Gdzie chcą inwestować Polacy?

/ twitter.com/MIR_GOV_PL

  

Ponad 600 mln zł z programu Polska Wschodnia trafi w znacznej mierze do małych i średnich firm, które chcą tam inwestować - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Tylko w woj. podkarpackim dofinansowanie do podpisanych umów wyniesie 183 mln zł.

Wśród małych i średnich firm bardzo dużą popularnością cieszy się program Polska Wschodnia poddziałanie 1.3.1

- powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał też, że jeśli chodzi o przyciąganie kapitału na wschodzie kraju liderem jest województwo podkarpackie.

Do tej pory mamy tam podpisanych 38 umów na kwotę 183 mln zł w miastach średnich i mniejszych miejscowościach - powiedział Hamryszczak. Jego zdaniem, o sukcesie Podkarpacia decydują relatywnie wysokie wskaźniki przedsiębiorczości w tym regionie. Liczy się też to, że firmy chętnie współpracują ze sobą. To sprawia, że inwestorom np. łatwo jest pozyskać kontrahentów - wyjaśnia wiceminister.

Poza tym, jak zauważył, istotne, dla nowych inwestorów jest zlokalizowanie w pobliżu innowacyjnych firm Doliny Lotniczej, korporacji motoryzacyjnych czy spółek informatycznych takich jak Asseco Poland.

Na Podkarpaciu jest bardzo duży odsetek firm, które wykorzystują najnowsze technologie, dbają o to, żeby się rozwijać - mówi. I dodaje, że dużym ułatwieniem dla inwestorów jest zaangażowanie samorządów.

Tamtejsi urzędnicy bardzo dobrze radzą sobie z przyciągnięciem inwestycji i wykorzystaniem funduszy unijnych

- mówi.
Hamryszczak przypominał, że w programie Polska Wschodnia pula wsparcia dla przedsiębiorców w obecnej perspektywie unijnej wynosi ok. 3 mld zł. Przy czym w tym roku dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Polsce Wschodniej czeka ponad 600 mln zł w kilku konkursach. Przykładowo 29 maja ruszył kolejny nabór wniosków w ramach poddziałania 1.3.1 programu Polska Wschodnia dla firm z całej Polski, które zainwestują we wschodnich województwach. Pula na ten rok wynosi 150 mln zł, w tym 100 mln zł na projekty w średnich miastach oraz sąsiadujących z nimi gminach. Maksymalna kwota wsparcia to 7 mln zł.

Według wiceministra, ważnym elementem nakręcającym przedsiębiorczość w woj. wschodnich będzie też nowa edycja działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów.

Obecnie trwa konkurs na ośrodki innowacji, które obejmą opieką autorów innowacyjnych pomysłów na biznes typu start-up

- mówi Hamryszczak.

W tzw. platformach, przez kilka miesięcy, pod opieką ekspertów i mentorów początkujący start-upowcy będą zdobywać wiedzę i umiejętności niezbędne do wprowadzenia swoich produktów na rynek oraz profesjonalnego prowadzenia i rozwoju firmy

- wyjaśnia wiceminister.

Z informacji na stronach MIiR wynika, że sam nabór pomysłów na startupy rozpocznie się w IV kwartale 2018 roku, a w kolejnym etapie w 2019 roku najbardziej obiecujący będą mogli starać się o 800 tysięcy złotych dotacji na rozwój działalności.

Obecność startupów działających w konkretnej branży jest obecnie dla potencjalnych inwestorów bardzo istotnym argumentem za lokowaniem pieniędzy w danym regionie. Równie ważnym jak dostępność komunikacyjna, uzbrojone tereny inwestycyjne wykwalifikowane kadry czy zachęty podatkowe

- wyjaśnia Hamryszczak

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na ulice Paryża znów wyjdą "żółte kamizelki". Policja szykuje 14 pojazdów opancerzonych!

/ Olivier Ortelpa [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Paryż i miasta w całej Francji ponownie przygotowują się do kolejnej soboty protestów "żółtych kamizelek", którym w poprzednie weekendy towarzyszyła brutalna przemoc, grabieże i plądrowanie sklepów. Policja znów się zbroi.

Szef paryskiej policji Michel Delpuech powiedział, że planuje "rozmieścić w sobotę liczbę funkcjonariuszy podobną do tej z zeszłego tygodnia pod względem zasobów, siły i strategii".

Oznacza to 8000 policjantów, w tym Compagnies Républicaines de Sécurité (oddziały prewencyjne) i policję na koniach w stolicy, a także 14 pojazdów opancerzonych. W całym kraju służbę na ulicach będzie pełnić 89 tys. oficerów.

Od piątku wieczorem policja przeprowadza inspekcje na stacjach, na drogach i na ulicach, aby uniemożliwić protestującym wniesienie broni do stolicy.

Chociaż szef policji nie potwierdził, czy spodziewa się w sobotę tej samej liczby demonstrantów w Paryżu, zaznaczył, że protesty nie zamkną miasta. Dodał, że konieczne jest znalezienie "równowagi między środkami bezpieczeństwa a daniem oddechu życiu turystycznemu miasta".

Delpuech potwierdził, że w przeciwieństwie do poprzedniego weekendu muzea i zabytki, takie jak Luwr i Wieża Eiffla, będą otwarte jak zwykle. Jednak niektóre placówki kulturalne, w tym katakumby i Petit Palais, zostaną zamknięte na cały dzień.

Właściciele sklepów i restauracji, zwłaszcza ci z Pól Elizejskich, sami podejmą decyzje, czy nie zawiesić interesu, aby nie stać się ofiarą zamieszek i rabusiów. Stracili już oni znaczny procent swoich wpływów o tej porze roku, zwykle bardzo sprzyjającej zyskom.

Rzecznik rządu Benjamin Griveaux wezwał antyrządowych demonstrantów do "rozsądku", powołując się na sytuację sił bezpieczeństwa po zamachu w Strasburgu we wtorek wieczorem.

Jednak wielu członków ruchu "żółtej kamizelki" jest zdeterminowanych, aby protestować piąty weekend, pomimo wezwań rządu do zakończenia protestów po ataku terrorystycznym w Strasburgu i obietnicy prezydenta Emmanuela Macrona, że podniesie płacę minimalną i zaoferuje różne ulgi podatkowe na wynagrodzenia i emerytury.

"Musimy wzmocnić nasze działania i potrzebujemy maksymalnej liczby żółtych kamizelek, by zaprotestować. Jesteśmy w pełni za ofiarami w Strasburgu, ale jesteśmy też całkowicie zdeterminowani, aby dalej działać" - napisał na Facebooku jeden z protestujących.

Około 24 tys. "żółtych kamizelek" wyraziło zainteresowanie uczestnictwem w wydarzeniu, na Facebooku nazwanym "Acte V Paris" na Polach Elizejskich, a 36 tys. planuje wziąć udział w "Acte V Le Peuple Contre Attaque" w nieupublicznionej jeszcze lokalizacji w stolicy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl