Drugi dzień "Przystanku Niepodległość" - o operacjach antypolskich i Smoleńsku. ZOBACZ ZDJĘCIA

Dziś drugi dzień Przystanku Niepodległość, który znalazł się w Dusznikach-Zdroju. Tematem dyskusji prelegentów zaproszonych na "Przystanek" były dziś operacje wymierzone w naród polski - począwszy od carskiej wywózek na Syberię do Katynia. Nie zabrakło również sprawy katastrofy smoleńskiej, o której mówił m.in. członek podkomisji smoleńskiej, Glen Jorgensen. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Od czasu zaborów Rosja prowadzi działania skierowane przeciwko Polsce. Pierwsze z nich rozpoczęła się wraz z utraceniem przez nasz kraj niepodległości - najwięcej Polaków trafiło na Syberię w wyniku klęski powstania styczniowego w latach 1863–1867. Oblicza się, że zesłano wtedy mniej niż 16,8 tys. Polaków oraz 1,8 tys. towarzyszących im osób. 

- Po odzyskaniu niepodległości Związek Sowiecki nie pogodził się z wolnością Polski i w 1937 ówczesny szef  NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, w wyniku którego rozpoczęła się Operacja polska NKWD, która była uzgodniona z Józefem Stalinem

– mówiła na Przystanku Niepodległość redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania, która prowadziła panel „Operacje antypolskie”. Wzięli w nim udział prof. Tomasz Panfil, prof. Tadeusz Wolsza, Ewa Stankiewicz wraz z mężem Glenem Jorgensenem oraz gość honorowy - minister Antoni Macierewicz.

- Według dokumentów NKWD zostało skazanych skazano 139 835 osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej, które utraciliśmy w wyniku Traktatu Ryskiego.  28.744 tysięcy osób skazano na pobyt w łagrach – struktury podległej Gułag. A wyroki były wykonywane natychmiast. Nie wiemy, ilu dokładnie Polaków zamordowano, szacuje się nawet, że było to nawet 20 tysięcy. Nie możemy podać ostatecznej liczny ofiar, ponieważ rosyjskim historykom zablokowano dostęp do dokumentów

– powiedział prof. Tomasz Panfil.

W wyniku rozkazu Jeżowa organizowano masowe wywózki m.in. do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska w sumie wywieziono ponad 100 tysięcy osób.

- Dla wielu z nich była to ostatnia podróż. Kobiety, dzieci, starcy nie przeżyli w ekstremalnie trudnych warunkach. Wysadzeni z pociągu w syberyjskich bezkresach nie mieli nic: mieszkania, narzędzi, jedzenia. Żeby przeżyć musieli sami wszystko zdobywać. Przeżywali tylko najsilniejsi

– podkreślił prof. Tadeusz Wolsza.

Podczas dyskusji o kolejnych antypolskich operacjach, które miały miejsce po 1939 roku biorący udział w panelu wskazywali, że nie byłyby one możliwe, gdyby nie agresja Niemców.

- Nie byłoby Katynia, ludobójstwa wykonanego przez ukraińskich nacjonalistów, wywózek na Syberię. To najpierw pakt Ribbentrop-Mołotow, a następnie II wojna światowa sprawiły, że Sowieci bezkarnie mordowali naszych rodaków

– stwierdził minister Antoni Macierewicz.

W panelu została poruszona także katastrofa smoleńska, o które mówili m.in. Ewa Stankiewicz i Glen Jorgensen.

- Pan Maciej Lasek, zasiadający w komisji ds. katastrofy smoleńskiej mówi dziś, ze nie wie, co było przyczyną katastrofy. My staramy się to ustalić. Zagranicą najmocniej wybrzmiała opinia eksperta naszej komisji – Franka Taylora. Powiedział on, że w Tupolewie doszło do eksplozji

– mówił Glen Jorgensen, członek podkomisji smoleńskiej MON.

 Sponsorem głównym wydarzenia jest Tauron Polska Energia S.A

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jaki wpływ na nasz organizm mają bakterie?

/ qimono

  

Istnieje wiele stereotypów, które sprawiają, że patrzymy na obecność w naszym organizmie bakterii wyłącznie negatywnie. Widzimy w nich źródło chorób i zakażeń. Jaka jest prawda?

Bakterie żyjące w naszym organizmie spełniają jednak bardzo ważne role w wielu procesach zachodzących w organizmie, między innymi:
- wspomagają proces trawienia,
- wspierają układ odpornościowy,
- regulują ilość hormonów,
- wytwarzają witamy.

Serotonina, ważny hormon i neuroprzekaźnik, wytwarzany jest w 95% w jelitach. Związek ten oddziałuje na mózg, a zwłaszcza na podwzgórze, które steruje naszymi emocjami. Jej obecność w mózgu oznacza dobrostan, przyjemność, zadowolenie.
Tzw. mikrobiota, czyli jelitowa flora bakteryjna, składa się ze stu tysięcy miliardów bakterii, które wpływają na naszą osobowość i zachowanie, a także mogą decydować o tym, czy jesteśmy nieśmiali czy zuchwali, spokojni czy agresywni.
Warto więc zadbać o jakość naszej flory bakteryjnej i unikać antybiotyków, środków przeciwbólowych, specyfików na zgagę, które niszczą naszą florę bakteryjną. Należy też pamiętać o spożywaniu produktów z dużą ilością błonnika.

Interesujący i przystępny wykład  dr Pawła Grzesiowskiego doskonale przybliża ten ważny temat.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl