Litwa wzoruje się na Polsce

/ pixabay.com

  

Wzorując się na Polsce, Sejm Litwy w pierwszym czytaniu przyjął poprawki do kodeksu pracy, zakładające, że duże centra handlowe będą zamknięte w ostatnią niedzielę miesiąca i dni świąteczne.

- Proponujemy model, jaki został zastosowany u naszych sąsiadów, w Polsce, gdy w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dni świąteczne duże centra handlowe są zamknięte 

- powiedział inicjator poprawek, poseł partii Porządek i Sprawiedliwość Remigijus Żemaitaitis.

Projekt ustawy poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, przeciwko głosował jeden poseł, sześciu wstrzymało się od głosu.

Jeżeli Sejm jesienią, podczas finalnego głosowania zaaprobuje propozycję posła Żemaitisa, ograniczenie handlu zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

W uzasadnieniu proponowanej nowelizacji kodeksu pracy wskazuje się, że każdy pracownik sektora handlowego ma prawo do spędzenia czasu z rodziną w dni świąteczne.

Według danych instytutu badań opinii społecznej Spinter Tyrimai, 70 proc. mieszkańców Litwy popiera zakaz pracy centrów handlowych w dni świąteczne.

Dane litewskiego zakładu ubezpieczeń społecznych Sodra wskazują, że na Litwie w sektorze handlu zatrudnionych jest około 61 tys. osób. Jest to druga pod względem liczby pracowników grupa zawodowa w kraju. Na pierwszym miejscu są kierowcy z liczbą około 68 tys.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Napadli na Wietnamczyka metodą... "na policjanta"

/ KlausHausmann

  

Sąd w Tomaszowie Mazowieckim aresztował na 3 miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój na obywatelu Wietnamu – podała Prokuratura Krajowa. Grożą im nie mniej niż trzy lata więzienia.

Jak ustalono w Prokuraturze Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim, do zdarzenia doszło 6 grudnia. Przebrani w odzież przypominającą umundurowanie policyjne Damian J. i Piotr P. zatrzymali w Antolinie samochód Iveco, kierowany przez obywatela Wietnamu.

Według śledczych mężczyźni polecili kierowcy, aby pojechał za nimi, a po dojechaniu do Lubochni kazali mu udać się do swojego samochodu. W tym czasie ukradli z pojazdu pokrzywdzonego 110 tys. zł., telefon i złoty łańcuszek.

Następnie przystawili Wietnamczykowi do twarzy pistolet i zażądali wydania dalszych pieniędzy. Napadnięty nie zrozumiał ich żądań, wobec czego sprawcy kazali mu się oddalić i uciekli z miejsca zdarzenia.

Domniemani sprawcy zostali niebawem ujęci i po przesłuchaniu w Prokuraturze Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim usłyszeli zarzuty rozboju. Grożą im nie mniej niż 3 lata więzienia.

Prokurator postawił też zarzuty Klaudii K., która miała współpracować z podejrzanymi i ukryć pochodzące z rozboju 40 tys. zł, wpłacając pieniądze na swój rachunek bankowy.

Wobec kobiety, której grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, zastosowano dozór policyjny. Obaj mężczyźni na wniosek prokuratury zostali aresztowani na trzy miesiące z uwagi na konieczność zabezpieczenia właściwego toku postępowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl