Wielka gra nad Morzem Czarnym

Z powodu spotkania Trump–Kim świat patrzy na Daleki Wschód, ale nie mniej ciekawe rzeczy dzieją się w basenie Morza Czarnego. Szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że drzwi do NATO dla Ukrainy i Gruzji są otwarte.

Z kolei Wess Mitchell, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji, podkreślił, że Gruzja i Ukraina są częścią Zachodu. Gdy się spojrzy na mapę i zestawi to z posunięciami z ostatnich lat, wszystko składa się w jedną całość. W Rumunii rozmieszczono wojska amerykańskie, kraj ten wyrasta na jednego z najważniejszych partnerów USA w Europie. Bułgaria ma coraz gorsze relacje z Moskwą, a coraz lepsze z Waszyngtonem. Wsparcie wojskowe USA i NATO dla Ukrainy i Gruzji rośnie z roku na rok. Może nie wejdą szybko do Sojuszu, ale już są ważnym zewnętrznym partnerem. Po co to wszystko? Wobec faktu, że Turcja staje się coraz mniej przewidywalnym sojusznikiem, Waszyngton tworzy sobie nowych w regionie. A region to bardzo ważny. Nie chodzi tylko o rywalizację z Rosją. Niedaleko są i Bliski Wschód, i Azja Środkowa, i Chiny. Kraje basenu Morza Czarnego są więc geostrategicznie bezcenne
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Towarzyszka z (biura) bezpieczeństwa

Straszy nas ppor. MO pani Ewa Gawor (oddelegowana na odcinek zarządzania Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Warszawie), ostatnio znana z tego, że rozwiązała Marsz Powstania Warszawskiego. A straszy nas dlatego, że na łamach tygodnika „Gazeta Polska” opisaliśmy jej burzliwą karierę w komunistycznych strukturach. Ppor. Gawor powiedziała, że zastanawia się nad pozwem wobec autora artykułu „SB zatrzymała marsz Powstania Warszawskiego”.

Cóż, jakoś się tak utarło, że nie po drodze „Gazecie Polskiej” z ludźmi Czesława Kiszczaka. Nie, żebym miał z tym szczególny problem – ot, stwierdzam fakt. I tylko uśmiecham się pod wąsem, gdy kolejny funkcjonariusz poprzedniego systemu straszy nas w ten czy inny sposób. Niezmordowani są towarzysze (i towarzyszki) z bezpieczeństwa. Szkoda, że trud ich daremny.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl