Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Jesteśmy po to, żeby słuchać seniorów

Jako rząd i ministerstwo jesteśmy po to, żeby słuchać seniorów i wiedzieć, jakie mają oczekiwania - powiedział w sobotę w Toruniu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wskazał najważniejsze problemy tej grupy: choroby układu krążenia, nowotwory i dostęp do leków.

kaboompics

Konferencja "Seniorzy w Niepodległej" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w której uczestniczył wiceszef resortu zdrowia, odbywa się pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

"To, jakie państwo macie oczekiwania, to są wasze potrzeby. My jesteśmy po to, jako rząd i Ministerstwo Zdrowia, żeby państwa słuchać i wiedzieć, jakie państwo macie oczekiwania. Do tego musimy dostosować nasze działania i naszą politykę. Między innymi dlatego rusza największy w historii program badawczy, na który przeznaczymy aż 12 mln zł, w ramach którego przeprowadzimy badania na 5,5 tys. seniorów, żeby jak najlepiej zrozumieć państwa potrzeby. To jest badanie PolSenior 2. Ono się właśnie rozpoczyna i jest finansowane ze środków MZ" - mówił do uczestników konferencji Cieszyński.

Wymienił trzy najważniejsze obecnie problemy seniorów, które dostrzega resort zdrowia: choroby układu krążenia, nowotwory i dostęp do leków.

"Statystyka jest bezlitosna. 9 na 10 osób, które umierają z powodu chorób układu krążenia, to osoby po 60. roku życia. Korzystając z wiedzy (ministra zdrowia) prof. Łukasza Szumowskiego, który jest światowej klasy kardiologiem, powołaliśmy zgodnie z expose premiera Mateusza Morawieckiego Narodowy Program Zdrowego Serca" - przypomniał wiceminister.

Odnosząc się do zachorowań na nowotwory, wskazał, że "padamy ofiarą sukcesu cywilizacyjnego". "Największym czynnikiem wpływających na rozwój chorób nowotworowych jest ekspozycja na czynniki kancerogenne. Im dłużej żyjemy, tym większa nasza ekspozycja na nie" - podkreślił.

Wskazał, że w ramach Narodowego Instytutu Onkologii planowane jest, tak samo jak w przypadku kardiologii, stworzenie sieci ośrodków w każdym województwie, które zajmą się koordynacją tej opieki tak, żeby pacjent był szybko diagnozowany, jak najskuteczniej leczony i miał dostęp, bez względu na to z jakiej miejscowości pochodzi, do najwyższej klasy specjalistów.

"Wiemy, że bardzo często znaczącym elementem budżetu osób starszych są wydatki na leki. Dlatego ruszyliśmy z programem darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Lista tych leków jest stale rozszerzana dzięki wysiłkom zespołu wiceministra Marcina Czecha. W tym roku wydamy na to ponad 600 mln zł, co zbliża się do 10 proc. sumy wydatków na leki Narodowego Funduszu Zdrowia. To bardzo duży udział. Stale pracujemy nad tym, żeby negocjować z firmami produkującymi te leki, żeby obniżały ceny" - podsumował Cieszyński.

W konferencji w WSKSiM uczestniczą seniorzy z różnych stron kraju.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Konferencja "Seniorzy w Niepodległej" #Toruń

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo