Mundial 2018: To już dziś! Mecz otwarcia Rosja-Arabia Saudyjska

Mundial 2018 startuje już dziś / fot. maxpixel.net

  

Już dziś rozpoczyna się największe piłkarskie święto: Mistrzostwa Świata! Na inaugurację Rosja zagra z Arabią Saudyjską. Czy Sborna zdoła poradzić sobie z presją i zapomni o niepowodzeniach w meczach towarzyskich?

W 2002 roku ogromną sensację sprawił Senegal, który w meczu otwarcia pokonał Francję 1:0. Cztery lata wcześniej Brazylijczycy ograli Szkotów 2:1.

Od 2006 roku w meczu otwarcia zawsze gra gospodarz turnieju. Przed 12 laty Niemcy pokonali Kostarykę 4:2, a ten dzień doskonale pamiętają także Polacy, którzy trzy godziny później przegrali z Ekwadorem 0:2. W 2010 roku w meczu otwarcia zanotowaliśmy podział punktów pomiędzy gospodarzami - Republiką Południowej Afryki - a Meksykiem. Z kolei przed czterema laty Brazylijczycy ograli Chorwację 3:1, choć to gracze z Europy wyszli na prowadzenie już po 11 minutach meczu.

W dzisiejszym meczu otwarcia mundialu w Rosji zmierzą się ze sobą reprezentacje Rosji i Arabii Saudyjskiej. Faworytami tego meczu są gospodarze mundialu, choć trzeba ostrożnie podchodzić do tego spotkania, gdyż Rosjanie nie mieli dobrej passy w meczach towarzyskich, a ich forma pozostawiała wiele do życzenia.

Mecz Rosja - Arabia Saudyjska już dziś o godz. 17.00. Ceremonia otwarcia mundialu rozpocznie się godzinę wcześniej.

Mecze otwarcia MŚ w ostatnich 20 latach:

Francja 1998: Brazylia - Szkocja 2-1
Korea/Japonia 2002: Francja - Senegal 0-1
Niemcy 2006: Niemcy - Kostaryka 4-2
RPA 2010: RPA - Meksyk 1-1
Brazylia 2014: Brazylia - Chorwacja 3-1

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister rolnictwa o stratach po suszy: protokoły będą w przyszłym tygodniu

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Liczę, że protokoły ws. strat po suszy będą w przyszłym tygodniu - mówił dziś minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, chciałby, aby pomoc suszowa dla rolników mogła rozpocząć się z początkiem września.

Szef resortu rolnictwa w TVP Info podkreślił, że ministerstwo wesprze tych rolników, którzy ubiegają się o pomoc i tam, gdzie straty przekraczają 30 proc. Wyjaśnił również, że pomoc suszowa może się rozpocząć, gdy w całej Polsce zakończą się szacunki dotyczące strat po suszy.

Czekamy na protokoły, one spływają dość intensywnie w tej chwili

- powiedział. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że dopóki nie ma protokołów z szacowania strat, nie można udzielić pomocy. Przypomniał, że rząd na ten cel chce przeznaczyć co najmniej 800 mln zł. Minister wyjaśnił, że protokoły trafiają do wojewodów w celu zatwierdzenia i to one uruchamią pomoc.

Jak mówił Ardanowski, liczy, że "protokoły powinny być w przyszłym tygodniu", a pomoc dla rolników mogłaby ruszyć z początkiem września.

Zarówno tym, którzy chcą dopłat do hektara i ich oczekują, ale również bardzo wielu rolników mówi, że nie w tych paruset złotych do hektara dla nich pomoc. Przede wszystkim, jeżeli mają wielkie kredyty do spłaty teraz na jesieni, to trzeba te kredyty rozłożyć na nowy okres, pomóc im w spłacie odsetek

- podkreślił.

Według danych resortu rolnictwa na 8 sierpnia br., szacunkowa wartość strat wynosi 1 mld 219 mln zł, przy czym nie są to dane ostateczne, gdyż tylko nieliczne komisje ds. szacowania strat zakończyły prace.
Poszkodowanych przez klęskę jest 134,6 tys. gospodarstw. Uszkodzenia upraw odnotowano na powierzchni 2 mln 286 tys. hektarów, w tym ponad 223 tys. hektarów upraw zostało zniszczonych w ponad 70 proc.
Najbardziej klęska dała się we znaki w woj. wielkopolskim, gdzie susza wyrządziła szkody na powierzchni 585,5 tys. ha, w woj. warmińsko-mazurskim - 473 tys. ha oraz zachodniopomorskim - 423 tys. ha i tam też są największa wartość strat.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl