Słowacy wyszli na ulice. Chcą wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza

/ By Ing.Mgr.Jozef Kotulič [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Na wezwanie inicjatywy Na rzecz Przyzwoitej Słowacji zorganizowano dzisiaj w Bratysławie kolejną, ósmą już demonstrację, domagając się wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej oraz zarzucając rządowi, że nic w tej sprawie nie robi.

Niewyjaśnione do tej pory zabójstwo reportera śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej w końcu lutego br. wywołało na Słowacji największe od upadku komunizmu protesty uliczne. W ich wyniku doszło do zmiany rządu.

Kuciak w swoim niedokończonym artykule pisał między innymi o aktywności włoskiej mafii na Słowacji i jej powiązaniach z osobami związanymi z byłym premierem Robertem Fico. W swoich tekstach Kuciak zajmował się także niepłaceniem podatków przez firmy z otoczenia Fico.

Dzisiejsza demonstracja wymierzona była w rząd Petera Pellegriniego, który zastąpił gabinet Fico z tej samej partii Kierunek Socjaldemokracja (Smer-SD).

Nasze żądania nie zostały spełnione. Zabójstwo dwojga niewinnych młodych ludzi do dzisiaj nie jest wyjaśnione, a rząd nie ma zaufania. Ten rząd nie oznacza dla nas żadnej zmiany, ten rząd zasługuje na niedostateczną ocenę 

– mówili w centrum Bratysławy organizatorzy protestu Karolina Farska i Juraj Szeliga. Zarzucali też rządowi, że nie rozwiązuje problemów edukacji, służby zdrowia oraz rolnictwa.

Na demonstracji w centrum Bratysławy pojawili się także rolnicy, którzy od kilku dni protestują przeciwko polityce gabinetu Pellegriniego. Do stolicy przyjechali traktorami przemierzając nierzadko cały kraj. Między innymi chcieli zwrócić uwagę na problemy z uzyskiwaniem unijnych dotacji, a także na działalność spekulantów, którzy - jak twierdzą - starają się pozbawić ich prawa do ziemi.

Demonstracje zorganizowano też w Koszycach i Bańskiej Bystrzycy.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister szczerze o stanie polskiego sądownictwa: W głowach nam się nie mieściło, że jest tak fatalnie

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

– W głowach nam się nie mieściło, że z polskim sądownictwem jest tak fatalnie, że była I prezes Sądu Najwyższego będzie w jawny sposób ignorować obowiązujące w Polsce prawo i będzie sobie wybierać, które ustawy ją obowiązują, a które nie – mówił w "Polsat News" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin.

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m. in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Jacek Sasin przyznał w Polsat News, że partia rządząca "chciała w sposób cywilizowany zaproponować Polakom reformę sądownictwa, również Sądu Najwyższego".

W głowach nam się nie mieściło, że z polskim sądownictwem jest tak fatalnie, że była I prezes Sądu Najwyższego będzie w jawny sposób ignorować obowiązujące w Polsce prawo i będzie sobie wybierać, które ustawy ją obowiązują, a które nie – przyznał.

Minister wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało "przepisy wynikające wprost z konstytucji, dotyczące wieku emerytalnego sędziów".

Opisaliśmy w jasny sposób tę procedurę. Daliśmy prawo sędziom, którzy skończyli 65 lat  do tego, aby ubiegać się o przedłużenie swojego mandatu, tak jak to dotyczy wszystkich sędziów. Niestety mamy do czynienia z działaniami, które nie mają nic wspólnego z praworządnością ze strony opozycji, ze strony byłej I prezes SN i musimy na to reagować. Chcemy przyspieszyć procedurę wyboru nowego prezesa – tłumaczył.

Źródło: polsatnews.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl