Pierwszy "Festiwal Bajek" w Poznaniu

/ pixabay.com

  

Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta, zainauguruje w piątek pierwszy w Poznaniu „Festiwal Bajek”. W trakcie czterodniowego wydarzenia odbywać się będą spektakle, koncerty, a także warsztaty z tworzenia bajkowych postaci i wspólne czytanie.

Festiwal organizowany jest przez Teatr Cortique we współpracy z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz poznańskim Teatrem Animacji. W ramach wydarzenia wystawionych zostanie sześć spektakli: „Tropem Białej Sowy", oraz premierowy „Naturalion dookoła Świata" Teatru Cortique, „Opowieści z Niepamięci" Teatru Animacji, „Kto się boi wysokiego C" oraz „Bajka baletowo" Teatru Wielkiego, a także „Bajka o szczęściu" grupy TeatRyle. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą także poza teatralnymi salami i wkroczą w przestrzeń miejską.

Festiwal zainauguruje w piątek, 15 czerwca, Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry. Na program festiwalu złożą się spektakle teatralne, koncerty, spotkania muzyczne, warsztaty z tworzenia własnych lalek i bajkowych postaci, a także warsztaty dla seniorów, na których będą mogli się nauczyć czytania bajek w taki sposób, by „tworzyć niezapomniane światy".

- Większość wydarzeń odbywać będzie się na młodej, bo powstałej zaledwie rok temu scenie Teatru Cortique. Koncert symfoniczny z przebojami od Tuwima do Disney'a w towarzystwie akrobatycznych popisów, Anna Seniuk czytająca "Calineczkę", nowa premiera Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź z animowanymi, ludzkiego wzrostu zwierzętami to tylko niektóre z festiwalowych propozycji - powiedział współtwórca festiwalu, kompozytor Gabriel Kaczmarek.

Jak mówił, pomysł stworzenia takiego festiwalu zrodził się z obserwacji dzisiejszej rzeczywistości.

- Mam przed oczami taki obrazek: niedzielne popołudnie, rodzina przy stole, dzieci z nosami w komórkach, rodzice w laptopach, a dziadkowie oglądają telewizję. Niby razem, a każdy w swoim małym zamkniętym świecie. Cóż zatem zrobić, żeby odmienić tę sytuację? Stworzyć dla wszystkich możliwość wspólnego przeżywania jakiejś historii, a chyba nie ma bardziej uniwersalnych opowieści niż te bajkowe - wskazał.

Mottem pierwszego w Poznaniu „Festiwalu Bajek" będzie hasło: Bajka łączy pokolenia. Wydarzenie - jak mówił Kaczmarek - wbrew pozorom, nie jest skierowane wyłącznie do dzieci. Jak tłumaczył, bajki mają wpływ na życie ludzi przez cały czas i towarzyszą każdemu człowiekowi. Jak wskazał, kiedy dzieci pozornie wyrastają już z fascynacji bajkowymi światami, do bajek wracają później, już jako dorosłe osoby - czytając je swoim dzieciom, czy wnukom.

„Festiwal Bajek" potrwa w Poznaniu do 18 czerwca.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Towarzysz Birkut” alarmuje ws. polskiej demokracji i przewiduje... rychły koniec „pisowskiej” władzy

/ twitter.com/screenshot/@PSzubartowicz

  

Aktor Jerzy Radziwiłowicz wypowiedział się dla tygodnika wydawanego przez szwajcarsko - niemiecką firmę - Ringier Axel Springer. Jak można się było spodziewać, lamentował nad stanem polskiej demokracji pod rządami PiS. Konkretnie nie wie, co mu najbardziej uwiera, ale sięgając po cytat z filmu Wajdy przewiduje, że wkrótce musi nastąpić jakiś spektakularny przełom - co może przecież oznaczać powrót do władzy sprawdzonych towarzyszy z Platformy. Posługując się kolejnym cytatem podpowiada "obrońcom demokracji" jak zachować się w tych trudnych dla nich czasach - „Jak siedzisz w gnoju po szyję, to się nie szarp, bo się całkiem utopisz”. Trudno jednoznacznie odczytać myśl aktora Radziwiłowicza, ale wyczuwamy w niej pewne zniechęcenie i rezygnację...

W wywiadzie dla "Newsweek"a Jerzy Radziwiłowicz ubolewa nad sytuacją społeczno - polityczną w Polsce.

Pytany dlaczego zaangażował się w czytanie konstytucji oznajmił, że chce dać głos w tej sprawie oraz, że to minimum tego, co może zrobić.

Piękny tekst preambuły naszej konstytucji czytam publicznie już dwa i pół roku. Pierwszy raz stało się to, gdy rozpoczęło się niszczenie Trybunału Konstytucyjnego. Było dla mnie jasne, że PiS bierze się za bary z tą instytucją nie po to, aby polepszyć jej prace. Od początku miałem poczucie, że rządzi nami chuligańska formacja, która zmierza w złą stronę. Do partii Kaczyńskiego nie mam za grosz zaufania od czasu pierwszych rządów. Już to, co robili w latach 2005-2007 przerażało mnie, ale wtedy mieli za mało czasu i możliwości, aby dokonać tego, co teraz.

- mówi "Newsweekowi" aktor.

Dość szybko aktor zaczął cytować dialogi z filmu Wajdy "Człowiek z marmuru", w którym sam grał główną rolę - przodownika pracy Mateusza Birkuta. Dla Radziwiłowicza "kłamstwa, chamstwo i buta tej władzy są nie do zniesienia". W tym właśnie momencie posypały się cytaty z „Czlowieka z marmuru” - „Cegła cały czas jest przez władzę podgrzewana. Kwestią czasu jest to, kiedy zacznie parzyć”.

Aktor uważa, że PiS jest obecnie bardziej brutalny i skuteczny, niż w czasie poprzednich rządów.

Nie muszą układać się z nikim w koalicji. Gdy większość sejmowa spadła im z nieba, zrozumieli, że hulaj dusza, więc robią, co chcą.

- ocenia Radziwiłowicz.

Słychać jednak w jego wypowiedzi pewne zwątpienie, a nawet rezygnację, bo jak się wydaje, zaleca "obrońcom demokracji" pasywność i straszy bliżej nieokreślonymi, złymi konsekwencjami ich działań. 

Jak siedzisz w gnoju po szyję, to się nie szarp, bo się całkiem utopisz.

- podpowiada filmowy "Birkut".

Pytany, co go najbardziej uwiera w polskiej rzeczywistości? - odparł:

Trudno powiedzieć co konkretnie. Uwiera wszystko. To, jak ci ludzie się wypowiadają jest okropnie irytujące. Przecież chyba nawet dziecko już rozumie, że nie jest tak, jak próbują nam wmówić. Kłamstwo, szyderstwo, chamstwo i buta tej władzy są nie do zniesienia.

Pod informacją o wywiadzie z Radziwiłowiczem, opublikowaną na Twitterze, wypowiedzieli się użytkownicy tego społecznościowego medium. Jak można było przypuszczać w większości nie podzielali obaw aktora. 

 

Źródło: niezalezna.pl, newsweek.pl, twitter. com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl