Od dziś dostępny jest najnowszy numer „Gazety Polskiej”. W niej wywiad z premierem Morawieckim

Udostępnij

Od dziś w kioskach można znaleźć najnowszy numer tygodnika „Gazeta Polska”. W nim m.in. wywiad z szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Premier mówi o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, unijnych funduszach i obronie polskich interesów. W numerze znajdą Państwo również Dodatek Kibica na mundial 2018.

Już od dziś w sprzedaży dostępny jest najnowszy numer "Gazety Polskiej".

WYWIAD NUMERU „Premier po przejściach, Polska z przyszłością” z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiają Katarzyna Gójska i Tomasz Sakiewicz

Przez lata Polacy byli przekonywani, że rozwój kraju następuje dzięki funduszom unijnym, a bez nich nie bylibyśmy w stanie sobie poradzić. Ministrowie z rządu PO-PSL wprost wypowiadali takie opinie. Jak to jest naprawdę?

Spróbuję precyzyjnie opisać tę sytuację. Fundusze europejskie są ważne, w niektórych obszarach bardzo ważne, ale przecież to niejedyny element naszej gospodarki i naszego rozwoju. W obecnej perspektywie budżetowej UE do budżetu Polski każdego roku wpływa netto około 27 miliardów złotych. A z samego uszczelnienia podatków w 2017 roku mamy 40 miliardów. My wychodzimy z innego założenia niż nasi poprzednicy – zabiegamy o fundusze europejskie, ale również twardo bronimy interesów Polski wszędzie tam, gdzie jest to racjonalne – choćby w sprawie przymusowego przyjęcia uchodźców – ale rozwijamy gospodarkę i walczymy z oszustami podatkowymi. Można więc sądzić, że utrzymanie systemu rządów PO-PSL nadal kosztowałoby wszystkich Polaków około 30 miliardów złotych strat każdego roku. Należałoby to sobie uświadomić. Dobrze też zadać pytanie, ile warta była potulność naszych poprzedników? Nawet gdyby przyjąć to niekoniecznie jednoznaczne założenie, że za „siedzenie cicho” dostaliśmy 1 albo 2, albo 3 miliardy rocznie więcej, co zresztą nie jest wcale pewne, to bilans wychodzi całkowicie na naszą korzyść

– mówi „Gazecie Polskiej” Mateusz Morawiecki.

W tygodniku ponadto:

  • Felieton Tomasza Sakiewicza „W sieci bezpieki”
  • Piotr Nisztor „Tajemnice Oddziału X”
  • Piotr Lisiewicz „Eurorozróba w obronie postkomuny w SN”
  • Dorota Kania i Krzysztof Balcewicz „Profanacja ofiar NKWD na Litwie”
  • Grzegorz Wierzchołowski - Herr Präsident Trzaskowski

W "Gazecie Polskiej" znajdą Państwo Dodatek Kibica - Mundial 2018.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

USA ogłoszą ważną decyzję

/ usina3; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Stany Zjednoczone mają zamiar wycofać się z Rady Praw Człowieka ONZ. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych godzin poinformują o tym oficjalnie sekretarz stanu USA Mike Pompeo i ambasador USA przy ONZ Nikki Haley - podają agencje, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

Pompeo i Haley mają ogłosić decyzję w tej sprawie podczas wspólnego wystąpienia w Departamencie Stanu USA.

Już marcu 2017 roku pojawiły się spekulacje, że USA mogą zrezygnować z członkostwa w Radzie. W maju zeszłego roku Haley oświadczyła na sesji Rady w Genewie, że Stany Zjednoczone dokonają przeglądu swego członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ i apelują do tego gremium, by pozbyło się „chronicznego uprzedzenia wobec Izraela”.

Haley skrytykowała wtedy działalność i skład Rady oraz przypomniała, że Rada pięciokrotnie krytykowała za to politykę Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich, co uznała za „chroniczne uprzedzenie” wobec państwa żydowskiego.

Jak komentuje AP, oczekiwana decyzja administracji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z Rady wpisuje się w jego szerszą politykę rezygnowania z wielostronnych porozumień i członkostwa w organizacjach międzynarodowych w ramach koncepcji „Ameryka przede wszystkim”.

Według AFP główne powody, dla których Trump podjął taką decyzję, to przekonanie o wrogim nastawieniu Rady do Izraela oraz fakt, że Waszyngtonowi nie udało się zreformować tej agendy ONZ zgodnie ze swymi oczekiwaniami.

Reuters podaje, powołując się na dyplomatów i aktywistów, że rozmowy przedstawicieli Waszyngtonu z Radą w sprawie reform, których domagały się Stany Zjednoczone, skończyły się fiaskiem w ubiegłym tygodniu.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl