Pieśń o Ojczyźnie

fot.Filip Błażejowski/GP

  

Barwne ludowe stroje, bogate instrumentarium i perełki polskiej pieśni patriotycznej odśpiewane w niekonwencjonalnych aranżacjach przez znakomity chór, a to wszystko nagrodzone owacją na stojąco – tak upłynął poniedziałkowy koncert „Pieśń o Ojczyźnie” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zorganizowany przez „Gazetę Polską Codziennie” z okazji stulecia polskiej niepodległości.

Sto lat temu Polska uwolniła się od zaborców i odzyskała niepodległość. Ale nie cieszyła się nią długo. Po dwóch dekadach znowu zmagała się z okupantami, którzy napadli na nią z dwóch stron. Ograbili, spalili, podeptali. Nie potrafili jednak zniszczyć naszego ducha. Ten zawsze się odradzał i odradza. To, że jesteśmy tutaj, świadczy, jak on jest silny – powiedział Grzegorz Tomaszewski, prezes spółki Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”, podczas otwarcia koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak dodał Tomaszewski, nasi dziadowie budowali zręby państwowości, tworzyli od nowa gospodarkę i budowali swoje wymarzone państwo z niczego – bo byli patriotami i wierzyli, że to ich obowiązek. Dziś nadal potrzebny jest patriotyzm, by dalej nasz kraj rozwijać i żeby w imię jego interesu pracować – podkreślił prezes Forum.

Fot.Filip Błażejowski/GP


Recital pod tytułem „Pieśń o Ojczyźnie” został zorganizowany przez „Codzienną” w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert otworzyło uroczyste odśpiewanie hymnu Polski. Potem usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, m.in.: „My, Pierwsza Brygada” (w wyjątkowym opracowaniu Stanisława Hadyny), „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Witaj, majowa jutrzenko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Warszawskie dzieci”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń” i „Pałacyk Michla”. Nie mogło zabraknąć również „Roty”, tym razem – adekwatnie do nazwy i charakteru zespołu – w śląskiej wersji. Nieszablonowe, sięgające do różnych gatunków muzycznych aranżacje z dominującym motywem ludowym wzbudziły podziw widowni, która wstawała ze swoich miejsc kilka razy, by wyrazić szacunek dla szczególnie ważnych dla Polaków pieśni, a także by nagrodzić artystów głośnymi owacjami. Orkiestra i chór Śląska wystąpiły pod batutą Zygmunta Magiery.

Fot.Filip Błażejowski/GP

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest jednym z największych zespołów folklorystycznych w Polsce. 1 lipca grupa będzie świętować 65-lecie swojego istnienia. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, ale też opery, oratoria i muzyka sakralna. Z zespołem współpracowały takie osoby, jak Wojciech Kilar, Ireneusz Łojewski, Czesław Płaczek czy Ryszard Pierzchała. „Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie, widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których Śląsk był pasją i sposobem na życie” – czytamy na stronie grupy. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” ma miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Kalifornia w obliczu tragedii, jakiej nie było tam od lat. Te FILMY i ZDJĘCIA mrożą krew w żyłach!

NBC News / youtube.com/printscreen

  

Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnych pożarów w Kalifornii wzrosła do 63. Wciąż setki osób uznawanych jest za zaginione. Większość z nich to osoby starsze. Niemalże całe miasto Paradise spłonęło. Swoje domy straciło wielu celebrytów, gwiazd Hollywood, ale nie tylko oni. Nagrania, które trafiają do sieci zapierają dech w piersi.

Władze oceniają, że jest to najbardziej niszczycielski pożar w historii USA od początku bieżącego stulecia. Płomienie strawiły niemal doszczętnie miasto Paradise, gdzie do odbudowy nie nadaje się 12 tysięcy domów, a ich właściciele, jak piszą agencje, mieszkają w namiotach, samochodach, u swoich bliskich lub w schroniskach Czerwonego Krzyża.

Służby poszukiwawcze cały czas przeczesują spalony teren. Nadal nieznany jest los 630 osób, a większość z nich to osoby powyżej 65. roku życia. Władze i rodziny mają nadzieję, że wszyscy zaginieni żyją, tylko nie mają możliwości skontaktowania się z bliskimi.

Dym z pożarów rozprzestrzenia się nad rozległym terenem. W położonym 145 km od Paradise Sacramento dziś odwołano zajęcia w szkołach publicznych z powodu złej jakości powietrza. To samo uczyniono w San Francisco i Oakland.

W południowej Kalifornii szaleje drugi, mniejszy pożar, który spowodował co najmniej 3 ofiary śmiertelne i zniszczył ponad 500 budynków (w tym wiele luksusowych rezydencji celebrytów) w rejonie kurortu Malibu. Dom stracili aktor Liam Hemsworth i piosenkarka Miley Cyrus, czy aktor Gerard Buttler.[polecam:http://niezalezna.pl/245314-przerazajace-pozary-w-kalifornii-gerard-butler-pokazal-zgliszcza-swojego-domu]

Od kilku dni do sieci trafiają nagrania mrożące krew w żyłach.

W sobotę tereny zniszczone przez pożar ma odwiedzić Donald Trump. Według agencji Reuters krytycy amerykańskiego prezydenta uważają, że jego wizyta ma podtekst przede wszystkim polityczny, gdyż Trump obwinia rządzących w Kalifornii Demokratów o złe zarządzanie lasami i zagroził wstrzymaniem federalnej pomocy.

Według ekspertów powodowane przez zmiany klimatyczne wyższe temperatury i oddawanie kolejnych terenów leśnych pod zabudowę sprawiły, że sezonowe pożary lasów i zarośli w Kalifornii przybrały na sile. Rozpoczynają się przy tym wcześniej i trwają dłużej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl