie zostały spełnione. Zabójstwo dwojga niewinnych młodych ludzi do dzisiaj nie jest wyjaśnione, a rząd nie ma zaufania. Ten rząd nie oznacza dla nas żadnej zmiany, ten rząd zasługuje na niedostateczną ocenę 

– mówili w centrum Bratysławy organizatorzy protestu Karolina Farska i Juraj Szeliga. Zarzucali też rządowi, że nie rozwiązuje problemów edukacji, służby zdrowia oraz rolnictwa.

Na demonstracji w centrum Bratysławy pojawili się także rolnicy, którzy od kilku dni protestują przeciwko polityce gabinetu Pellegriniego. Do stolicy przyjechali traktorami przemierzając nierzadko cały kraj. Między innymi chcieli zwrócić uwagę na problemy z uzyskiwaniem unijnych dotacji, a także na działalność spekulantów, którzy - jak twierdzą - starają się pozbawić ich prawa do ziemi.

Demonstracje zorganizowano też w Koszycach i Bańskiej Bystrzycy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nawalny może już opuścić Rosję?

Aleksiej Nawalny / By Bogomolov.PL - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26783801

  

Z najnowszych informacji potwierdzonych przez rosyjską służbę komornicza wynika, że anulowany został zakaz wyjazdu za granicę, którym wcześniej objęto jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Ppozycjonista zapłacił grzywnę, w związku z czym zniesiono nałożone na niego ograniczenia i zakazy.

Z bazy komorników sądowych wynika, że przeciwko Nawalnemu wszczęte zostało postępowanie w celu egzekucji nałożonej na niego grzywny. W bazie danych komorników obwodu kirowskiego znajduje się informacja o postępowaniu wszczętym 9 listopada br. Dotyczy ono egzekucji grzywny w wysokości ok. 2,1 mln rubli (prawie 31 tys. USD). Karę tę sąd nałożył na opozycyjnego polityka w związku z domniemanymi defraudacjami na szkodę spółki Kirowles.

Nawalny zamieścił dziś po południu na swoim blogu zdjęcie rachunku potwierdzającego spłatę grzywny. Dokonanie opłaty potwierdziła też służba komornicza - podał TASS.

Polityk ocenia, że zakaz wyjazdu za granicę nałożono na niego nielegalnie, ponieważ nie został o nim powiadomiony odpowiednio wcześniej.

Jeszcze dziś rano Nawalny informował, że zabrano mu paszport na lotnisku, gdy udawał się na ogłoszenie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w dotyczącej go sprawie, i nie pozwolono mu wyjechać. Trybunał ten powinien 15 listopada wydać orzeczenie w sprawie skargi Nawalnego przeciwko rządowi Rosji. Opozycjonista wskazywał w tej skardze, że w latach 2012-2014 został siedmiokrotnie zatrzymany, aresztowany i skazany na kary administracyjne. Nawalny argumentuje, że w ten sposób naruszano jego prawa z powodów politycznych.

Europejski Trybunał już raz rozpatrywał tę sprawę i w 2017 roku zadecydował, że w sześciu przypadkach prawa Nawalnego zostały naruszone.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl