Pierwszy "Festiwal Bajek" w Poznaniu

/ pixabay.com

  

Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta, zainauguruje w piątek pierwszy w Poznaniu „Festiwal Bajek”. W trakcie czterodniowego wydarzenia odbywać się będą spektakle, koncerty, a także warsztaty z tworzenia bajkowych postaci i wspólne czytanie.

Festiwal organizowany jest przez Teatr Cortique we współpracy z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz poznańskim Teatrem Animacji. W ramach wydarzenia wystawionych zostanie sześć spektakli: „Tropem Białej Sowy", oraz premierowy „Naturalion dookoła Świata" Teatru Cortique, „Opowieści z Niepamięci" Teatru Animacji, „Kto się boi wysokiego C" oraz „Bajka baletowo" Teatru Wielkiego, a także „Bajka o szczęściu" grupy TeatRyle. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą także poza teatralnymi salami i wkroczą w przestrzeń miejską.

Festiwal zainauguruje w piątek, 15 czerwca, Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry. Na program festiwalu złożą się spektakle teatralne, koncerty, spotkania muzyczne, warsztaty z tworzenia własnych lalek i bajkowych postaci, a także warsztaty dla seniorów, na których będą mogli się nauczyć czytania bajek w taki sposób, by „tworzyć niezapomniane światy".

- Większość wydarzeń odbywać będzie się na młodej, bo powstałej zaledwie rok temu scenie Teatru Cortique. Koncert symfoniczny z przebojami od Tuwima do Disney'a w towarzystwie akrobatycznych popisów, Anna Seniuk czytająca "Calineczkę", nowa premiera Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź z animowanymi, ludzkiego wzrostu zwierzętami to tylko niektóre z festiwalowych propozycji - powiedział współtwórca festiwalu, kompozytor Gabriel Kaczmarek.

Jak mówił, pomysł stworzenia takiego festiwalu zrodził się z obserwacji dzisiejszej rzeczywistości.

- Mam przed oczami taki obrazek: niedzielne popołudnie, rodzina przy stole, dzieci z nosami w komórkach, rodzice w laptopach, a dziadkowie oglądają telewizję. Niby razem, a każdy w swoim małym zamkniętym świecie. Cóż zatem zrobić, żeby odmienić tę sytuację? Stworzyć dla wszystkich możliwość wspólnego przeżywania jakiejś historii, a chyba nie ma bardziej uniwersalnych opowieści niż te bajkowe - wskazał.

Mottem pierwszego w Poznaniu „Festiwalu Bajek" będzie hasło: Bajka łączy pokolenia. Wydarzenie - jak mówił Kaczmarek - wbrew pozorom, nie jest skierowane wyłącznie do dzieci. Jak tłumaczył, bajki mają wpływ na życie ludzi przez cały czas i towarzyszą każdemu człowiekowi. Jak wskazał, kiedy dzieci pozornie wyrastają już z fascynacji bajkowymi światami, do bajek wracają później, już jako dorosłe osoby - czytając je swoim dzieciom, czy wnukom.

„Festiwal Bajek" potrwa w Poznaniu do 18 czerwca.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Areszt dla byłego szefa GetBack, Konrada K.

/ pixabay.com/CC0/Daniel_B_Photos

  

Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec b. prezesa GetBack Konrada K.- poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Rzeczniczka dodała, że rozstrzygnięcie w zakresie środka zapobiegawczego wobec drugiego podejrzanego w tej sprawie - Piotra B., nastąpi po posiedzeniu sądu.

Wcześniej Konrad K. i Piotr B. usłyszeli zarzuty w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w spółce GetBack. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek prokuratura zdecydowała o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu wobec b. prezesa GetBack Konrada K.. i współpracującego z nim Piotra B.

- W ocenie prokuratury, jedynie środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym zabezpieczy prawidłowy tok dalszych działań procesowych podejmowanych w śledztwie

 - wskazywała wtedy rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej.

Jak przekazał w niedzielę Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, b. prezes GetBack Konrad K., usłyszał zarzuty: usiłowania wyłudzenia 250 mln zł z Polskiego Funduszu Rozwoju w kwietniu 2018 r., "wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" spółce GetBack w łącznej kwocie 23 mln zł, z której ponad 15 mln zł zostało przywłaszczonych przez podejrzanego, a także podania nieprawdy w raporcie giełdowym z 16 kwietnia 2018 r.

Z kolei Piotr B., jest podejrzany o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i wyrządzenia tym szkody na kwotę co najmniej 7 mln zł.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl