Ogólnopolska Konferencja Kultury: Status artysty - z czym to się je?

Artur Szklener (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), Wojciech Walczak (Polska Rada Muzyczna) i Olgierd Łukaszewicz (związek Artystów Scen Polskich) / fot. Filip Blażejowski/Gazeta Polska

W stołecznym Teatrze Polskim zakończyło się wczoraj dwudniowe sympozjum wieńczące Ogólnopolską Konferencję Kultury, czyli wielomiesięczną debatę środowisk kulturalnych nad kondycją i możliwościami poprawy funkcjonowania środowisk twórczych. Znaczący głos w sprawie – w myśl zasady „nic o nas bez nas” – zabrali sami artyści.

Kogo możemy nazwać artystą? Czy tylko twórcę konkretnego dzieła, czy jego odtwórcę – na przykład aktora lub śpiewaka - również? Czy artystą jest każdy, kto się nim czuje, czy by „zasłużyć” na to miano, należy odebrać stosowne wykształcenie? I jak wreszcie zdefiniować „status artysty”, który pomógłby uregulować sytuację środowisk twórczych w Polsce? Między innymi z takimi pytaniami mierzyli się uczestnicy zakończonego wczoraj w Warszawie dwudniowego (18-19 czerwca) sympozjum wieńczącego Ogólnopolską Konferencję Kultury. Czy zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  społeczna debata przyniosła oczekiwane efekty? Patrząc na żywą dyskusję i dialog między przedstawicielami różnych środowisk kulturalnych podczas spotkania w Warszawie, zdaje się, że tak – choć bez wątpienia nadal wiele jest do zrobienia.

Podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka, już rok temu zwracała uwagę na potrzebę zdefiniowania tzw. „statusu artysty”: 

Bez tego trudno rozstrzygnąć, jakie kryteria decydują tu o statusie profesjonalnym, a tym samym – o dostępie do szczególnych uprawnień

– tłumaczyła „Codziennej”. Temat ten dominował również podczas poniedziałkowego spotkania w Teatrze Polskim. „Status artysty” miałby być pewnego rodzaju systemem wsparcia (dotyczącym m.in. finansowania działalności artystycznej i ubezpieczeń społecznych), z którego mogliby korzystać polscy twórcy. Jak podkreślali prelegenci – w tym prowadzący panel Artur Szklener z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, koordynatora wydarzenia,  z założenia system ten nie miałby normować dostępu do zawodu, ani w jakikolwiek sposób wchodzić w interferencję z wolnością twórczą.

Zaproszeni do dialogu  artyści (m.in. Olgierd Łukaszewicz reprezentujący związek Artystów Scen Polskich, Zygmunt Miłoszewski z Unii Literackiej i Magdalena Lankosz z Gildii Reżyserów Polskich), politycy (wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński, wiceminister Wanda Zwinogrodzka) i przedstawiciele zawodów twórczych zasiadający na widowni podsumowali kilkunastomiesięczną OOK również w innych aspektach – takich jak m.in. ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego i edukacja kulturalna.

Debacie przysłuchiwał się Piotr Gliński, który otworzył sympozjum, podkreślając wagę kultury w dziejach Polski:

Obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta okazja sprzyja szczególnej refleksji dotyczącej roli kultury w tym swoistym cudzie powrotu Polski po 123 latach zaborów do państwowości. I chyba dla wszystkich jest oczywiste, że oprócz wysiłku zbrojnego, dyplomatycznego i politycznego, to właśnie kultura była dla sukcesu odzyskania niepodległości decydująca

– mówił minister. Jak zapowiedziało kierownictwo MKiDN – OOK to dopiero początek dłuższego i głębszego procesu, mającego na celu przygotowanie „nowych rozstrzygnięć, również legislacyjnych”. O kolejnych efektach pracy resortu w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Większość Polaków nie ma wątpliwości. W Polsce bez problemu można znaleźć pracę

/ fot. pixabay.com

  

Aż 75 procent Polaków uważa, że w naszym kraju bez większych problemów można znaleźć pracę. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Jednocześnie 58 procent ankietowanych uważa, że polska gospodarka rozwija się. To optymistyczne dane, wskazujące jednoznacznie na rozwój naszego kraju.

W pierwszej połowie września Kantar Public przeprowadził badanie nastrojów społecznych. Polaków pytano o opinię na temat kierunku biegu spraw w naszym kraju, ocenę stanu polskiej gospodarki i prognozę zmian sytuacji materialnej ludności w najbliższych trzech latach, a także o ocenę możliwości znalezienia pracy w Polsce.

Kantar Public zwraca uwagę, że stopa bezrobocia w Polsce od ponad dwóch lat (od czerwca 2016 roku) utrzymuje się na najniższym poziomie od ostatnich 25 lat. Dlatego postrzeganie możliwości znalezienia pracy utrzymuje się na dość stałym, wysokim poziomie.

Z badań wynika, że we wrześniu większość Polaków (75 proc.) uważa, że w naszym kraju bez większych problemów można znaleźć pracę. Przy czym 61 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało, a 14 proc. – ocenia, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę. 17 proc. badanych uważa jednak, że trudno o jakąkolwiek pracę, a 2 proc. sądzi, że znalezienie zatrudnienia w Polsce jest w ogóle niemożliwe. 6 proc. ankietowanych miało problem z określeniem swego stanowiska.

W porównaniu z poprzednim miesiącem we wrześniu wzrósł o dwa punkty procentowe odsetek ankietowanych, którzy nie widzą problemu w znalezieniu dobrej pracy.

Na ogólne pytanie, czy sprawy w Polsce idą w dobrym, czy w złym kierunku, dwie piąte badanych (41 proc.) odpowiedziało, że w dobrym. W stosunku do wyników z sierpnia odsetek optymistów wzrósł o cztery punkty procentowe. Odsetek osób wypowiadających przeciwną opinię zmalał o sześć punktów procentowych – o tym, że sprawy idą w złym kierunku przekonanych jest 37 proc. badanych. Tym samym we wrześniu optymistów jest więcej niż pesymistów.

Z kolei o dwa punkty procentowe zwiększył się odsetek osób niemających określonego zdania na ten temat i wynosi 22 proc.

Większość Polaków (58 proc.) jest zdania, że polska gospodarka rozwija się, przy czym 46 proc. uważa, że jest to rozwój powolny, a 12 proc. przekonanych jest o dynamicznym rozwoju. Przeciwne zdanie wyraża 28 proc. Ankietowanych. W ich ocenie polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. 24 proc. ankietowanych sądzi, że jest to lekki kryzys, a według 4 proc. pytanych gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Trudności z odpowiedzią na to pytanie ma 14 proc. Polaków.

W porównaniu z wynikami z sierpnia we wrześniu wzrósł o dwa punkty procentowe odsetek osób, których zdaniem gospodarka rozwija się. Wśród badanych mających odmienne zdanie zanotowano trzyprocentowy spadek.

Kantar Public pytało także ankietowanych o opinie, czy w najbliższych trzech latach materialne warunki życia ludności w naszym kraju poprawią się, czy pogorszą.

Największy odsetek ankietowanych (39 proc.) jest zdania, że w tym czasie warunki życia w Polsce nie zmienią się. Niewiele mniej (37 proc.) spodziewa się pozytywnego obrotu spraw i uważa, że w tej kwestii nastąpi poprawa, a 15 proc. Polaków przewiduje pogorszenie obecnych warunków. 9 proc. pytanych nie ma konkretnego zdania na ten temat.

W porównaniu z wynikami z sierpnia we wrześniu wzrósł o dwa punkty procentowe) odsetek optymistów, przekonanych o tym, że nastąpi poprawa oraz o dwa punkty procentowe odsetek osób niemających konkretnego zdania na ten temat. Zmniejszył się za to o cztery punkty procentowe odsetek Polaków przekonanych, że warunki życia w kraju w najbliższych trzech latach się pogorszą.

Badanie Kantar Public przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) od 7 do 12 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1054 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl