Premier po spotkaniu z Timmermansem. "Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie"

Frans Timmermans i Mateusz Morawiecki / screen TVP Info

  

- Są różne siły, którym nie zależy na kompromisie. Cieszę się, że pan przewodniczący [Timmermans] nie reprezentuje takiej pozycji. Staramy się dojść do porozumienia, uwzględniając konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości- powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej, Fransem Timmermansem.

Głównym tematem spotkania Morawiecki - Timmermans była kwestia praworządności i reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

- Dziękuję premierowi za gościnę. Odbyliśmy konstruktywną rozmowę nt. praworządności. Otrzymałem pewne informacje, którymi się zajmę i myślę, że możemy kontynuować konstruktywny dialog. Jestem gotowy współpracować z premierem i jego rządem, aby znaleźć porozumienie

- powiedział Frans Timmermans.

Premier Morawiecki również podziękował Timmermansowi za przyjazd do Warszawy i "kontynuację dialogu".

- Jesteśmy nastawieni na to, by znaleźć rozwiązanie i pokazujemy przez ostatnie miesiące, że różne uzgodnienia miały ciąg dalszy. Przedstawiłem przewodniczącemu Timmermansowi listę zmian, które się już zadziały. Przeanalizują to różne służby, byśmy dokładnie mówili o tym samym, byli na tej sami długości fali. Warto podkreślić, że są różne siły, którym nie zależy na kompromisie. Cieszę się, że pan przewodniczący nie reprezentuje takiej pozycji. Staramy się dojść do porozumienia, uwzględniając konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości

- stwierdził szef polskiego rządu.


W minioną środę w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat stanu praworządności w Polsce. Timmermans potwierdził wówczas, że Komisja wystąpiła w ubiegłym tygodniu do Rady UE (zasiadają w niej przedstawiciele państw członkowskich UE) o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. To część procedury ochrony praworządności w państwie członkowskim UE, opisanej w art. 7 unijnego traktatu.

Wiceszef KE zaapelował też do polskiego rządu o kolejne zmiany dotyczące sądownictwa. Jego zdaniem, dotychczasowe korekty w reformach, chociaż idą w dobrym kierunku, są niewystarczające.

KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 traktatu w grudniu 2017 roku, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

Komisja Europejska za satysfakcjonujące uznała wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania dotyczące zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz mianowania asesorów sądowych.

Grudniowe rekomendacje, które KE cały czas podtrzymuje, mówią o wielu innych sprawach, takich jak wybór członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego, przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego czy zniesienie swobody decyzyjnej prezydenta odnośnie do przedłużania kadencji sędziów SN, a także wyeliminowanie postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiadomo, kiedy PiS zainauguruje kampanię wyborczą

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

– Inauguracja kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, odbędzie się w pierwszych dniach września, prawdopodobnie w Warszawie – zapowiedział szef sztabu wyborczego PiS, Tomasz Poręba. Europoseł dodał, że wtedy planowana jest też prezentacja hasła kampanii wyborczej.

Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba pytany był w Polsat News o datę zapowiadanej na wrzesień inauguracji kampanii wyborczej PiS.

To będą pierwsze dni września. To będzie duża konwencja, podczas której narzucimy - myślę - temat tej kampanii – powiedział.

Dodał, że prawdopodobnie wtedy zostanie zaprezentowane hasło kampanii wyborczej.

Na pytanie o to, w jakim mieście odbędzie się inauguracja, Tomasz Poręba odparł:

Myślę, że będzie w Warszawie.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl