Drugi dzień "Przystanku Niepodległość" - o operacjach antypolskich i Smoleńsku. ZOBACZ ZDJĘCIA

Dziś drugi dzień Przystanku Niepodległość, który znalazł się w Dusznikach-Zdroju. Tematem dyskusji prelegentów zaproszonych na "Przystanek" były dziś operacje wymierzone w naród polski - począwszy od carskiej wywózek na Syberię do Katynia. Nie zabrakło również sprawy katastrofy smoleńskiej, o której mówił m.in. członek podkomisji smoleńskiej, Glen Jorgensen. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Od czasu zaborów Rosja prowadzi działania skierowane przeciwko Polsce. Pierwsze z nich rozpoczęła się wraz z utraceniem przez nasz kraj niepodległości - najwięcej Polaków trafiło na Syberię w wyniku klęski powstania styczniowego w latach 1863–1867. Oblicza się, że zesłano wtedy mniej niż 16,8 tys. Polaków oraz 1,8 tys. towarzyszących im osób. 

- Po odzyskaniu niepodległości Związek Sowiecki nie pogodził się z wolnością Polski i w 1937 ówczesny szef  NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, w wyniku którego rozpoczęła się Operacja polska NKWD, która była uzgodniona z Józefem Stalinem

– mówiła na Przystanku Niepodległość redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania, która prowadziła panel „Operacje antypolskie”. Wzięli w nim udział prof. Tomasz Panfil, prof. Tadeusz Wolsza, Ewa Stankiewicz wraz z mężem Glenem Jorgensenem oraz gość honorowy - minister Antoni Macierewicz.

- Według dokumentów NKWD zostało skazanych skazano 139 835 osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej, które utraciliśmy w wyniku Traktatu Ryskiego.  28.744 tysięcy osób skazano na pobyt w łagrach – struktury podległej Gułag. A wyroki były wykonywane natychmiast. Nie wiemy, ilu dokładnie Polaków zamordowano, szacuje się nawet, że było to nawet 20 tysięcy. Nie możemy podać ostatecznej liczny ofiar, ponieważ rosyjskim historykom zablokowano dostęp do dokumentów

– powiedział prof. Tomasz Panfil.

W wyniku rozkazu Jeżowa organizowano masowe wywózki m.in. do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska w sumie wywieziono ponad 100 tysięcy osób.

- Dla wielu z nich była to ostatnia podróż. Kobiety, dzieci, starcy nie przeżyli w ekstremalnie trudnych warunkach. Wysadzeni z pociągu w syberyjskich bezkresach nie mieli nic: mieszkania, narzędzi, jedzenia. Żeby przeżyć musieli sami wszystko zdobywać. Przeżywali tylko najsilniejsi

– podkreślił prof. Tadeusz Wolsza.

Podczas dyskusji o kolejnych antypolskich operacjach, które miały miejsce po 1939 roku biorący udział w panelu wskazywali, że nie byłyby one możliwe, gdyby nie agresja Niemców.

- Nie byłoby Katynia, ludobójstwa wykonanego przez ukraińskich nacjonalistów, wywózek na Syberię. To najpierw pakt Ribbentrop-Mołotow, a następnie II wojna światowa sprawiły, że Sowieci bezkarnie mordowali naszych rodaków

– stwierdził minister Antoni Macierewicz.

W panelu została poruszona także katastrofa smoleńska, o które mówili m.in. Ewa Stankiewicz i Glen Jorgensen.

- Pan Maciej Lasek, zasiadający w komisji ds. katastrofy smoleńskiej mówi dziś, ze nie wie, co było przyczyną katastrofy. My staramy się to ustalić. Zagranicą najmocniej wybrzmiała opinia eksperta naszej komisji – Franka Taylora. Powiedział on, że w Tupolewie doszło do eksplozji

– mówił Glen Jorgensen, członek podkomisji smoleńskiej MON.

 Sponsorem głównym wydarzenia jest Tauron Polska Energia S.A

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier RP jak... Hitler, Stalin i Lenin?! Ta kobieta nie zna wstydu!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

To się popisała! Żona Rafała Grupińskiego z PO wstawiła na swoim profilu na Facebooku skandaliczną grafikę. Porównuje się w niej premiera Mateusza Morawieckiego m.in. do zbrodniarzy - Hitlera, Stalina i Lenina. "Nie ma na to kary?" - pytają internauci. Sama zainteresowana... broni tego "genialnego" pomysłu. Zobaczcie sami, jak bardzo można nie mieć wstydu.

Przewodnicząca Rady Miasta st. Warszawa Ewa Malinowska-Grupińska postanowiła popisać się przed użytkownikami Facebooka wstawieniem mocno... niestosownej grafiki. 

Grafika zestawia bowiem ulotkę przedstawiającą Mateusza Morawieckiego z dziećmi (która ma za zadanie informować o wyprawce szkolnej - świadczeniu w wysokości 300 zł dla uczniów) z plakatami zbrodniarzy totalitarnych: Hitlera, Stalina, Lenina, Mao Zedonga Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila.

Gdy na taką bezczelność zareagowali internauci, a o sprawę została zapytana sama zainteresowana, okazało się, że wcale nie dostrzegła niestosowności tego typu porównań.

Pytana o nią przez dziennikarza Wirtualnej Polski powiedziała:

Bardzo mnie poruszyła ulotka, którą pan Morawiecki wysłał do szkół. Premier nie potrafi się nawet na niej uśmiechnąć! (...) Mówienie dzieciom przez rząd, który zabrał tym dzieciom podręczniki, że nagle daje im 300 zł, to hipokryzja.

Zresztą, jej zdaniem, nie ma tu nic zdrożnego:

 A czy grafika, którą zamieściłam, jest przesadą? Przesadą jest rządowa ulotka z wizerunkiem premiera

– dodała. Ale widocznie jednak się trochę przestraszyła - grafika z jej profilu zniknęła.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl