"Wyborcza" wzięła juwenalia za... strajk studentów? Sami organizatorzy protestu o niczym nie wiedzieli...

/ fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Kilka dni temu na stronie internetowej warszawskiej Gazety Wyborczej pojawiła się informacja o rozpoczynającej się okupacji kampusu akademickiego w Łodzi. Okazuje się, że o rzekomej okupacji nic nie wiedzieli organizatorzy strajku na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym UŁ, a jedynym dużym wydarzeniem studenckim, które odbywało się w tym czasie były… juwenalia Politechniki Łódzkiej.

„Studenci z Łodzi rozpoczęli okupację kampusu akademickiego” – informowała Gazeta Wyborcza. Informacja ta pozwalała przypuszczać, że tłum studentów, którzy strajkują przeciwko Konstytucji dla Nauki ministra Gowina, zajął budynki na uniwersyteckim osiedlu „Lumumbowo” lub w miasteczku studenckim Politechniki. Ów tekst był o tyle wyjątkowy, że o zapowiadanej okupacji nikt nie słyszał, za to wszyscy słyszeli o łódzkich juwenaliach, które w dniu publikacji tekstu odbywały się na kampusie Politechniki Łódzkiej. 

– Kampusu akademickiego na pewno nie planowaliśmy okupować. Strajkujemy na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym UŁ. Od początku naszym założeniem było okupowanie tego wydziału

– mówi Adam Wojech, jeden z liderów strajku i działacz Federacji Młodych Socjaldemokratów, młodzieżówki Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Okupowany gmach nie jest częścią ani miasteczka akademickiego przy Politechnice, ani osiedla uniwersyteckiego „Lumumbowo”, gdyż jest on od nich oddalony o kilka kilometrów. 

Politechnika nie wsparła protestu przeciwko ustawie ministra Gowina. Poparcia dla strajku udzieliły władze Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Samorząd Studentów UŁ nie wypowiedział się w sprawie strajku. 

Jak informowaliśmy wcześniej, największe organizacje studenckie poparły reformę.

- Konstytucja dla Nauki jest bardzo prostudencką ustawą. Wprowadza ona wiele pozytywnych rozwiązań, jednym z nich jest ochrona dla matek – studentek. Dzięki tej regulacji będą one miały realną szansę na zdobycie wykształcenia. Mamy nadzieję, że spór, który zaistniał w związku z ustawą wkrótce się rozwiąże. Liczymy, że uda się go zakończyć w drodze dialogu

– mówi Piotr Mazur, rzecznik prasowy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Odnosząc się do trwającego strajku, o swoim stanowisku przypomnieli również przedstawiciele stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. – Strajkujący nie są grupą reprezentatywną – podkreśla Dawid Moryl, prezes stowarzyszenia.

– Jestem zaskoczony protestem, bo konsultacje dotyczące projektu trwały długo. Było mnóstwo czasu, żeby wypracować najlepsze rozwiązania

– dodaje student.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpłynęło niemal 99 proc. protokołów z Warszawy

Warszawa, zdjęcie ilustracyjne / Websi; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Miejska komisja wyborcza w Warszawie otrzymała 2322 protokoły z komisji obwodowych (98,98 proc.). Jak się okazuje zatwierdzono 2043 protokoły, czyli 87,34 proc. wszystkich – poinformowali w członkowie komisji.

Komisja ma do zweryfikowania łącznie 2346 protokołów z komisji obwodowych.

Miejska komisja wyborcza liczy głosy oddane na kandydatów na prezydenta stolicy, w wyborach do rady miasta oraz w części w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego.

Według sondażu IPSOS dla TVN, Polsat i TVP opublikowanych w niedzielę wieczorem w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy z wynikiem 54,1 proc. wygrał Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) uzyskał drugi wynik - 30,9 procent.

Pozostali kandydaci uzyskali wg sondażu:
Jan Śpiewak (KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa) - 3,0 proc.,
Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie) - 2,6 proc.,
Marek Jakubiak (Kukiz’15) - 2,6 proc.,
Andrzej Rozenek (SLD Lewica Razem) - 1,5 proc.,
Janusz Korwin-Mikke (KWW Wolność w Samorządzie) - 1,0 proc.,
Jacek Wojciechowicz (KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa)- 1,0 proc.,
Piotr Ikonowicz (KWW Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza) - 0,8 proc.,
Jakub Stefaniak (PSL) - 0,8 proc. Paweł Tanajno (KWW Odkorkujemy Warszawę, RIGCz, Tanajno, Hawajska+) - 0,6 proc.,
Sławomir Antonik (Bezpartyjni Samorządowcy) - 0,4 proc.,
Jan Potocki (II Rzeczpospolita Polska) - 0,4 proc.,
Krystyna Krzekotowska (KW Światowego Kongresu Polaków) - 0,3 procent.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl