Kasta obraziła się na premiera. "Większość Polaków ma złą opinię na temat sądownictwa"

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Grupa sędziów na czele z Waldemarem Żurkiem zapowiedziała, że rozważa złożenie pozwu wobec... Mateusza Morawieckiego. Obrazili się za to, że premier w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" powiedział, że w krakowskim sądzie działała zorganizowana grupa przestępcza. - Waldemar Żurek mógłby równie dobrze pozwać 80 proc. Polaków, bo mają negatywną opinię na temat sądownictwa, którego jest twarzą - powiedziała w programie "Mięła 20" w TVP Info dziennikarka Telewizji Republika Ewa Stankiewicz.

Goście Michała Rachonia w "Minęła 20" w TVP Info rozmawiali o absurdalnej zapowiedzi sędziego Żurka, który zamierza pozwać premiera Morawieckiego, za wypowiedź dla "Gazety Polskiej".

 - W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa.(...) Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza - mówił premier.

Żurek twierdzi, że to "obrzydliwe insynuacje", ale najwyraźniej zapomniał, że były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Krzysztof S jest oskarżony między innymi właśnie o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Na jej czele stać miał - zdaniem śledczych - dyrektor krakowskiego SA, Andrzej P.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żurek mówi o pozwie przeciwko premierowi Morawieckiemu. Powodem - wypowiedź szefa rządu dla "GP"

- Waldemar Żurek mógłby równie dobrze pozwać 80 proc. Polaków, bo taki procent społeczeństwa ma negatywną opinię na temat sądownictwa, którego twarzą jest p. Żurek

- powiedziała redaktor Ewa Stankiewicz.

jak zaznaczyła "zorganizowane grupy przestępcze wśród sędziów, prokuratorów i urzędników są szczególnie niebezpieczne dla państwa".

- Skorumpowani sędziowie, prokuratorzy są winni większości afer i działań korupcyjnych w Polsce - dodała.

Goście Michała Rachonia rozmawiali też o donoszeniu do Brukseli i "apelach" opozycji by reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce zajęły się władze Unii Europejskiej.

- To niezwykle upokarzające, że ktoś kogo nie wybierałam, żąda, aby tłumaczyły się przed nim polskie władze - powiedziała Stankiewicz.

Z kolei działacz opozycji antykomunistycznej Ryszard Majdzik uważa, że nikt nie powinien o nas decydować.

- Tak było 200 lat temu. Jesteśmy u siebie i polski rząd ma decydować jak będzie wyglądał nasz wymiar sprawiedliwości - zaznaczył.

- To polski rząd stoi po stronie praworządności - nie Frans Timmermans i Bruksela - dodała Ewa Stankiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Afera w związku kolarzy - świadkowie zeznają

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; MichaelGaida

  

W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Polskim Związku Kolarskim przesłuchano dotychczas blisko 30 świadków - poinformowała prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Odpowiadając na pytania PAP prokurator podkreśliła w oświadczeniu, że "postępowanie prowadzone jest w sprawie (pozostaje w fazie in rem), co oznacza, że nie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów przeciwko określonej osobie lub osobom".

"Przedmiotem śledztwa jest nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie ciążących obowiązków w okresie 2010-2017 w Pruszkowie przez osoby zobowiązane na podstawie przepisu ustawy do zajmowania się sprawami majątkowymi Polskiego Związku Kolarskiego poprzez niedopełnienie ciążącego na nich obowiązku gospodarowania mieniem oraz wyrządzenie w mieniu Polskiego Związku Kolarskiego szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" - przypomniała.

Zabłocka-Konopka potwierdziła, że badany jest nie tylko wątek niegospodarności.

"Z uwagi na obowiązującą tajemnicę postępowania oraz dobro realizowanych w sprawie czynności dowodowych bliższe informacje w zakresie pozostałych badanych wątków procesowych – w tym dotyczących ewentualnych czynów o charakterze korupcyjnym oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nie mogą być obecnie ujawniane środkom masowego przekazu" - zaznaczyła.

Na pytanie dotyczące audytu, jaki miał być przeprowadzony w PZKol w 2017 roku, prokurator odpowiedziała, że "ustalenia śledztwa (...) nie mogą być obecnie ujawniane środkom masowego przekazu".

"Podkreślam przy tym, że Prokuratura zabezpieczyła w toku postępowania liczne dokumenty, które dotyczą okoliczności faktycznych przedstawionych w rozpoznanym doniesieniu skierowanym przez Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystki" - dodała.

Zabłocka-Konopka poinformowała również, że aktualnie nie jest możliwe określenie czasu zakończenia śledztwa.

Zamieszanie wokół Polskiego Związku Kolarskiego trwa od blisko roku. W wizerunek PZKol uderzyła opisywana przez media afera obyczajowa. 25 listopada 2017 były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala powiedział portalowi WP SportoweFakty, że "ważna osoba w środowisku kolarskim" miała się dopuścić czynów takich jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt, a w grę miały wchodzić również nadużycia finansowe.

Po tej publikacji minister sportu Witold Bańka wezwał cały zarząd PZKol do natychmiastowej dymisji. Prezes PZKol Dariusz Banaszek jako jedyny nie odpowiedział wtedy na ten apel. 22 grudnia uzyskał poparcie delegatów na nadzwyczajnym zjeździe, ale ostatecznie 26 stycznia ustąpił ze stanowiska. Od 6 lutego szefem PZKol jest Janusz Pożak.

O wszczęciu śledztwa Prokuratura Regionalna poinformowała 9 stycznia, oficjalnie w sprawie wyrządzenia w PZKol w okresie 2010-17 szkody majątkowej wstępnie oszacowanej na kwotę ponad miliona złotych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl