To koniec „prywatnej wojny” Timmermansa? „Polski rząd nie zamierza się cofnąć”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Warszawski korespondent „Sueddeutsche Zeitung” napisał w swojej relacji, że „w sporze z Unią Europejską polski rząd nadal nie wykazuje gotowości do kompromisu”. Uznał, że warszawska misja wiceszefa KE nie przyniosła postępu. Zauważa, również, że nie osiągnięto żadnego kompromisu ponieważ „wysokiej rangi polscy politycy nie zgodzili się na ustępstwa."

Nie jest wykluczone, że 26 czerwca polski rząd będzie zmuszony składać wyjaśnienia przed ministrami ds. europejskich, ws. zarzutów dotyczących zagrożenia państwa prawa w Polsce - informuje „SZ”. Gazeta ocenia, że będzie to kolejny etap w postępowaniu przeciwko Polsce w 2017 roku na podstawie art. 7. traktatów unijnych. Korespondent „SZ” cytuje wypowiedź wiceszefa KE Fransa Timmermansa, po spotkaniu z polskim premierem, że była to "dobra i konstruktywna dyskusja” oraz, że „będzie teraz analizował” informacje, które przekazał mu ws. praworządności polski rząd.

Niemiecka gazeta zauważa, że nie osiągnięto żadnego kompromisu ponieważ „wysokiej rangi polscy politycy nie zgodzili się na ustępstwa. Na potwierdzenie swojej tezy wskazała wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, że: 

Kompromisem jest już samo to, że Polska podjęła rozmowy z KE. Timmermans ma ostatnią szansę na zakończenie sporu z Polską na zasadzie win-win 

– powiedział Szczerski, którego cytuje „SZ”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier po spotkaniu z Timmermansem. "Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie"

Gazeta przytacza, także wypowiedź Jacka Sasina, który oświadczył, że:

Polski rząd nie zamierza się cofnąć

- pisze niemiecka gazeta.

Zdaniem korespondenta "SZ" zmiany w ustawach reformujących polski wymiar sprawiedliwości, to zwykła kosmetyka i powołuje się na ocenę Komisji Weneckiej, której zdaniem, możliwość uznania za nieważny każdego wyroku od 1997 roku, jest „powrotem do Związku Sowieckiego”, do „systemu prawa bez bezpieczeństwa prawnego”.

Od 3 lipca 32 z 72 sędziów Sądu Najwyższego może przejść na emeryturę – informuje korespondent "SZ" i dodaje, że instytucja ta jest, jego zdaniem "ostatnią instytucją prawną nie podlegającą kontroli rządu".

Niemiecka gazeta informuje, że największe frakcje w Parlamencie Europejskim, a także "polskie grupy obywatelskie i krąg byłych prezydentów, premierów i szefów MSZ, a wśród nich Lech Wałęsa" domagają się zaskarżenia polskiej reformy Sądu Najwyższego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Gazeta dostrzega diametralne różnice u samych szczytów Komisji Europejskiej w tej kwestii pisząc, że Timmermans jest zwolennikiem skargi, natomiast szef KE Jean-Claude Juncker jest temu przeciwny i chce nadal rozmawiać z Polską.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Huczne obchody IV Dni Energii Miasta Katowice

/ twitter.com/screenshot/@BiuroPrasoweKce

  

Takich Dni Energii jeszcze nie było. W tym roku czeka nas podwójna liczba atrakcji. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś ciekawego.  – Tegoroczne Dni Energii łączą się z finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i odbywają się 22 września, czyli w Dzień bez samochodu - informuje portal katowice.eu


Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Ile energii daje nam słońce? Dlaczego warto zwrócić uwagę na transport publiczny? W sobotę 22 września warto wziąć udział w IV Dniach Energii Miasta Katowice. Przygotowano ciekawe warsztaty, konkursy i pokazy. Spotykajmy się o godzinie 11.00 na katowickim Rynku

- czytamy na stronie katowice.eu

Od godziny 11.00 do 17.00 swoją ofertę zaprezentują również przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli także dowiedzieć się co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych

- informuje portal.

 

Źródło: niezalezna.pl, katowice.eu

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl