Rozbito międzynarodowy chiński gang

/ SW1994 \ CC0

  

Hiszpańska policja we współpracy z Europolem oraz z organami ścigania Portugalii i Rumunii rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, powiązaną z chińskimi firmami. Gang nielegalnie wprowadzał na terenie UE towary wyprodukowane w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL).

Jak poinformowała dziś Komenda Główna Policji w Madrycie, w trakcie operacji, prowadzonej równocześnie w Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, zatrzymanych zostało łącznie 13 członków gangu.

Podczas akcji, prowadzonej pod kryptonimem Alquimia, policja zabezpieczyła też dokumentację dotyczącą nielegalnego sprowadzania z Chin produktów do Europy. Towary te były wprowadzane do obrotu w kilku krajach Unii Europejskiej.

Prokuratura zarzuca zatrzymanym również udział w organizacji przestępczej, pranie pieniędzy, a także oszustwa podatkowe i inne nadużycia o charakterze gospodarczym, w tym unikanie płacenia ceł.

Podczas przeszukań na terenie 23 posesji należących do członków gangu funkcjonariusze natrafili na około 8 mln euro w gotówce. Pieniądze o nominałach 50, 100 i 500 euro były zapakowane w kartony po obuwiu i sprzęcie elektronicznym.

Z akt śledztwa wynika, że łączna wartość środków, które zdefraudowali przestępcy powiązani z chińskimi spółkami przekracza kwotę 40 mln euro.

Według hiszpańskiej policji gang przekazywał aż 75 proc. swojego utargu na konta chińskich spółek. Na ślady pierwszych transferów tych pieniędzy, realizowanych z Hiszpanii, Portugalii i Rumunii do ChRL, funkcjonariusze natrafili w kwietniu 2017 r.

22 maja policja z Hiszpanii przeprowadziła inną dużą operację, w efekcie której rozbito struktury chińskiej organizacji mafijnej, która dopuszczała się m.in. handlu ludźmi, bronią i narkotykami, a także prania pieniędzy. Łącznie aresztowanych zostało prawie 60 osób, a 50 innych wylegitymowanych i spisanych przez funkcjonariuszy.

 

Z kolei w październiku 2017 r. w innej dużej operacji przeciwko chińskiej mafii policja aresztowała 55 osób oskarżonych m.in. o fałszowanie dokumentów, pranie pieniędzy, przemyt, a także oszustwa podatkowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tatrzańska choinka ozdobi dom Jana Pawła II

/ DomJP2 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Choinkę z Doliny Kościeliskiej u podnóża Tatr otrzyma Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach od górali, którzy w ten sposób nawiążą do tradycji przekazywania przed laty drzewek do Watykanu.

Choinka w przyszłą środę stanie w salonie mieszkania Wojtyłów, które jest sercem Muzeum. Zaproszeni goście udekorują ją ozdobami, które powstaną w czasie prowadzonych przez instytucję warsztatów świątecznych. Ich najmłodsi uczestnicy przygotowują tradycyjne zabawki ze słomy, papieru i bibuły, nawiązujące formą do tych, jakimi strojono choinki przed II wojną.

Górale zawozili papieżowi do Watykanu choinkę przed Bożym Narodzeniem w latach 1997-2004.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r.

Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl