Pierwszy "Festiwal Bajek" w Poznaniu

/ pixabay.com

  

Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta, zainauguruje w piątek pierwszy w Poznaniu „Festiwal Bajek”. W trakcie czterodniowego wydarzenia odbywać się będą spektakle, koncerty, a także warsztaty z tworzenia bajkowych postaci i wspólne czytanie.

Festiwal organizowany jest przez Teatr Cortique we współpracy z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz poznańskim Teatrem Animacji. W ramach wydarzenia wystawionych zostanie sześć spektakli: „Tropem Białej Sowy", oraz premierowy „Naturalion dookoła Świata" Teatru Cortique, „Opowieści z Niepamięci" Teatru Animacji, „Kto się boi wysokiego C" oraz „Bajka baletowo" Teatru Wielkiego, a także „Bajka o szczęściu" grupy TeatRyle. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą także poza teatralnymi salami i wkroczą w przestrzeń miejską.

Festiwal zainauguruje w piątek, 15 czerwca, Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry. Na program festiwalu złożą się spektakle teatralne, koncerty, spotkania muzyczne, warsztaty z tworzenia własnych lalek i bajkowych postaci, a także warsztaty dla seniorów, na których będą mogli się nauczyć czytania bajek w taki sposób, by „tworzyć niezapomniane światy".

- Większość wydarzeń odbywać będzie się na młodej, bo powstałej zaledwie rok temu scenie Teatru Cortique. Koncert symfoniczny z przebojami od Tuwima do Disney'a w towarzystwie akrobatycznych popisów, Anna Seniuk czytająca "Calineczkę", nowa premiera Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź z animowanymi, ludzkiego wzrostu zwierzętami to tylko niektóre z festiwalowych propozycji - powiedział współtwórca festiwalu, kompozytor Gabriel Kaczmarek.

Jak mówił, pomysł stworzenia takiego festiwalu zrodził się z obserwacji dzisiejszej rzeczywistości.

- Mam przed oczami taki obrazek: niedzielne popołudnie, rodzina przy stole, dzieci z nosami w komórkach, rodzice w laptopach, a dziadkowie oglądają telewizję. Niby razem, a każdy w swoim małym zamkniętym świecie. Cóż zatem zrobić, żeby odmienić tę sytuację? Stworzyć dla wszystkich możliwość wspólnego przeżywania jakiejś historii, a chyba nie ma bardziej uniwersalnych opowieści niż te bajkowe - wskazał.

Mottem pierwszego w Poznaniu „Festiwalu Bajek" będzie hasło: Bajka łączy pokolenia. Wydarzenie - jak mówił Kaczmarek - wbrew pozorom, nie jest skierowane wyłącznie do dzieci. Jak tłumaczył, bajki mają wpływ na życie ludzi przez cały czas i towarzyszą każdemu człowiekowi. Jak wskazał, kiedy dzieci pozornie wyrastają już z fascynacji bajkowymi światami, do bajek wracają później, już jako dorosłe osoby - czytając je swoim dzieciom, czy wnukom.

„Festiwal Bajek" potrwa w Poznaniu do 18 czerwca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Afera w związku kolarzy - świadkowie zeznają

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; MichaelGaida

  

W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Polskim Związku Kolarskim przesłuchano dotychczas blisko 30 świadków - poinformowała prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Odpowiadając na pytania PAP prokurator podkreśliła w oświadczeniu, że "postępowanie prowadzone jest w sprawie (pozostaje w fazie in rem), co oznacza, że nie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów przeciwko określonej osobie lub osobom".

"Przedmiotem śledztwa jest nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie ciążących obowiązków w okresie 2010-2017 w Pruszkowie przez osoby zobowiązane na podstawie przepisu ustawy do zajmowania się sprawami majątkowymi Polskiego Związku Kolarskiego poprzez niedopełnienie ciążącego na nich obowiązku gospodarowania mieniem oraz wyrządzenie w mieniu Polskiego Związku Kolarskiego szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" - przypomniała.

Zabłocka-Konopka potwierdziła, że badany jest nie tylko wątek niegospodarności.

"Z uwagi na obowiązującą tajemnicę postępowania oraz dobro realizowanych w sprawie czynności dowodowych bliższe informacje w zakresie pozostałych badanych wątków procesowych – w tym dotyczących ewentualnych czynów o charakterze korupcyjnym oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nie mogą być obecnie ujawniane środkom masowego przekazu" - zaznaczyła.

Na pytanie dotyczące audytu, jaki miał być przeprowadzony w PZKol w 2017 roku, prokurator odpowiedziała, że "ustalenia śledztwa (...) nie mogą być obecnie ujawniane środkom masowego przekazu".

"Podkreślam przy tym, że Prokuratura zabezpieczyła w toku postępowania liczne dokumenty, które dotyczą okoliczności faktycznych przedstawionych w rozpoznanym doniesieniu skierowanym przez Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystki" - dodała.

Zabłocka-Konopka poinformowała również, że aktualnie nie jest możliwe określenie czasu zakończenia śledztwa.

Zamieszanie wokół Polskiego Związku Kolarskiego trwa od blisko roku. W wizerunek PZKol uderzyła opisywana przez media afera obyczajowa. 25 listopada 2017 były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala powiedział portalowi WP SportoweFakty, że "ważna osoba w środowisku kolarskim" miała się dopuścić czynów takich jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt, a w grę miały wchodzić również nadużycia finansowe.

Po tej publikacji minister sportu Witold Bańka wezwał cały zarząd PZKol do natychmiastowej dymisji. Prezes PZKol Dariusz Banaszek jako jedyny nie odpowiedział wtedy na ten apel. 22 grudnia uzyskał poparcie delegatów na nadzwyczajnym zjeździe, ale ostatecznie 26 stycznia ustąpił ze stanowiska. Od 6 lutego szefem PZKol jest Janusz Pożak.

O wszczęciu śledztwa Prokuratura Regionalna poinformowała 9 stycznia, oficjalnie w sprawie wyrządzenia w PZKol w okresie 2010-17 szkody majątkowej wstępnie oszacowanej na kwotę ponad miliona złotych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl