Czechy powiedziały „tak” małżeństwom homoseksualnym

/ Flickr.com/Les Chatfield/CC

  

Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci.

Tym samym miałaby zaniknąć instytucja rejestrowanych związków partnerskich. W pisemnej opinii eksperci prawni rządu zalecali, by zajął on neutralne stanowisko wobec proponowanej nowelizacji kodeksu cywilnego ze względu na to, że temat małżeństw homoseksualnych jest drażliwy i nadaje się do ogólnospołecznej dyskusji.

Według projektu, ludzie tej samej płci mieliby w małżeństwie te same prawa i obowiązki, jakie mają w małżeństwie mąż i żona. Chodzi na przykład o używanie wspólnego nazwiska, prawo do renty wdowiej oraz o prawa i obowiązki wobec wychowywanych wspólnie dzieci.

Pod projektem podpisało się 46 deputowanych do 200-osobowej Izby Poselskiej. Sygnatariusze reprezentują sześć partii, w tym kierowany przez Babisza centroprawicowy ruch ANO, mającą współtworzyć z nim koalicję rządową Czeską Partię Socjaldemokratyczną (CSSD) oraz zamierzającą popierać koalicję w głosowaniach parlamentarnych Komunistyczną Partię Czech i Moraw (KSCM).

Projektu nie poparł żaden z posłów centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), antyimigranckiego ruchu Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) oraz Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CSL).

Jak napisali projektodawcy, "podstawową zasadą proponowanej nowelizacji jest zapewnienie parom tej samej płci oraz ich dzieciom takiej samej godności i takiej samej ochrony życia rodzinnego, jaka z mocy prawa zapewniana jest małżonkom oraz ich dzieciom i w ten sposób zagwarantowanie im równego statusu nie tylko społecznego, ale także prawnego".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To największy wykryty przemyt papierosów w tym roku

/ lubelskie.kas.gov.pl

  

Przemyt ponad 110 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy udaremniły służby graniczne w Terespolu. Kontrabandę przemytnicy ukryli w wagonie pociągu towarowego jadącego z Białorusi do Polski.

To największy udaremniony w tym roku na granicy w województwie lubelskim przemyt papierosów. "Rynkowa wartość zajętych papierosów wynosi 1,5 mln zł" – poinformowała kom. Marzena Siemieniuk z Izby Skarbowej w Lublinie.

Kontrabandę wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola podczas kontroli pociągu jadącego z Brześcia do Małaszewicz. Zapakowane w kartonowe pudła papierosy ukryte były między workami z sodą – towarem legalnie wwożonym do Unii Europejskiej.

"W trakcie wielogodzinnej rewizji funkcjonariusze wydobyli z wagonu łącznie 110009 paczek papierosów popularnej na Białorusi marki. Wyroby opatrzone były białoruskimi znakami akcyzy"

– powiedziała Siemieniuk.

Przesłuchano maszynistów pociągu. Nie przyznali się ani do własności tych papierosów, ani do próby ich przemytu. Delegatura Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej prowadzi pod nadzorem prokuratury postępowanie, które ma m.in. ustalić organizatorów przemytu i wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy.

Gdyby przechwycone przez służby graniczne papierosy zostały sprzedane na polskim rynku, straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wyniosłyby 1,2 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl