Kasta obraziła się na premiera. "Większość Polaków ma złą opinię na temat sądownictwa"

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Grupa sędziów na czele z Waldemarem Żurkiem zapowiedziała, że rozważa złożenie pozwu wobec... Mateusza Morawieckiego. Obrazili się za to, że premier w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" powiedział, że w krakowskim sądzie działała zorganizowana grupa przestępcza. - Waldemar Żurek mógłby równie dobrze pozwać 80 proc. Polaków, bo mają negatywną opinię na temat sądownictwa, którego jest twarzą - powiedziała w programie "Mięła 20" w TVP Info dziennikarka Telewizji Republika Ewa Stankiewicz.

Goście Michała Rachonia w "Minęła 20" w TVP Info rozmawiali o absurdalnej zapowiedzi sędziego Żurka, który zamierza pozwać premiera Morawieckiego, za wypowiedź dla "Gazety Polskiej".

 - W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa.(...) Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza - mówił premier.

Żurek twierdzi, że to "obrzydliwe insynuacje", ale najwyraźniej zapomniał, że były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Krzysztof S jest oskarżony między innymi właśnie o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Na jej czele stać miał - zdaniem śledczych - dyrektor krakowskiego SA, Andrzej P.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żurek mówi o pozwie przeciwko premierowi Morawieckiemu. Powodem - wypowiedź szefa rządu dla "GP"

- Waldemar Żurek mógłby równie dobrze pozwać 80 proc. Polaków, bo taki procent społeczeństwa ma negatywną opinię na temat sądownictwa, którego twarzą jest p. Żurek

- powiedziała redaktor Ewa Stankiewicz.

jak zaznaczyła "zorganizowane grupy przestępcze wśród sędziów, prokuratorów i urzędników są szczególnie niebezpieczne dla państwa".

- Skorumpowani sędziowie, prokuratorzy są winni większości afer i działań korupcyjnych w Polsce - dodała.

Goście Michała Rachonia rozmawiali też o donoszeniu do Brukseli i "apelach" opozycji by reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce zajęły się władze Unii Europejskiej.

- To niezwykle upokarzające, że ktoś kogo nie wybierałam, żąda, aby tłumaczyły się przed nim polskie władze - powiedziała Stankiewicz.

Z kolei działacz opozycji antykomunistycznej Ryszard Majdzik uważa, że nikt nie powinien o nas decydować.

- Tak było 200 lat temu. Jesteśmy u siebie i polski rząd ma decydować jak będzie wyglądał nasz wymiar sprawiedliwości - zaznaczył.

- To polski rząd stoi po stronie praworządności - nie Frans Timmermans i Bruksela - dodała Ewa Stankiewicz.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Towarzysz Birkut” alarmuje ws. polskiej demokracji i przewiduje... rychły koniec „pisowskiej” władzy

/ twitter.com/screenshot/@PSzubartowicz

  

Aktor Jerzy Radziwiłowicz wypowiedział się dla tygodnika wydawanego przez szwajcarsko - niemiecką firmę - Ringier Axel Springer. Jak można się było spodziewać, lamentował nad stanem polskiej demokracji pod rządami PiS. Konkretnie nie wie, co mu najbardziej uwiera, ale sięgając po cytat z filmu Wajdy przewiduje, że wkrótce musi nastąpić jakiś spektakularny przełom - co może przecież oznaczać powrót do władzy sprawdzonych towarzyszy z Platformy. Posługując się kolejnym cytatem podpowiada "obrońcom demokracji" jak zachować się w tych trudnych dla nich czasach - „Jak siedzisz w gnoju po szyję, to się nie szarp, bo się całkiem utopisz”. Trudno jednoznacznie odczytać myśl aktora Radziwiłowicza, ale wyczuwamy w niej pewne zniechęcenie i rezygnację...

W wywiadzie dla "Newsweek"a Jerzy Radziwiłowicz ubolewa nad sytuacją społeczno - polityczną w Polsce.

Pytany dlaczego zaangażował się w czytanie konstytucji oznajmił, że chce dać głos w tej sprawie oraz, że to minimum tego, co może zrobić.

Piękny tekst preambuły naszej konstytucji czytam publicznie już dwa i pół roku. Pierwszy raz stało się to, gdy rozpoczęło się niszczenie Trybunału Konstytucyjnego. Było dla mnie jasne, że PiS bierze się za bary z tą instytucją nie po to, aby polepszyć jej prace. Od początku miałem poczucie, że rządzi nami chuligańska formacja, która zmierza w złą stronę. Do partii Kaczyńskiego nie mam za grosz zaufania od czasu pierwszych rządów. Już to, co robili w latach 2005-2007 przerażało mnie, ale wtedy mieli za mało czasu i możliwości, aby dokonać tego, co teraz.

- mówi "Newsweekowi" aktor.

Dość szybko aktor zaczął cytować dialogi z filmu Wajdy "Człowiek z marmuru", w którym sam grał główną rolę - przodownika pracy Mateusza Birkuta. Dla Radziwiłowicza "kłamstwa, chamstwo i buta tej władzy są nie do zniesienia". W tym właśnie momencie posypały się cytaty z „Czlowieka z marmuru” - „Cegła cały czas jest przez władzę podgrzewana. Kwestią czasu jest to, kiedy zacznie parzyć”.

Aktor uważa, że PiS jest obecnie bardziej brutalny i skuteczny, niż w czasie poprzednich rządów.

Nie muszą układać się z nikim w koalicji. Gdy większość sejmowa spadła im z nieba, zrozumieli, że hulaj dusza, więc robią, co chcą.

- ocenia Radziwiłowicz.

Słychać jednak w jego wypowiedzi pewne zwątpienie, a nawet rezygnację, bo jak się wydaje, zaleca "obrońcom demokracji" pasywność i straszy bliżej nieokreślonymi, złymi konsekwencjami ich działań. 

Jak siedzisz w gnoju po szyję, to się nie szarp, bo się całkiem utopisz.

- podpowiada filmowy "Birkut".

Pytany, co go najbardziej uwiera w polskiej rzeczywistości? - odparł:

Trudno powiedzieć co konkretnie. Uwiera wszystko. To, jak ci ludzie się wypowiadają jest okropnie irytujące. Przecież chyba nawet dziecko już rozumie, że nie jest tak, jak próbują nam wmówić. Kłamstwo, szyderstwo, chamstwo i buta tej władzy są nie do zniesienia.

Pod informacją o wywiadzie z Radziwiłowiczem, opublikowaną na Twitterze, wypowiedzieli się użytkownicy tego społecznościowego medium. Jak można było przypuszczać w większości nie podzielali obaw aktora. 

 

Źródło: niezalezna.pl, newsweek.pl, twitter. com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl