Rozbito międzynarodowy chiński gang

/ SW1994 \ CC0

  

Hiszpańska policja we współpracy z Europolem oraz z organami ścigania Portugalii i Rumunii rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, powiązaną z chińskimi firmami. Gang nielegalnie wprowadzał na terenie UE towary wyprodukowane w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL).

Jak poinformowała dziś Komenda Główna Policji w Madrycie, w trakcie operacji, prowadzonej równocześnie w Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, zatrzymanych zostało łącznie 13 członków gangu.

Podczas akcji, prowadzonej pod kryptonimem Alquimia, policja zabezpieczyła też dokumentację dotyczącą nielegalnego sprowadzania z Chin produktów do Europy. Towary te były wprowadzane do obrotu w kilku krajach Unii Europejskiej.

Prokuratura zarzuca zatrzymanym również udział w organizacji przestępczej, pranie pieniędzy, a także oszustwa podatkowe i inne nadużycia o charakterze gospodarczym, w tym unikanie płacenia ceł.

Podczas przeszukań na terenie 23 posesji należących do członków gangu funkcjonariusze natrafili na około 8 mln euro w gotówce. Pieniądze o nominałach 50, 100 i 500 euro były zapakowane w kartony po obuwiu i sprzęcie elektronicznym.

Z akt śledztwa wynika, że łączna wartość środków, które zdefraudowali przestępcy powiązani z chińskimi spółkami przekracza kwotę 40 mln euro.

Według hiszpańskiej policji gang przekazywał aż 75 proc. swojego utargu na konta chińskich spółek. Na ślady pierwszych transferów tych pieniędzy, realizowanych z Hiszpanii, Portugalii i Rumunii do ChRL, funkcjonariusze natrafili w kwietniu 2017 r.

22 maja policja z Hiszpanii przeprowadziła inną dużą operację, w efekcie której rozbito struktury chińskiej organizacji mafijnej, która dopuszczała się m.in. handlu ludźmi, bronią i narkotykami, a także prania pieniędzy. Łącznie aresztowanych zostało prawie 60 osób, a 50 innych wylegitymowanych i spisanych przez funkcjonariuszy.

 

Z kolei w październiku 2017 r. w innej dużej operacji przeciwko chińskiej mafii policja aresztowała 55 osób oskarżonych m.in. o fałszowanie dokumentów, pranie pieniędzy, przemyt, a także oszustwa podatkowe.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na przejeździe kolejowym

/ policja

  

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wypadku, do jakiego doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Gościeszynem a Adamowem koło Wolsztyna w Wielkopolsce. Ranni to pasażerowie samochodu, który zderzył się z szynobusem.

Do wypadku doszło w niedzielę przed godz. 18. Jak tłumaczył podkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji, samochód, którym podróżowała 3-osobowa rodzina, wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy. Według wstępnych ustaleń policji do wypadku doprowadziła najprawdopodobniej ograniczona widoczność spowodowana intensywnymi opadami deszczu.

„W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby podróżujące autem - kobieta, dziecko i mężczyzna, który kierował samochodem”

– powiedział Święcichowski.

Jak dodał, przejazd samochodów przez przejazd, na którym doszło do zdarzenia jest już możliwy, natomiast nadal wstrzymany jest ruch pociągów na trasie z Poznania do Wolsztyna. Utrudnienia w ruchu kolejowym mają potrwać do czasu zakończenia oględzin.

Według radia RMF, które jako pierwsze poinformowało o zdarzeniu, pasażerowie podróżujący szynobusem zostali przewiezieni podstawionym autobusem na dworzec w Wolsztynie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl